Inteligentné hodinky a fitness náramky: Ako vám pomôžu a ktoré si vybrať?

375
Hodinky

Inteligentné hodinky a fitness náramky spadajú do kategórie takzvaných nositeľných zariadení. Znamená to, že ich nosíte na ruke a oni si robia svoju robotu.

Najmä inteligentné hodinky boli v minulosti prezentované ako vzdialená ruka vášho smartfónu, avšak posledné roky ukázali, že aj tieto zariadenia sú pre používateľov atraktívne najmä z hľadiska fitness funkcií. Vybrať si v ponuke nositeľných zariadení môže byť náročná úloha. Na trhu je viacero značiek a typov zariadení a tie sa odlišujú svojím zameraním, cenou a funkcionalitou.

Ako vám budú nápomocné?

Pre mnohých ľudí je fitness náramok iba jednoduché počítadlo krokov. Náramok nosia na ruke, aby si večer pozreli, koľko krokov prešli. Na ruke ho majú aj z toho dôvodu, že si na displeji skontrolujú čas, takže náramok v ich prípade nahrádza hodinky a v tomto smere ide o kompaktnejšie riešenie. Náramok ich takisto upozorní na notifikácie z telefónu či prichádzajúci hovor – aj z tohto hľadiska prináša určitú pridanú hodnotu.

Výber toho správneho nositeľného zariadenia preto začína zadefinovaním vašich očakávaní.

Každá zo spomenutých funkcií alebo ich kombinácia môže byť pádnym dôvodom na kúpu fitness náramku či inteligentných hodiniek. Faktom je, že prvé fitness náramky boli skutočne dobré akurát tak ako počítadlo krokov, a preto si mnoho ľudí myslí, že ich využitie tam začína aj končí. To však v roku 2020 nie je pravda. Z hľadiska cvičenia a fitness funkcií je ich potenciál väčší.

Čaro fitness náramkov a inteligentných hodiniek spočíva v tom, že sú vybavené viacerými senzormi, ktorých kvalita sa z roka na rok zlepšuje a dokážu tak poskytnúť adekvátne dáta, ktoré vám pomôžu pri cvičení a zlepšovaní vášho výkonu.

Otázkou však ostáva, či tieto funkcie využijete. Niektorí používatelia nechcú nič viac, ako je počítadlo krokov. Iní používatelia vedia, ako funguje tepová frekvencia a fitness náramok či inteligentné hodinky používajú ako nástroj, ktorý im poskytne tento údaj v reálnom čase pri cvičení.Hodinky

Výber toho správneho nositeľného zariadenia preto začína zadefinovaním vašich očakávaní. Úplní začiatočníci pravdepodobne siahnu po cenovo najdostupnejšom riešení – ak neplánujú aktívne športovať, malo by im to stačiť. Pokiaľ ste však začiatočník a chcete začať behávať, aby ste napríklad schudli, v takom prípade pre vás môžu byť vhodnejšie pokročilejšie fitness hodinky.

Ktoré si vybrať?

Xiaomi Mi Band 5

Najnovšia verzia fitness náramku od Xiaomi prináša tradične atraktívny pomer cena/výbava. Poteší 1,2-palcovým farebným displejom a najmä podporou NFC platieb, ktorá by mala byť podľa dostupných informácií k dispozícii aj v globálnej verzii náramku. Náramok takisto ponúka vylepšené sledovanie zdravia, aktivity a cvičenia.

Xiaomi Mi Band 5
Xiaomi Mi Band 5

Xiaomi Mi Band 4

Ak si nepotrpíte na najnovšiu generáciu produktov, Mi Band 4 je stále vynikajúci fitness náramok, ktorý je teraz ešte cenovo výhodnejší. Za necelých 30 eur získate zariadenie, ktoré vám ponúkne prehľad o vašom tepe, aktivite počas dňa a tiež aj zhodnotí váš spánok. Pridanou hodnotou je, že vás upozorní na notifikácie z vášho smartfónu.

Xiaomi mi band 4
Xiaomi Mi band 4

Huawei Band 4

Huawei Band 4 je ideálny doplnok k smartfónom značiek Huawei a Honor. Samozrejme, rozumie si aj s inými značkami, avšak v prípade spomenutých značiek ide o voľbu číslo 1, ak hľadáte fitness náramok. Ponúka tradičnú funkcionalitu, ako je monitorovanie každodennej aktivity, zdravia a kvality spánku.

