Zima v znamení zmyselných vôní

162
Sviečky

K harmonickému nažívaniu, k bežným a najmä k sviatočným dňom neodmysliteľne patria príjemné vône. Niektoré obľubujeme viac, iné menej a mnohé ešte ani nepoznáme. Ako ich spoznať? Ocitnite sa spolu s nami uprostred nádherného voňavého sveta.

Príjemnou vôňou by sme sa mali obklopiť najmä na miestach, na ktorých sa najčastejšie zdržiavame. Ak to ide, tak aj na pracoviskách a predovšetkým vo svojich domovoch, kde sa prirodzene chceme cítiť najlepšie a uvoľnene. S vôňami môžeme dokonca v rámci svojho súkromia narábať veľmi dômyselne a docieliť veľkolepé efekty.

Sviečky

Voňavý interiér

Pri rozhodovaní je potrebné zohľadniť nielen naše sympatie k istým typom vôní, ale najmä zdravotnú bezpečnosť. Predpokladom navodenia intenzívnych zmyslových zážitkov je uprednostnenie vôní s prírodnými ingredienciami, ktorých použitie nie je spojené so zdravotnými rizikami. „Vône so syntetickým základom, ktoré sú dlhodobo používané v uzavretých priestoroch, sú cestou k nepríjemným zdravotným problémom – k dýchacím ťažkostiam a alergiám. Hoci ceny prírodných ingrediencií sú výrazne vyššie, ich kvalita je neporovnateľná a vôňa príjemnejšia,“ hovorí zakladateľka značky LUMINIA Natália Gápľovská.

Horiace sviečky navodzujú žiadaný pocit uvoľnenia a dokonalej relaxácie.

Do prostredia domova odporúča z veľa možností vyberať v zime najmä vône, ktoré obsahujú hrejivé zložky, ako tóny škorice, klinčeka, vanilky, jantár či drevité vône. Tie totiž najviac podporujú pocit pohody, útulnosti a bezpečia. „Z našich vôní to môže byť napríklad Sacred Santal – nevšedné spojenie tradičných vôní a harmónie Vianoc so zmyselným podtónom mystiky. Ďalšou voľbou môže byť Honey & Thyme – vôňa čerstvej materinej dúšky, kamilky, tymiánu a medovky v lahodnej kombinácii so zlatistým medom,“ predstavuje Natália a dopĺňa, že prírodnú esenciu je ideálne akcentovať aj vonnými sviečkami, ktoré jedinečným spôsobom dotvoria atmosféru sivých zimných dní.

Sviečky

Sviežosť a energia

Sviečky zároveň svojím plameňom prirodzene prežiaria a zohrejú priestor, súčasne navodia podmanivú atmosféru. Tá blahodarne zapôsobí na našu psychiku a okamžite prispeje k celkovému uvoľneniu a lepšej nálade. „Plameň sviečky je ako objatie pre dušu, harmonizuje a spríjemní nám náladu. Ak pracujeme z domu a chceme byť už skoro ráno nabudení a plní energie, siahnime po sviežich citrusových vôňach, napríklad White Tea & Jasmine alebo Fig Mediterranean, ktoré povzbudia naše zmysly a rozjasnia aj pochmúrny deň,“ radí N. Gápľovská.

Sviečky

Každá miestnosť nášho bývania ale môže voňať inak a v každej bude naše vnímanie vôní iné. „Do obývacích izieb, kde sa obvykle zdržiavame veľmi často, sa hodia napríklad drevitejšie vône. Jedna z najvzácnejších a najdrahších ingrediencií parfumérskeho arzenálu – agarové drevo, je základom vône Amber & Oud, ktorá aj bežnému priestoru daruje atmosféru luxusného londýnskeho hotela. Je to nádherná sofistikovaná vôňa, ktorá nadchne najmä milovníkov ťažších a orientálnych vôní. Jemnejšia Enigma je vôňa definovaná dymovým teakovým drevom, čiernym čajom a tabakom. Sviatočná vôňa Frankincense sa nesie v znamení éterického kadidla, japonských Shiso lístkov, zmyselného kardamonu a posvätného Palo Santo,“ predstavuje N. Gápľovská a dodáva, že práve táto vôňa dokáže skvele navodiť mystickú slávnostnú atmosféru.

Príjemnou vôňou by sme sa mali obklopiť najmä na miestach, na ktorých sa najčastejšie zdržiavame.

