Kolesá automobilizmu sa točia ďalej

406
Novinky

Aj v tomto roku sa predstavil dostatočný počet noviniek automobilov, ktoré potvrdzujú, že konštrukčné dielne pracujú na plné otáčky.

Pretože sa jesenný autosalón v Paríži kvôli zdravotnej situácii neuskutočnil, niektorí výrobcovia si zvolili prezentácie online. Moderné komunikačné prostriedky takto odkryli to, čo sa deje v automobilovej branži. Všeobecne možno skonštatovať, že v centre pozornosti automobiliek zostáva naďalej efektivita prevádzky, do ktorej patria témy okolo elektromobilov, hybridných vozidiel, hľadajú sa cesty k účinnejším akumulátorovým batériám a zavádzajú sa bezpečnostné technológie – s cieľom znížiť fatálne následky nehôd. Ako dopadne súboj hybridných pohonov, elektrických pohonov, pohonov využívajúcich palivové články alebo vodík, to ukáže čas. Poďme sa teda poprechádzať po akomsi virtuálnom „novinkovom“ autosalóne.

Audi

V portfóliu značky Audi figuruje novinka v podobe kompaktného plug-in hybridu Audi A3 Sportback 40 TFSI e2. Hybridný pohon pozostáva z benzínového motora 1.4 TFSI (110 kW/150 k; 250 Nm) a elektromotora (80 kW/109 k; 330 Nm), obe pohonné jednotky dodávajú systémový výkon 150 kW (204 k). Spotreba paliva je 1,5 až 1,4 l/100 km (NEFZ) (34 až 30 g CO2/km). Krútiaci moment transportuje na predné kolesá 6-stupňová prevodovka S tronic. Lítiovo-iónová akumulátorová batéria má kapacitu 13,0 kWh, čo je v porovnaní s predchodcom o 48 % navyše. Zvýšil sa aj dojazd na čisto elektrický pohon – podľa normy NEFZ dosahuje 78 km a podľa WLTP je 67 km, čo je v porovnaní s predchodcom o takmer 20 km navyše.

Novinky
V portfóliu značky Audi figuruje novinka v podobe kompaktného plug-in hybridu Audi A3 Sportback 40 TFSI e2.

BMW

Automobilka BMW predpovedá, že o desať rokov (2030) sa bude po svetových cestách pohybovať sedem miliónov automobilov s plne elektrickým alebo plug-in hybridným pohonom. Prvou „lastovičkou“ v rámci triedy BMW Sports Activity Vehicle je čisto elektrické BMW iX3. Elektromotor s maximálnym výkonom 210 kW (286 k) a krútiacim momentom 400 Nm poháňa zadné kolesá, zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 6,8 s. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 180 km/h. Vozidlo má mať dojazd do 460 km a spotrebu elektrickej energie už od 18,5 kWh/100 km.

Novinky
Prvou „lastovičkou“ v rámci triedy BMW Sports Activity Vehicle je čisto elektrické BMW iX3.

Ďalšou novinkou v portfóliu bavorskej značky je BMW radu 4 Cabrio, ktorá má podľa výrobcu ponúknuť radosť z jazdy v exkluzívnej forme. Pohon zabezpečia štvor- a šesťvalcové motory s technológiou BMW TwinPower Turbo a mild hybridná technológia. Štandardom bude 8-stupňová prevodovka Steptronic, do modelov BMW M sa bude montovať 8-stupňová prevodovka Steptronic Sport. Štvormiestne Cabrio má novú klasickú plátennú skladaciu strechu, ktorá oproti predchádzajúcej pevnej streche ušetrila na hmotnosti 40 %. Dá sa otvoriť/zatvoriť do rýchlosti 50 km/h a tento úkon trvá 18 sekúnd. Maximum objemu batožinového priestoru pri zatvorenej streche je až 385 l. Aj tento premiant ponúka rôzne prvky výbavy, početné asistenčné systémy a digitálne služby.

Novinky
Ďalšou novinkou v portfóliu bavorskej značky je BMW radu 4 Cabrio.

Corvette

Pre športových nadšencov (aj slovenských) prišla dobrá správa. V druhom polroku 2021 obohatí aj náš trh najnovšie pokračovanie športovej ikony Corvette. Generácia s číslom osem má označenie Corvette C8 Stingray, poháňa ju v strede uložený motor 6.2 V8 s maximálnym výkonom 369 kW (502 k) a krútiacim momentom 637 Nm. K dispozícii bude taktiež adaptívny podvozok Magnetic Ride Control. K štandardu patrí balík Z51 s výbavou 2LT. Samozrejme, model bude mať európsku špecifikáciu, na výber budú verzie Coupé a Convertible.

