Objavte miesta mimo hlavných turistických trás

102
Cestovanie
Rozsiahle škandinávske skanzeny nadchnú najmä menších cestovateľov.

Pri cestovaní väčšinou vyhľadávame dobre známe a odporúčané lokality a v nich to najzaujímavejšie. Oplatí sa však zájsť aj mimo, či už vo vybraných mestách alebo regiónoch, a objaviť menej známe, ale často veľmi pozoruhodné miesta.

Súčasná situácia veľmi cestovaniu nepraje, avšak o to viac sa budeme mnohí z nás tešiť na návrat možnosti slobodnejšieho a hlavne bezpečnejšieho spoznávania. Už teraz si ale môžeme naplánovať svoje budúce cesty, prípadne sa aspoň inšpirovať výberom zaujímavých možností. Atraktívnych cieľov, ktoré sa dajú spoznať a navštíviť, je len v rôznych krajinách a regiónoch Európy obrovské množstvo. Mnohé nájdeme dokonca len kúsok za hranicami.

Cestovanie
Na zelenom Markétinom ostrove v Budapešti nájdete zaujímavú japonskú záhradu s jazierkom.

Nepoznaná Budapešť

K obľúbeným výletným cieľom mnohých z nás patrí maďarské hlavné mesto Budapešť. Ponúka veľa atrakcií, zaujímavých miest, múzeí, galérií, výstavných námestí, krásne ZOO a liečivé kúpele. Na svoje si tu prídu dospelí aj deti. Pri potulkách touto metropolou však nájdete aj menej známe miesta, napríklad ruiny starej katedrály či dominikánskeho kláštora na Margitinom ostrove. Tento ostrov je zelený klenot Budapešti, ktorý sa oplatí preskúmať pešo alebo na bicykli. Milým prekvapením bude pre vás aj to, že tu nájdete aj peknú a pohodou naplnenú japonskú záhradu s jazierkom a korytnačkami.

Cestovanie
Starý londýnsky obchodný dom Liberty’s nadchne milovníkov anglických tradícií.

V tesnej blízkosti objavíte aj ďalšie atraktívne zelené plochy a na ostrove dokonca aj ružovú záhradu. Na mesto sa však oplatí pozrieť aj z výšky. V Budapešti je na to veľa príležitostí a jednu z tých najzaujímavejších poskytuje rozhľadňa Elizabeth. Nájdete ju na kopci János nad Budapešťou. Postavená bola v roku 1911 a dostala pomenovanie po cisárovnej Alžbete, manželke cisára Franza Jozefa I. Dostať sa k nej môžete napríklad ozubnicovou električkou. Ak sa vám po nádhernom výhľade na mesto v diaľke zažiada trochu vidieckej atmosféry, zájdite si ešte do malebnej dedinky Szentendre pri brehoch Dunaja. Je tu množstvo príjemných zákutí, starožitníctva a útulné kaviarničky.

Cestovanie
Bath ponúka netradičný zážitok – atmosféru pôvodných rímskych kúpeľov.

Londýn netradične

Londýn patrí k ďalším obľúbeným a viac-menej celoročným cieľom. Kto toto obrovské mesto navštívil niekoľkokrát, rád si pozrie aj iné miesta. Môžete sa trebárs vydať objavovať tradičné a starobylé obchodné domy. Pôsobivý je okrem slávneho Harrods napríklad aj Liberty’s. Ide o luxusný obchodný dom na Great Marlborough Street, na západnom konci Londýna. Je typický nielen starosvetskou atmosférou, a to už zvonka. Vyplatí sa však spoznať aj rôzne miestne tržnice, nádherná je viktoriánska tržnica Leadenhall Market. Oddýchnuť si od ruchu mesta umožní návšteva prekrásnej Kráľovskej botanickej záhrady. V Európe je asi tou najväčšou a najkrajšou. Hoci je ďalej od hlavných trás, jej návštevu snáď nik neoľutoval.

Cestovanie
V anglickom Cambridge možno obdivovať krásy mesta aj z plte a vodnej hladiny.

Ak ste už v Londýne videli všetko, čo ste chceli, vydajte sa aj do okolia. Odporúčam staré univerzitné mesto Cambridge, ktoré okrem skvelej anglickej atmosféry ponúka aj veľmi netradičnú plavbu plťami po rieke Cam, trebárs pod slávnym a starým Mathematical Bridge. Zážitkom tiež môže byť návšteva historického mesta Bath.

Cestovanie
Írsky Powerscourt je majestátne vidiecke sídlo len kúsok od Dublinu.

Priamo v centre, veľmi netradične pod úrovňou terénu, nájdete starodávne kúpele so stále aktívnym horúcim prameňom, ktoré vybudovali ešte Rimania. Je fascinujúce prezrieť si priestor starovekého bazéna, od ktorého je nádherný výhľad na katedrálu s vežou, zároveň sa pri ňom dá posedieť a preniesť sa do dávnych čias.

Cestovanie
Maďarské Szentendre dýcha pohodovou umeleckou atmosférou.

Prekvapivé okolie Dublinu

Aj pri návšteve írskej metropoly Dublin sa oplatí zájsť mimo mesta. Zaujímavým protikladom k ruchu mesta je zatrávnená mohyla Newgrange. Po náhodnom objavení v roku 1699 miestnymi obyvateľmi bola považovaná za jaskyňu. Pripísali ju Keltom a pokladali ju za pohrebisko panovníkov kráľovstva Tara, ktoré údajne vzniklo v prvých storočiach po Kristovi. Ide aj v súčasnosti o veľmi atmosférické miesto. K ďalším atraktívnym cieľom patrí impozantné šľachtické sídlo Powerscourt. Okrem rozsiahleho zámku a prekrásnej záhrady s tajomnými zákutiami je to odtiaľto kúsok aj k 121 m vysokému vodopádu Powerscourt Waterfall.

Cestovanie
Zámok Drottningholm je zaujímavým a menej známym cieľom za bránami Štokholmu.

Pohodová Škandinávia

Mnohé krásne miesta nájdete aj v severských krajinách. Súčasťou väčšiny hlavných miest sú napríklad rozsiahle historické skanzeny. V tom, ktorý sa nachádza pri nórskom Osle, napríklad nájdete pôvodné domy s typicky zelenými strechami, ktoré sú v súčasnosti veľkým trendom aj u nás. Alebo sa môžete vydať objavovať staré šľachtické zámky. Ten, v ktorom žije švédska kráľovská rodina, objavíte na pôvabnom ostrove neďaleko Štokholmu. Už samotná cesta k nemu loďou je nezabudnuteľným zážitkom.

Cestovanie
Londýnska Kráľovská botanická záhrada je bokom od hlavných turistických trás, ale ponúka veľa unikátnych zákutí.

Text a foto: Daniel Košťál