Pri výbere vône do spálne by sme mali siahnuť po jemných a zmyselných zložkách a dbať na ingrediencie, ktoré majú relaxačné a upokojujúce účinky. Silné a príliš svieže vône by mohli mať kontraproduktívny vplyv a narušiť nám odpočinok. „Odporúčam sviečku Lavender & Iris, ktorá upokojí, odbúra stres, uľaví od bolesti hlavy, navodí príjemný spánok a zároveň „postráži“ sny. Vhodná je aj čistotu evokujúca Navona Lily, skomponovaná z peľov ľalie, s dúškom liečivej šalvie, orosená japonským Yuzu a čerstvými lístkami čiernej ríbezle. Do prostredia spálne zapadne aj vôňa Honey & Thyme s materinou dúškou a medovkou,“ hovorí N. Gápľovská. Mnohí z nás obľubujú aj čas strávený v kuchyni. Pre tento priestor sa z portfólia značky LUMINIA výborne hodí sladká ovocná vôňa Sakura. Ponúkne priehrštie plné sladkých malín, šťavnaté granátové jablká a rebarborové soufflé. Ovocné tóny vône Sakura sú doplnené opojným jazmínom, konvalinkou, ružou damaskou a okorenené ružovým korením aj vzácnou živicou opoponax. Základ tvorí príťažlivé pižmo, ambra, pačuli a guajakové drevo.

Sviečky

Vôňa otvára spomienky

Miešať spolu rôzne vône sa možno nezdá ako dobrý nápad ale podľa slov N. Gápľovskej je to skvelý spôsob, ako si vytvoriť vlastný autentický parfum, ktorý definuje našu osobnosť. Odporúča dať na emóciu aj podvedomie a intuitívne skombinovať dve či viacero vôní parfumov na telo, zapáliť si viac druhov sviečok alebo vyskúšať skombinovať tyčinky z viacerých difuzérov do jedného prázdneho pohárika podľa momentálnej nálady. „Naše parfumy obsahujú prírodné esenciálne oleje, ktoré navzájom splynú do novej kompozície. Vôňa je vec živá, a tak ako sa odvíja od našej osobnosti, tak aj od nálady a pocitov,“ prezrádza N. Gápľovská.

Sviečky

Tušili ste, že každá vôňa sa vyznačuje unikátnymi schopnosťami? „Vône sú tak dokonale späté s naším podvedomím a pamäťovým centrom, že si presne zapamätáme emóciu, ako sme sa cítili, keď sme ju cítili prvýkrát. Už navždy nám ten okamih pripomenie a navodí pocit, keď ju ucítime znovu. Napríklad vôňa jablkovej štrúdle väčšine z nás pripomenie vzácne teplo domova a chvíle, kedy kuchyňa rozvoniavala pečúcou sa štrúdľou. Ak si teda zapálite sviečku, ktorá vonia ako viedenská štrúdľa, instantne vám prinavráti pocit detskej radosti, atmosféru maminej kuchyne a bezpečia domova,“ vysvetľuje N. Gapľovská.

Sviečky

Sila plameňa sviečky

Horiace sviečky navodzujú žiadaný pocit uvoľnenia a dokonalej relaxácie. Do zimného interiéru neodmysliteľne patria, hoci nie je sviečka ako sviečka… Ak sa chceme zbaviť zdravotných rizík, je lepšie úplne sa vyhnúť rizikovým parafínovým sviečkam, farbeným a synteticky parfumovaným a zvoliť tie, ktoré pozostávajú z prírodných surovín. Prínosnejšie je zainvestovať, hoci do menšieho počtu kusov a obdarovať svojich najmilších hodnotnou prírodnou sviečkou.

Sviečky

Osobná vôňa

Vnímanie vôní je subjektívna záležitosť. V zime máme tendencie používať ťažšie, sladšie a drevitejšie vône, pretože máme pocit, že sú vľúdnejšie, hrejivejšie. Často dokonca nadobúdame pocit, akoby nás tieto vône aj vonku zaobalili do teplého svetra. Skvelým tipom je vôňa Saffron Musk. Jeho srdce je plné vzácneho divokého šafranu a vášnivého pižma v nežnom spojení s tantrickou kožou a hlbokým temným oud. Zjemňuje ho kvapka krehkého jazmínu aj bieleho kvetu lotosu a povznáša kytica noblesných červených ruží s kosatcom na pevnom základe santalu, cédru, agarového dreva a pačuli. Okrem toho, že si počas zimy nádherne rozvoniame domov alebo pracovisko, nemali by sme zabudnúť ani na samých seba a potešiť sa prekrásnymi voňavými zážitkami. Keď sa do vône zamilujeme, je veľkou výhodou, že v kolekcii LUMINIA si ju môžeme dopriať v interiéri vďaka krištáľovým sviečkam a difuzérom, a zároveň si ju vychutnávať celý deň v parfumoch na telo.

Text: Daniel Košťál, foto: Luminia, Pixabay