Najnovšie televízory na trhu

182
Test televízorov

Prinášame test modelov televízorov od firiem Panasonic, Samsung, Sony a TCL, ktoré dobre charakterizujú súčasný trh.

Všetky sú dostupné na Slovensku a ide o novinky. Navyše sú to najpredávanejšie varianty na našom trhu.

Pre vyznávačov originálu

Model HZ1500 od Panasonic je typický pre človeka, ktorý ocení vernosť obrazu, tentokrát aj so zabudovaným subwooferom.Základom HZ1500 sú panel Master HDR OLED a procesor HCX PRO a boli vyvinuté práve na to, aby televízor verne zobrazoval hollywoodske filmy. Špeciálny režim Filmmaker je určený na to, aby sa u vás film prehral bez akýchkoľvek umelých vylepšovaní a presne tak, ako to jeho režisér zamýšľal. Tento režim bol vytvorený v úzkej spolupráci s najlepšími svetovými režisérmi. U streamovaného obsahu a filmov na Blu-ray nosičoch si v tomto prípade vychutnáte plnú podporu HDR10+ a tiež Dolby Vision. Práve pri norme Dolby Vision IQ sa využíva snímač vonkajšieho osvetlenia na to, aby bol obraz zobrazený dobre pri rôznych úrovniach osvetlenia.

Zvuk smerom hore

Špecialitou tohto televízora sú reproduktory. Je to vlastne celá sústava reproduktorov, ktorá vytvorí 360° efekt zvuku. Počujete ho kvalitne v celej miestnosti. Reproduktory sú na televízore jasne viditeľné v jeho zadnej časti. Vytvorený zvuk je naozaj veľmi dobrý, je tu aj podpora pre Dolby Atmos. Plnohodnotnému subwooferu sa síce tento zvuk úplne nevyrovná, ale je to zatiaľ najvyššia kvalita zvuku zo samotného televízora. Tento televízor existuje v 55- a 65-palcovom vyhotovení a cena sama hovorí o tom, že ide o superkvalitný výrobok.

Panasonic
Zapožičal: Panasonic
Cena: 2299 € (55-palcová verzia)

Samsung Q95T

Televízor Samsung Q95T existuje v uhlopriečkach od 55 po 85 palcov. Obraz je v rozlíšení 4K a použité je priame zadné podsvietenie. Kontrast je v tomto prípade výborný, zároveň je to model Quantum HDR 2000 s vysokou svietivosťou. Diaľkové ovládanie je jednoduché a Samsung to urobil tak, že sa snaží pomocou jedného ovládača ovládať všetko, čo je pripojené k televízoru. Napríklad je možné takto ovládať aj prijímač pre satelitnú televíziu Magio TV, rovnako ako DVD prehrávače od rôznych firiem. Televízor Q95T používa samostatnú skrinku – One Connect box. Je to spôsob, ako oddeliť spleť káblov, adaptérov a USB kľúčov od televízora. Od samotného One Connect boxu vedie len tenký kábel, ktorým sa k televízoru dostáva aj napájanie. One Connect box musíte niekam schovať, inak pôsobí rušivo. Model Q95 patrí z hľadiska kvality obrazu k úplne najlepším televízorom v roku 2020. Displej má na sebe antireflexnú vrstvu. Q95 používa aj systém adaptívneho prispôsobenia sa okolitému osvetleniu. Znamená to, že inak sa zobrazujú scény cez deň a inak v noci.  Q95T podporuje normu HDR 10+, nie však Dolby Vision. HDR10+ rovnako ako Dolby Vision sú normy, ktoré pomáhajú televízoru zobraziť každú scénu čo najlepšie tým, že nesú detailnejšiu informáciu o tom, ako má scéna vyzerať – tzv. metadáta. Problém je v tom, že Dolby Vision používajú filmové spoločnosti častejšie ako HDR10+.

Zvuk

Q95T prehrá hudbu výborne. Jeho reproduktory sú v spodnej a tiež v zadnej časti. Procesor Quantum 4K optimalizuje nielen kvalitu obrazu, ale postará sa aj o priestorový zvuk. Q95T podporuje aj systém Q-Sympfony, kedy sa využívajú jednak zabudované reproduktory z televízora, ale aj reproduktory z doplnkového soundbaru od firmy Samsung. Celkový výkon zabudovaného zvukového systému je 60 W, súčasťou je aj basový reproduktor. Q95T podporuje aj automatické zosilnenie hlasu, čo oceníte, ak sa v miestnosti, kde sledujete televízor, začne napríklad vysávať. Samsung QE55Q95T je špičkový televízor s výborným obrazom aj zvukom a vysokou cenou, naplno využíva všetky možnosti internetového pripojenia.

Samsung Q95T
Zapožičal: Samsung
Cena: 2199 €

Smartfón ako televízor

Televízor The Sero od Samsungu je úplne niečo iné. Je to lifestylový televízor a jeho základnou charakteristikou je otočná obrazovka. Pri nej môžete zmeniť horizontálnu polohu displeja na vertikálnu. Tento televízor nepotrebuje osobitný stojan, pri montáži sa prichytáva len oporná noha. K dispozícii sú za doplatok aj kolieska. Model s označením Samsung QE43LS05T má uhlopriečku 43 palcov (109 cm). Tým, že tento televízor umožňuje prevádzku vo vertikálnom režime, je určený hlavne pre mladšiu generáciu. Ideálny je pre tých, ktorí sú neustále na Facebooku, Instagrame či TikToku. V tradičnej horizontálnej podobe je ho možné použiť na bežné sledovanie filmov alebo seriálov. Niektoré streamovacie služby v režime na výšku nefungujú a televízor vás na to upozorní. To je príklad Netflixu. The Sero ponúka aj herný režim s podporou Auto Game Mode (ALLM) a Game Motion Plus. Podpora Dolby Vision chýba.