Novinky
V druhom polroku 2021 obohatí aj náš trh najnovšie pokračovanie športovej ikony Corvette.

Cupra

Mladá značka Cupra začala koncom septembra vyrábať prvé vlastné SUV Formentor. Tento automobil má všetky predpoklady stať sa úspešným. Či už kvôli pútavej štylistike, alebo modernej technike. Postupne ponúkne sedem motorizácií vrátane dvoch plug-in hybridných pohonov. Základom bude motor 1,5 TSI (110 kW/150 k), najvýkonnejším sa stane 2.0 TSI (228 kW/310 k).

Novinky
Tento automobil má všetky predpoklady stať sa úspešným.

Ferrari

Model Portofino operuje na trhu už nejaký čas, teraz charizmatická značka so vzpínajúcim sa koníkom pridáva k tomuto označeniu písmeno M (modificata). Skrývajú sa za ním viaceré zmeny, pozorné oko si všimne retuše línií karosérie. Zásahmi do agregátu 3.9 V8 sa dosiahlo zvýšenie maximálneho výkonu na 456 kW (620 k), dvojspojková prevodovka si pripočítala jeden stupeň navyše, teraz je 8-stupňová. Majitelia sa potešia zo sýtejšieho zvuku vychádzajúceho z upraveného výfukového potrubia. Portofino M má sťahovaciu pevnú strechu napriek tomu, že ide o rýdzo športové vozidlo, nesie na palube početné prvky komfortu a viacerých elektronických asistentov.

Novinky
Majitelia sa potešia zo sýtejšieho zvuku vychádzajúceho z upraveného výfukového potrubia.

Hyundai

Do nového edičného ročníka 2021 vstupuje aj faceliftovaný model Hyundai Kona, v jeho prípade ide o radikálnu zmenu imidžu. Na rad prichádza taktiež výbava N Line, v rámci ktorej získajú zákazníci najvýkonnejšiu verziu s motorom 1.6 T-GDI (145 kW/197 k), dvojspojkovou prevodovkou 7DCT a pohonom predných alebo všetkých kolies. V roku 2021 pribudne ešte verzia Kona Hybrid s benzínovým motorom 1.6 GDI a elektromotorom (32 kW/44 k). Systémový maximálny výkon bude 104 kW (141 k).

Novinky
Do ročníka 2021 vstupuje aj faceliftovaný model Hyundai Kona, v jeho prípade ide o radikálnu zmenu imidžu.

Ako je pre Hyundai príznačné, taktiež v prípade nového modelu Tucson sa odvážne pustil do inovatívneho moderného dizajnu. Do nápadnej masky sú vsadené svetelné jednotky tak, aby ich po vypnutí svetiel nenápadne „skryla“. Dynamická štylistika vozidla je doslova magnetom pre oči, či už sa pozriete na vozidlo spredu, zboku, či zozadu. V interiéri sú použité kvalitné materiály, zjavná je minimalizácia ovládacích prvkov – obsluha prebieha prostredníctvom dotykového displeja s uhlopriečkou 10,25 palca v strede palubnej dosky. Pohon zabezpečia tri spaľovacie motory a tri jednotky skombinované so 48V mild hybridnou technológiou.

Novinky
Do nápadnej masky sú vsadené svetelné jednotky tak, aby ich po vypnutí svetiel nenápadne „skryla“.

IONIQ

Aby sa oddelila pôsobnosť spoločnosti Hyundai Motor Company na poli elektromobility, rozhodla sa založiť novú značku IONIQ. V rámci týchto aktivít sa majú počas nasledujúcich štyroch rokov predstaviť tri nové elektrické vozidlá. Zaujímavé je aj označovanie jednotlivých segmentov elektromobilov – párnymi číslicami budú označované limuzíny a nepárne dostanú vozidlá typu SUV. Už na začiatku roka 2021 sa má predstaviť SUV strednej triedy s označením IONIQ 5, jeho štylistika bude vychádzať zo štúdie 45 Concept. O rok neskôr (2022) príde na rad športová limuzína IONIQ 6 (základom sa stane štúdia Hyundai Prophecy) a tretím elektromobilom bude v roku 2024 veľké SUV IONIQ 7.

Novinky
IONIQ počas nasledujúcich štyroch rokov predstaví tri nové elektrické vozidlá.

