Dajte sa do pohody. Škrtnite zápalkou a zapáľte si… sviečku

308
Sviečky

Často aj nepatrný doplnok môže zohrať dôležitú úlohu v celkovom dojme. Dlhé večery spríjemňujú v domácnostiach plápolajúce ohníky sviečok. Naozaj stačí vybrať si len obľúbenú vôňu?

Sviečku si skutočne najčastejšie vyberáme podľa toho, či „nám vonia“. Vôňa je ale len jednou z vlastností, ktorú by sme si mali pred samotným škrtnutím zápalky všimnúť.

Sviečky

Natália Gápľovská, výrobkyňa luxusných sviečok, hovorí, že rôzne značky sa snažia odlíšiť predovšetkým dizajnom, vôňami, ale i marketingom. Avšak: „Ľudia si neuvedomujú, že niečo také krásne a príjemné, ako sviečka, môže spôsobovať závažné zdravotné ťažkosti. Najmä vtedy, ak je vyrobená z parafínu, ak je farbená či synteticky parfumovaná.“ Ako Natália doplnila, problémy môžu mať najmä alergici a astmatici, senzitívni ľudia a deti. „Pri výbere sviečky je dôležité dbať na ingrediencie. Poznať, z akého vosku je vyrobená, čím je parfumovaná a akou intenzitou. Preferovať prírodné a nefarbené sviečky,“ zdôrazňuje.

Sviečky Gápľovská spomína, že v prípade jej sviečok ide o svetovo unikátnu receptúru až piatich čisto prírodných voskov. Horia trikrát dlhšie a vyhovujú i spomínaným alergikom či astmatikom.   „Trblietajú sa ako čerstvo napadaný sneh v slnečných lúčoch.” Nezabudla poznamenať, že vôňa je živá a emotívna a naše podvedomie si vždy vyberie správne.

Sviečky Monika Végh, certifikovaná klinická aromaterapeutka ponúkajúca aj Školu aromaterapie, vníma vôňu aj ako liek. „Éterické oleje pôsobia na všetkých úrovniach. Môžu v pomerne krátkej dobe zmierniť fyzické symptómy a súčasne pôsobia na emočnú a mentálnu rovinu. Do vzduchu sa rozptýlia látky a cez čuchové receptory ovplyvňujú našu náladu.“ Monika upozorňuje na kvalitu éterických olejov – mali by to byť čisto prírodné esencie.

Sviečky

Vône sa podľa Végh v zásade delia na tri tóny: báza, srdce a hlava. „Hlava, to sú ľahké, rýchlo prchavé vône, uľahčujú dýchanie – eukalyptus, osviežujúce sú citrusy. Srdce tvoria kvety a vybrané koreniny. Kardamón alebo škorica povzbudzujú, ylang – ylang, levanduľa harmonizujú. No a k báze radíme ťažšie drevité vône. Taká myrha či cédrové drevo pôsobia skôr uzemňujúco.“

Na dobrú náladu odporúča Végh napríklad pomaranč a limetku. Ak sa potrebujete skoncentrovať, skúste rozmarín a povzbudiť môže citrónová tráva. Pri relaxe zvoľte levanduľu či vanilku. Kreativitu podporí ylang – ylang, mandarínka a „sladko opojí“ jazmín.

Sviečky

Čo sa nášho vlastného domáceho pohodlia týka, stačia nám tepláky a papuče. Z pohľadu interiéru nám to doladia doplnky. Beáta Kozáčková, interiérová dizajnérka, sa prikláňa k tomu, že sviečka je mocným nástrojom na dosiahnutie pohodovej atmosféry. „Už podľa škandinávskeho Hygge s istotou vieme, že sviečka patrí k neodmysliteľnej súčasti každého domova. Spoločne aj s ostatnými detailmi dokáže navodiť pohodu, spokojnosť. Či už vám sviečky horia v obývačke, v spálni alebo vo svietnikoch na záhrade a balkóne, s istotou môžeme povedať, že v nás vyvolávajú pozitívne emócie. O to viac, ak sa to spojí s dobre premysleným a estetickým interiérom.“

Sviečky

Beáta pripomína, že sviečky umiestňujeme v interiéri tak, aby nesúperili o pozornosť s ďalšími predmetmi v interiéri. Majú mať také miesto, kde vyniknú. Skôr by sme mali voliť ich nepárny počet, aj keď, samozrejme, je to individuálne. Čo však Beáta odporúča dodržať, je ich rôzna veľkosť. „Dekorácia tak dostane dynamiku a rytmus. Sviečka nie je reprezentant žiadneho konkrétneho interiérového štýlu, patrí ku akémukoľvek. Trh ponúka rôzne typy k rôznym štýlom. Je len potrebné nájsť si také, ktoré zariadený interiér doladia.“

 Text: Eva Vaškov, foto: pixabay.com