Aké NAJ ukrýva výnimočný zámok Zbiroh?

166
Zbiroh

Najstarším šľachtickým sídlom na českom území je zámok Zbiroh.

Pozoruhodný je nielen svojou jedinečnou krásou, ale aj dych vyrážajúcou históriou. Jeho vznik sa datuje od 12. storočia a za 800 rokov sa tu odohralo veľa zaujímavých príbehov spojených s osudmi niekdajších majiteľov.

Nie nadarmo sa zámku hovorí aj zámok troch cisárov. Veď ho vlastnil nielen cisár Karol IV. a neskôr jeho syn Zikmund Luxemburský, ale aj taký velikán ako Rudolf II. Habsburský. Práve on sa dokonca zaslúžil o jednu z najvýznamnejších prestavieb objektu. Pôvodný stredoveký hrad prestaval na renesančný zámok a ako milovník vína tam založil aj vinohrad, ktorý sa podarilo obnoviť a ktorý je dokonca najvyššie položeným vinohradom v Čechách.

Zbiroh

Bohatá inšpirácia

Tých NAJ má zámok Zbiroh ešte niekoľko. Na hradnom nádvorí z jaspisovej skaly vyrastá najstaršia samostatne stojaca hlásna veža v Čechách a o niekoľko schodov nižšie sa môžete zahľadieť do zdanlivo nekonečnej hĺbky najhlbšej studne v Európe, ktorá meria neuveriteľných 163 m. Skutočným klenotom hradného nádvoria je však najmä nádherná gotická kaplnka Nanebovzatia Panny Márie, ktorá je jednou z najstarších kaplniek v Čechách. V zámockej časti si môžete prezrieť jednotlivé salóny ladené vždy do určitého obdobia – počnúc 12. storočím, teda románskym obdobím, cez gotiku, renesanciu, barok, secesiu až do súčasnosti a vypočuť si pritom zaujímavé príbehy dávnych majiteľov, ale aj tajomného rádu Templárov. Najkrajšou miestnosťou zámockej časti je Muchova sála. Alfons Mucha tu namaľoval svoje monumentálne dielo, kompletný cyklus Slovanská epopeja. Na zámku Zbiroh dokonca prežil takmer 19 rokov.

Zbiroh

Jesť a bývať ako cisár

Súčasťou zámku je i stredoveká krčma „U Rudolfovej kratochvíle“, kde môžete ochutnať tamojšie špeciality. Ďalšou dôležitou súčasťou zámku je hotel, kde sa môžete ubytovať v rovnakých komnatách, v ktorých bývali významné osobnosti našej histórie a odpočinúť si v miestnom wellness centre, ktoré je zaujímavé tým, že v jeho priestoroch kedysi zasadal Přemysl Otakar II. so svojou družinou.

Zbiroh

Zámok je obklopený nielen oborou, ktorú založil už spomínaný cisár Rudolf II., ale aj anglickým parkom s terasami, odkiaľ je nádherný výhľad do okolia, v ktorom dominujú krivoklátske lesy.

Pre návštevníkov je tu v letnej sezóne pripravený lanový park, minigolf, obrí šach, detské ihrisko alebo náučný chodník. Po náročnom dni si potom môžete odpočinúť pri Strousbergovom jazierku a obdivovať úchvatnú krajinu.

ZbirohViac informácií o tomto úžasnom mieste nájdete na www.zbiroh.com.

Text a foto: Agentura NKL