Lister

Po príklady silných SUV, ktoré využívajú výkonné pohonné jednotky, nemusíme chodiť ďaleko. Vo svojom portfóliu ich majú viaceré charizmatické športové značky. Ak sa pozrieme na sever do Anglicka, objavíme tam zaujímavú formu spolupráce. Špecialisti z Lister Motor Company zobrali „do parády“ model Jaguar F-PACE SVR a vytvorili skutočný klenot v triede SUV. Výtvor s označením Lister Stealth sa podľa informácií tvorcu stal najvýkonnejším a najrýchlejším SUV na anglickej pôde. Pohon zabezpečuje prepĺňaný motor 5.0 V8 s maximálnym výkonom 490 kW (666 k) a krútiacim momentom 881 Nm. Za krátkych 3,6 s sa po štarte z pokoja pohybujete rýchlosťou 60 míľ/h (96 km/h), maximálne dosahovaná rýchlosť je 314 km/h. Treba pripomenúť, že nejde o masovo vyrábaný automobil, za štartovaciu cenu od 109 950 libier ho získa iba stovka nadšencov a zberateľov.

Novinky
Špecialisti z Lister Motor Company zobrali „do parády“ model Jaguar F-PACE SVR a vytvorili skutočný klenot v triede SUV.

Maserati

Slávna talianska značka s trojzubcom v logu prichádza s novinkou Maserati MC20, ktorá sa vlastne stane nástupcom modelu MC12. Pri návrhu tvarov karosérie vychádzali konštruktéri nielen z aerodynamických požiadaviek, ale pridali aj kumšt vdýchnuť jej patričnú športovú eleganciu. Oba zámery sa im podarilo naplniť, pod slušivým „kabátom“ pracuje agregát 3.0 V6, ktorý dostal dvojité prepĺňanie a dvojité spaľovanie. Jeho maximálny výkon dosahuje hodnotu 463 kW (629 k) a krútiaci moment 729 Nm. Ťažnú silu prenáša na kolesá 8-stupňová dvojspojková prevodovka, šprint zvládne MC20 za 2,9 s a dosiahne maximálnu rýchlosť 323 km/h. Novinka príde na trh na budúci rok, neskôr sa pridá (plán je o dva roky) aj elektrický pohon, dojazd vozidla by mal v tomto prípade siahať na hranicu 320 km.

Novinky
Novinka príde na trh na budúci rok, neskôr sa pridá (plán je o dva roky) aj elektrický pohon.

Nissan

Do elektromobility sa chce zapojiť taktiež japonská značka Nissan. Jej novinka Ariya je postavená na aliančnej platforme, pričom poskytne viacero kombinácií techniky, ktoré obsahujú pohon predných a všetkých kolies, dve kapacity akumulátorových batérií (65 kWh a 90 kWh) a päť úrovní výkonu elektromotorov (160 kW, 178 kW, 205 kW, 225 kW a 290 kW). Nový SUV/crossover disponuje modernými líniami. Najprv je pripravený osloviť zákazníkov na domácom trhu (polovica roka 2021), potom budú nasledovať ďalšie svetové trhy.

Novinky
Nový SUV/crossover disponuje modernými líniami.

Opel

Na začiatku roka 2021 príde k zákazníkom inovovaný model Opel Crossland, ktorý prišiel v označení o písmeno X. Charakteristickým znakom novinky je predná časť v štýle Opel Vizor, ktorá sa má stať typickým prvkom aj pri ďalších vozidlách rüsselsheimskej značky. Vývojoví inžinieri venovali svoju prácu aj úpravám pruženia a tlmenia, vozidlo získalo na komforte jazdy, k dispozícii bude nová kontrola trakcie IntelliGrip. Novou je aj športová línia GS Line+, ktorá disponuje 17-palcovými kolesami a viacerými športovými prvkami výbavy. Pohodlné cestovanie zaručia ergonomické sedadlá AGR, zadné sedadlá delené v pomere 60:40 sa dajú pozdĺžne posúvať až o 150 mm, batožinový priestor má objem 419 až 520 l. Samozrejmosťou budú prvky zvyšujúce komfort a bezpečnosť jazdy. Ponuka trojvalcových benzínových motorov zostane rovnaká, k dispozícii bude aj naftová jednotka 1.5 CDTI.

Novinky
Na začiatku roka 2021 príde k zákazníkom inovovaný model Opel Crossland.

Peugeot

V prehliadke noviniek nemôžeme obísť ani faceliftovaný Peugeot 3008, ktorý dostal dynamickejší výzor prednej časti, svetlomety ponúknu Full LED techniku. Objednávky na túto novinku sa dali podávať od októbra a termín jeho príchodu bol stanovený na koniec tohto roka. Po zásahoch v interiéri sa tu nachádza 10-palcový dotykový displej, pred vodičom je 12,3-palcový digitálny kokpit. K dispozícii sú balíky GT a GT Pack, doplnené príplatkovou edíciou Black Pack. V pohonnom reťazci sa ocitajú trojvalcové benzínové pohonné jednotky, štvorvalcový benzínový a naftový agregát, ako aj plug-in hybridná technika v dvoch alternatívach.

