Sezóna šípok je tu

104
Šípky

Jeseň hýri farbami, ale aj chutnými zdravými plodmi. Jedným z nich sú šípky, ktoré sú považované za prírodný všeliek.

Ich vzácne látky oceníte najmä počas jesene, kedy je telo náchylnejšie na rôzne respiračné ochorenia. Spojte príjemnú prechádzku so zberom šípok a využite ich silu naplno.

Vitamínová bomba

Šípky sú od pradávna považované za vitamínovú bombu a ich pozitívne účinky poznali už starovekí Gréci. Sýtočervené, či oranžové bobuľky nájdete najmä na okrajoch záhrad, nenápadne ukryté medzi kríkmi, či inými stromami. Dozrievajú na jeseň a ich zber sa nezaobíde bez doškriabaných rúk, keďže šípky sú známe svojimi pichľavými semienkami. O to viac si však budete červené bobuľky vážiť, keďže ich plody nenájdete bežne v obchodoch. Pripraviť si z nich doma môžete chutný šípkový džem, šťavu, alebo ich usušiť na čaj.

Šípky

Zdravie ukryté v bobuľkách

Nikdy nie je také dôležité podporiť imunitu, ako práve na jeseň. Šípky obsahujú dôležité minerály a vitamíny ako je vitamín A, E, K, ale aj kyselinu listovú, či riboflavín. Sú tiež bohaté na rutín, ktorý pomáha udržiavať zdravé cievy. Ďalej obsahujú fosfor, draslík, sodík a vápnik. Práve tieto minerálne látky sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu.

ŠípkyStop chorobám

Konzumovať šípky môžete nielen počas jesene, či zimy, ale aj počas celého roka, keďže sú vhodnou prevenciou rakoviny, paradentózy, ale aj chudokrvnosti. Pitie šípkového čaju pôsobí aj ako prírodné analgetikum. Šípky totiž obsahujú flavonoidy, teda látky, ktoré pôsobia proti bolesti. Majú tiež detoxikačné účinky, pôsobia močopudne a tým pomáhajú eliminovať toxíny v tele. Dopriať by si ich mali aj ľudia s vysokým cholesterolom, keďže bolo mnohokrát vedecky dokázané, že výrazne znižujú cholesterol.

Šípkami ku kráse

Šípky sa čoraz viac začínajú používať aj v kozmetickom priemysle vďaka svojim blahodarným účinkom na pleť. Obľúbený je najmä olej zo šípok, ktorý preniká do hlbších štruktúr kože a hydratuje ju. Vitamín C obsiahnutý v šípkach zjemňuje vrásky a dodáva tvári mladistvejší vzhľad. Ak vás trápia jazvy, či nepekné strie, aplikujte si na postihnuté miesto šípkový olej niekoľkokrát do týždňa. Pozitívne výsledky uvidíte už po pár týždňoch, keďže látky obsiahnuté v šípkach pomáhajú s regeneráciou kože.

Šípky

Vkusná dekorácia

Pri zberaní šípok odstrihnite aj niekoľko vetvičiek. Tie môžete potom uložiť do vázy, zakomponovať do jesenného venca, alebo aranžmánu. Nič neprevonia váš domov na jeseň tak, ako vôňa šípok.

Text: Michaela Miňová, foto: pixabay.com, unsplash.com