Huawei Band 4
Huawei Band 4

Huawei Watch GT 2e

Najnovšie inteligentné hodinky od Huawei sú zamerané priamo na športovcov. Majú dizajn, ktorý zvládne každý šport a ponúkajú monitorovanie až 85 vlastných 15 profesionálnych športov. S hodinkami Huawei Watch GT sme začali behávať aj my a ich funkciu bežeckého trénera odporúčame, ak chcete schudnúť alebo si zlepšiť svoj bežecký výkon. Hodinky potešia aj dlhou výdržou na jedno nabitie, ktorá dosahuje až 2 týždne pri plnohodnotnom používaní. Hodinky obsahujú aj GPS a môžete s nimi plávať.

Huawei Watch GT 2e
Huawei Watch GT 2e

Xiaomi Amazfit Stratos 3

Hodinky Xiaomi Amazfit Stratos 3 zaujmú výborným pomerom cena/výbava a potešia aj pekným dizajnom, ktorý pripomína tradičné hodinky. Na jedno nabitie vydržia až 2 týždne, majú 19 športových režimov a 1,34-palcový displej. Hodinky obsahujú aj GPS a môžete s nimi plávať.

Xiaomi amazfit stratos
Xiaomi amazfit stratos 3

Amazfit T-Rex

Tieto fitness hodinky sa od konkurencie odlišujú najmä svojou konštrukciou, ktorá spĺňa aj vojenské štandardy odolnosti. V praxi by to malo znamenať, že prežijú aj v tých najnáročnejších podmienkach. Môžete s nimi behávať, chodiť na turistiku, plávať a prežijú teploty od –40 do +70°C, ako aj všemožné nárazy. Ponúkajú až 20-dňovú výdrž a 14 športových režimov.

amazfit t rex
Amazfit T-Rex

Samsung Galaxy Watch3

Hodinky Watch3 prichádzajú s priemerom 41 a 45 mm a dizajnom pripomínajú klasické hodinky. Vyrobené sú z ušľachtilej ocele, okrem toho budú aj v titánovom vyhotovení. Kapacita batérie je 310 mAh, hodinky prichádzajú s prémiovým koženým remienkom. V balení nájdete bezdrôtovú nabíjačku. Ciferníky sa dajú prispôsobovať a na výber je ich viac ako 80 000. Z hľadiska zabudovaných funkcií je tu meranie pulzu či detekcia pádu, pribudne aj EKG a meranie okysličenia krvi. Celá aplikačná výbava je orientovaná na zachovanie telesnej pohody s tým, že sa analyzuje životný štýl. Tiež je tu pokročilá analýza spánku.

Samsung GalaxyWatch 3
Samsung GalaxyWatch 3

Apple Watch Series 6

Ponúkajú identický dizajn/displej ako 5. generácia. Samozrejmosťou je však nový procesor 6. generácie, ktorý robí nové inteligentné hodinky rýchlejšími a do budúcna pripravenými na nové/pokročilé softvérové funkcie. Najväčšou novinkou, ktorá bola tak trošku očakávaná, je funkcia merania okysličenia krvi – Blood Oxygen. Rovnako ako EKG, aj táto funkcia bude mať vlastnú aplikáciu. Všetky získané dáta sa budú zároveň zaznamenávať do aplikácie Zdravie a kombinovať s vašimi výkonmi aj dátami zo spánku.

Apple watch series 6
Apple watch series 6

Apple Watch SE

Model je určený pre menej náročných používateľov a deti. Apple Watch ponúknu dostatočne výkonný procesor S5, akcelerometer, gyroskop, pohybový senzor, odolnosť voči vode a pod. Chýbať však bude meranie EKG ako aj meranie okysličenia krvi. V rámci softvéru pribudne nová funkcia, ktorá je pre rodičov a deti, ktoré používajú Apple Watch. V rámci rodinného konta budete môcť sledovať polohu dieťaťa, ako aj zisťovať, akú aktivitu aktuálne vykonáva. Toto sa bude dať zistiť manuálne alebo budete dostávať automatické notifikácie – zmena polohy, začiatok aktivity a pod. Výborné je, že po novom bude možné z jedného iPhonu spravovať viacero Apple Watch.

Apple watch SE
Apple watch SE

Text: Touchit, foto: archívy firiem, pixabay.com