Novinky
Faceliftovaný Peugeot 3008 dostal dynamickejší výzor prednej časti, svetlomety ponúknu Full LED techniku.

Porsche

V rámci virtuálnej svetovej premiéry sa predstavil aj tohtoročný nový model Porsche 911 Targa. Toto vozidlo vstupuje už do svojej ôsmej generácie a ponúka alternatívy Porsche 911 Targa 4 a Porsche 911 Targa 4S. Pohonnou jednotkou je 3-litrový šesťvalec typu boxer s dvojicou turbodúchadiel. Maximálny výkon v modeli Targa 4 siaha na hranicu 283 kW (385 k) a s príplatkovým balíkom Sport Chrono dokáže vozidlo zrýchliť z 0 na 100 km/h za 4,2 s. Maximálna rýchlosť siaha na 289 km/h. Agregát v modeli Porsche 911 Targa 4S má maximálny výkon 331 kW (450 k) a hranicu 100 km/h z pokoja dosiahne iba za 3,6 s, maximum rýchlosti sa dostane na 304 km/h.

Novinky
V rámci virtuálnej svetovej premiéry sa predstavil aj tohtoročný nový model Porsche 911 Targa.

Rolls-Royce

Symbol luxusu a špičkového komfortu predstavuje Rolls-Royce Ghost, ktorý sa stal v celej histórii značky predajne najúspešnejším modelom. V roku 2020 prichádza rad na jeho výrazne prepracovaného pokračovateľa. Klasicky stvárnená karoséria je zhotovená z hliníka a vysokopevnostných ocelí, medzigeneračne narástla na 5546 mm (+89 mm) a na šírku si pridala +30 mm (1978 mm). Pod prednou kapotou pracuje majestátna pohonná jednotka 6.75 V12 s dvojitým prepĺňaním, ktorá produkuje maximálny výkon 420 kW (563 k) a krútiaci moment 850 Nm. Ťažná sila sa distribuuje na všetky štyri kolesá, kolesá zadnej nápravy sa natáčajú. Vzduchom odpružený podvozok je mimoriadne komfortný. O kvalite použitých materiálov, špičkovom jazdnom komforte a bezpečnostných technologických vychytávkach by sa dalo písať ešte veľmi obšírne.

Novinky
Klasicky stvárnená karoséria je zhotovená z hliníka a vysokopevnostných ocelí.

Škoda

Mladoboleslavská automobilka ponúkne na začiatku budúceho roka slovenským zákazníkom plne elektrickú novinku Škoda Enyaq iV. Ide o prvý sériový model značky ŠKODA AUTO na báze koncernovej modulárnej stavebnice elektromobility označenej MEB (Modularer E-Antriebs-Baukasten). Vozidlo bude alternovať dva druhy pohonu (zadných alebo 4×4), ponúkne dve kapacity akumulátorových batérií a štyri výkonové stupne (132 kW/180 k až 225 kW/306 k). Pretože sa nachádzame v 125. roku od založenia značky, vznikne taktiež limitovaná edícia Founders Edition so symbolickým počtom 1895 kusov, pripomínajúcim ročník uvedenia značky do života. Výrobca uvádza, že pri verzii s výkonnejšou akumulátorovou batériou by mal dojazd podľa normy WLTP dosahovať až 510 km.

Novinky
Výrobca uvádza, že pri verzii s výkonnejšou akumulátorovou batériou by mal dojazd podľa normy WLTP dosahovať až 510 km.

Volkswagen

Ak nazrieme do expozície noviniek s dvoma „véčkami“, nachádzame tu nové modely Tiguan, Arteon a Arteon Shooting Brake. Posledne spomenutý automobil je v ponuke úplne novou alternatívou, ktorá posilňuje existenciu modelu Arteon kupé fastback. Elegantné kombi odštartovalo svoju púť za zákazníkmi s benzínovým motorom 1.5 TSI (110 kW/150 k) a naftovým agregátom 2.0 TDI (110 kW/150 k). Na jeseň pribudla naftová pohonná jednotka 2.0 TDI (147 kW/200 k) a plug-in hybridné vozidlo (eHybrid) s motorom 1.4 TSI a elektromotorom (systémový výkon 160 kW/218 k). Na rok 2021 je ešte naplánovaný príchod verzie 2.0 TSI 4MOTION (208 kW/280 k).

Novinky
Elegantné kombi odštartovalo svoju púť za zákazníkmi s benzínovým motorom 1.5 TSI (110 kW/150 k) a naftovým agregátom 2.0 TDI (110 kW/150 k).

Text: Peter Stano Foto: Audi, BMW, Corvette, Cupra, Ferrari, Hyundai, IONIQ, Lister, Maserati, newspress.co.uk, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Rolls-Royce, ŠKODA AUTO, Volkswagen