Pozoruhodné prírastky

142
Novinky

Svet elektroniky ovplyvňuje ľudí v každom odvetví, či už ide o komunikáciu, zábavu, automobilovú prevádzku, domácnosti a mnohé ďalšie.

Opäť nazrieme do odvetvia, kde sa nekladú žiadne hranice v rámci uvádzania technológií. Ich vývoj znamená, že sa neustále objavujú nové funkcie zariadení a v niektorých prípadoch môžeme hovoriť o priam revolučných objavoch, ktoré boli pred pár rokmi nepredstaviteľné.

S rolovacou obrazovkou

Jedným z príkladov výnimočného technologického pokroku je uvedenie televízora s rolovacou obrazovkou. Televízor LG Signature OLED TV R mal nedávno premiéru na juhokórejskom trhu po tom, čo prešiel cestu od prototypu predstaveného v roku 2018 až po sériový model. Ide o prémiový produkt, ktorého cena je 87 000 dolárov! Vysúvací displej má pri plnom využití uhlopriečku 65 palcov, dá sa využiť na zobrazovanie rôznych údajov aj pri čiastočnom vysunutí. V podstavci sú okrem mechanizmu rolovania umiestnené aj reproduktory – televízor poskytuje špičkový obraz a zvuk.

LG SIGNATURE OLED R
Televízor LG Signature OLED TV R mal nedávno premiéru na juhokórejskom trhu po tom, čo prešiel cestu od prototypu predstaveného v roku 2018 až po sériový model.

Prémiový priestorový zvuk

Spoločnosť Philips uvádza na trh 7.1.2 kanálový soundbar Fidelio B97 so 17 reproduktormi a podporuje formáty Dolby Atmos, DTS:X a taktiež nový IMAX Enhanced. Ak sledujete obsah s iným zvukom ako Atmos, soundbar sa prepne na zvuk Dolby Surround. Služba Spotify Connect umožňuje streamovať najkvalitnejší signál služby Spotify prostredníctvom siete Wi-Fi. Streamovať taktiež možno zoznamy skladieb vo vysokom rozlíšení z mobilného zariadenia prostredníctvom technológie Apple AirPlay 2 alebo Bluetooth. Bezdrôtový subwoofer má výkon 240 W, celkový výkon zostavy je 740 W. Funkciu zadných reproduktorov zastupujú dva odnímateľné bezdrôtové reproduktory s napájaním batériami. Soundbar má rozhranie HDMI 2.1 a taktiež dva HDMI vstupy a optický vstup. Nechýba ani hlasové ovládanie.

Philips Fidelio B97
Spoločnosť Philips uvádza na trh 7.1.2 kanálový soundbar Fidelio B97 so 17 reproduktormi a podporuje formáty Dolby Atmos, DTS:X a taktiež nový IMAX Enhanced.

Pre kreatívnych tvorcov

Koncom októbra predstavila spoločnosť Canon novinku Pixma PRO-200, rýchlu, ľahkú a kompaktnú tlačiareň s formátom A3+. Zo smartfónu, tabletu alebo počítača možno na nej tlačiť vysoko kvalitné fotografie na rôznych formátoch a typoch papiera (jedna strana trvá 90 s). Tlač možno riadiť 3-palcovým displejom. Proces spracovania snímky, od obstarania až po tlač, zefektívňuje softvér Canon Professional Print & Layout. Kvôli dosiahnutiu vyššej kvality sa rozšírila sada atramentov na báze farbív na 8. Tlačiareň má hmotnosť iba 14,1 kg a oproti svojmu predchodcovi je o 15 % menšia. Pixma PRO-200 podporuje aj mobilné pripojenie a Wi-Fi, čo výrazne uľahčuje tlač z rôznych typov zariadení. Všestranná tlačiareň pomáha fotografom realizovať tvorivé vízie taktiež vďaka kompatibilite s programami iných výrobcov (vrátane Adobe Lightroom a Photoshop) prostredníctvom zásuvných modulov softvéru Canon Professional Print & Layout.

Canon Pixma
Koncom októbra predstavila spoločnosť Canon novinku Pixma PRO-200, rýchlu, ľahkú a kompaktnú tlačiareň s formátom A3+.

Pripravený na siete 5G

Novembrová novinka smartfónu Samsung Galaxy A42 5G je pripravená plne slúžiť po spustení sietí piatej generácie, ako je zrejmé už z jej označenia. Nové Galaxy dostalo Super AMOLED displej s uhlopriečkou 6,6 palca s Full HD rozlíšením, na zadnej strane je štvorica objektívov, ktorými sa dajú zhotovovať rôzne formáty snímok. Predná kamera 20 Mpx umožňuje vyhotovovať kvalitné selfie zábery. Srdcom tohto mobilu je procesor Snapdragon 750, vybavený je operačnou pamäťou s kapacitou 4 GB a úložiskom 128 GB.

Samsung Galaxy A42 5G a
Samsung Galaxy A42 5G
Samsung Galaxy A42 5G a
Samsung Galaxy A42 5G

Text: Peter Stano, foto: LG, Philips, Canon, Samsung