Kvalita obrazu a nové inteligentné funkcie

The Sero je televízor typu QLED, jeho rozlíšenie je 4K UHD a vyniká predovšetkým 100% objemom farieb. Zaujímavá je funkcia Easy Tap, keď stačí len mierne poklepanie mobilom na ráme televízora a displej smartfónu sa začne zrkadliť na veľkej obrazovke televízora. Novinkou je aj rozšírený systém Ambient+. Pôvodne bol tento systém zameraný len na využitie displeja televízora v dobe, keď sa nesleduje televízne vysielanie alebo sociálne siete na relax. Teraz je tento systém rozšírený tak, že danú scénu a informácie zobrazuje podľa aktuálnej doby počas dňa.

Konštrukcia

Súčasťou Samsung Sero je podstavec, v ktorom je umiestnený otáčací motor pre displej a ďalej je tu audiosystém s výkonom 60 W. Medzi reproduktormi je aj veľký basový a dobre ho počuť. Pri prenášaní televízora v rukách zistíte, že táto časť je naozaj ťažká a ak ho chcete premiestňovať často, ideálne sú na to doplnkové kolieska. Mimochodom, z obalu pre tento televízor sa dá vytvoriť polička alebo domček pre domácich miláčikov. Nemusíte ho vyhadzovať. The Sero je zo strany Samsungu pokus ako osloviť s produktom – ako je televízor – mladú generáciu.

Sero
Zapožičal: Samsung
Cena: 1599 €

Výhodný pomer cena/kvalita

Sony KD-65XH9005 je televízor zameraný na kvalitu obrazu. Je to 4K LCD televízor s priamym zadným podsvietením (Full Array LED) s lokálnym ovládaním stmievania, čo znamená výborný kontrast. Určite to nie je najtenší televízor na trhu, ale je zameraný na kvalitu obrazu za zaujímavú cenu. Pritom je to televízor s veľkou, až 65-palcovou obrazovkou (164 cm).

Kalibrácia presne na Netflix

Displej Triluminos má presné mapovanie farieb a je presne kalibrovaný na zobrazenie verných farieb pre službu Netflix. Vylepšenie dynamického rozsahu zaisťuje technológia X-tended Dynamic Range a Object-based HDR remaster.

Zvuk

O kvalitný zvuk sa starajú dva širokopásmové a dva výškové reproduktory. Celkový zvukový výkon je 2×10 W s podporou Dolby Atmos. Stojan je jednoduchý hliníkový, samotné diaľkové ovládanie má špeciálne vyhradené tlačidlá na Netflix a Google Play. Súčasťou výbavy je aj satelitný tuner vrátane šachty na dekódovaciu kartu.

Na Android sa dá spoľahnúť

Televízor je založený na operačnom systéme Android, čo znamená množstvo aplikácií, ktoré si môžete do televízora nainštalovať. Kapacita pamäte je 16 GB. Samozrejmosťou je podpora Wi-Fi pripojenia na internet, môžete ale využiť aj Ethernet. Televízor tiež umožňuje hlasové ovládanie, nie však v slovenčine.

Sony
Zapožičal: Sony
Cena: 1585 €

Čierny kôň medzi televízormi

Televízor TCL 65C815 bol v rámci asociácie EISA ocenený ako najlepšia kúpa. Je pravda, že za predajnú cenu dostanete vzhľadom na konkurenciu naozaj veľa muziky a obrazu. Kombinuje ultratenký dizajn s rozlíšením 4K HDR Premium a technológiu obrazu Quantum Dot. Vo výsledku tak poskytuje realistický obraz s ostrým zobrazením a perfektným zvukom. Navyše je mimoriadne elegantný. Tento televízor podporuje súčasne Dolby Vision aj 4K HDR10+, rovnako ako Dolby Atmos a výsledkom je výborný obraz aj sýty zvuk pri filmoch, kde máte odpovedajúcu podporu. Navyše obnovovacia frekvencia displeja je v tomto prípade 100 Hz. Je tu aj vlastný systém umelej inteligencie TCL AI-IN, ktorý optimalizuje obraz aj zvuk. Televízor je vo všeobecnosti postavený na operačnom systéme Android 9.

Zabudovaný subwoofer

V tomto prípade je použitý aj systém zabudovaného subwooferu od spoločnosti ONKYO, a to vo formáte 2.1. Ten používa reproduktory s predným vyžarovaním a vlastný basový reproduktor na zadnej strane televízora. Znie to naozaj veľmi dobre.

Tlc
Zapožičal: TCL
Cena: 1199€

Konektivita a stojan

Na pripojenie sú k dispozícii tri porty HDMI a dva porty USB 2.0, samozrejmosťou je digitálny terestriálny a satelitný tuner s priestorom pre kartu CI+. Model C81 prináša diaľkové ovládanie s možnosťou ovládania hlasom alebo klávesové skratky na prístup k hlavným aplikáciám. C81 má centrálny trojbodový systém stojana na postavenie televízora a televízor tak dobre vyzerá v modernej obývačke. Celkovo ide o televízor, ktorý presne vystihuje súčasné dravé čínske značky. Poskytuje výbornú kvalitu obrazu a zvuku, vhodnú veľkosť displeja, dobre vyzerá a je cenovo výhodný.

Text: Ondrej Macko, foto: archívy firiem, pixabay.com