Pergola vám dá miestnosť k domu naviac

156
Labona

Záhrada či terasa je miestom, kde mnohí trávime veľké množstvo nášho času.

Niekto odpočinkom, hraním, iný vzdelávaním sa alebo prácou. Nech už je to akokoľvek, nemusíte vyzerať mraky na oblohe, ktoré vám doprajú chvíľku bez horúcich slnečných lúčov, alebo sa schovávať pod dáždnikom, pretože sa blíži búrka. Zaobstarajte si pergolu a máte parťáka do každého počasia.

Hliníková pergola alebo drevená?

Každý typ má svoje pre a proti. Základné rozdiely sú predovšetkým vo vzhľade pergoly a jej zladení so zvyšným priestorom záhrady, v obstarávacích nákladoch a nárokoch na údržbu.

Vzhľad pergoly je predovšetkým o osobných preferenciách. Drevené pergoly sa hodia viac do kvetinových záhrad – je napríklad možné nechať strechu pergoly zarásť popínavými rastlinami.

Labona

Oproti tomu hliníková pergola je vhodná skôr do moderných, minimalisticky riešených záhrad. Vďaka širokej škále dostupných farebných prevedení je však možné jednoducho ju zladiť s akýmkoľvek záhradným štýlom.

Labona

Čo sa nárokov na údržbu pergoly týka, vedie v dobrom jednoznačne pergola hliníková. Pre bezchybný vzhľad stačí v prípade znečistenia utrieť konštrukciu, inú starostlivosť nevyžaduje. Hliník totiž, na rozdiel od dreva, nijako „nepracuje” – nekrúti sa, nepraská a nehrozí mu nebezpečenstvo od drevokazov. O drevo pergoly sa teda musíte starať, pravidelne ho obrusovať a pretierať.

Obstarávacie náklady sú väčšinou nižšie pri pergole drevenej. Hliníková vám však ponúkne neporovnateľne väčší komfort. Napríklad pergola Artosi má strechu zloženú z lamiel, ktoré môžete podľa potreby polohovať. Môžete si tak sami regulovať svetlo, ktoré pod pergolu vpustíte a zároveň umožníte cirkuláciu vzduchu.

Labona

Prípadne si môžete nechať strechu rozdeliť na viac častí a z nich potom každú pomocou ovládača polohujete zvlášť. To môže byť skvelé napríklad pri grilovaní, aby mal ako unikať dym, alebo ak majú ľudia pod pergolou rozdielne požiadavky na zatienenie. V prípade nepriazne počasia strechu pergoly jednoducho zatvoríte.

Viac sa dozviete o výhodách bioklimatických pergol v nasledujúcom videu.

(video s pánom Hejdou z Labona.sk)

Veľkou výhodou je aj jednoduchosť objednania a montáže hliníkovej pergoly. Stačí pergolu vymerať, zadať rozmery do konfigurátora, zistiť cenu a následne objednať. So všetkým vám ochotne poradia napríklad v e-shope Labona.sk. Tu máte do konca roka 2020 navyše možnosť objednania pergoly so zaplatením iba 10 % z ceny, a tým si jednak zaistíte výrobu a dodanie prednostne v ďalšom roku a zároveň si zafixujete tohtoročnú nižšiu cenu pergoly. V budúcom roku doladíte detaily a na začiatku jari sa môžete radovať z novej luxusnej pergoly.

Labona

Text a foto: Labona s.r.o.