Vitamíny v službách krásy

216
Vitamíny

V ostatnom čase sa čoraz častejšie vyzdvihuje význam vitamínov nielen v strave, ale aj v kozmetických prípravkoch, ktoré majú potlačiť prejavy starnutia, ozdraviť a skrášliť pleť.

Stačí však jednoducho len pridať do krému či séra konkrétne vitamíny a skvelý produkt je na svete? Alebo má využitie vitamínov v prípravkoch určených na ošetrenie pokožky aj svoje úskalia? V súvislosti so zdravou a krásnou pleťou sa asi najviac skloňuje vitamín C a retinol – forma vitamínu A.

Vitamín C

Výpočet priaznivých účinkov na zdravie tohto asi najpopulárnejšieho vitamínu – silného antioxidantu, by bol ozaj dlhý. Pomáha posilňovať imunitu, chráni proti širokému spektru vírusových ochorení, podporuje odbúravanie cholesterolu v pečeni a jeho premenu na žlčové kyseliny. Nápomocný je aj v prevencii srdcovo-cievnych chorôb, spevňuje a udržiava pružné cievne steny, má protektívne účinky pred onkologickými chorobami, priaznivo vplýva na hojenie rán, je prirodzeným antihistaminikom, priaznivo pôsobí aj pri liečbe glaukómu či katarakty, pomáha detoxikovať organizmus, podporuje fungovanie pamäti…Vitamíny

Výpočet plusov vitamínu C sa týmto zďaleka nekončí, pristavme sa však pri jeho význame pre zdravie a krásu pleti, vlasov a nechtov. Céčko je nevyhnutné pre tvorbu kolagénu, a tak ovplyvňuje stav všetkých tkanív v ľudskom organizme vrátane svalov, kostí, šliach, ciev, väzív či kože. Zo 40 % ho tvoria proteíny, udržiava kožu pružnú. Pri nedostatku kolagénu pokožka rýchlejšie starne a aj prejavy starnutia, napr. vrásky, sú výraznejšie. Každý veľmi dobre vie, že by sme mali dbať na dostatočný denný prísun tohto vitamínu v potrave, avšak jeho využitie je opodstatnené aj v kozmetike.

Čo hovorí lekárka?

O vitamíne C a vitamíne A – retinole, a ich úlohe pri starostlivosti o pleť, sme sa zhovárali so známou slovenskou dermatovenerologičkou MUDr. Alexandrou Rozborilovou, PhD., zakladateľkou súkromnej kliniky plastickej chirurgie, estetickej a laserovej medicíny Esthetic v Bratislave.

Podľa čoho by sme si mali vyberať kozmetiku s obsahom vitamínu C?

Podľa stability. Vitamín C je najnestabilnejší vitamín. Rozkladá sa záhrevom, svetlom, dlhým skladovaním a reakciou s kovmi a niektorými kozmetickými látkami. Vo vodnom prostredí je stabilný len pri pH nižšom ako 3,5, keď je však pre pokožku už značne dráždivý. Známe sú prejavy začervenania, bodania až pálenia kože, najmä ak sú použité jeho vyššie množstvá. Je zložité dodať ho pokožke cez povrchovú rohovú vrstvu v lokálnej forme tak, aby bol v produkte stabilný počas doby minimálnej trvanlivosti a zároveň účinný aj nedráždivý. Istým riešením je kombinácia s kyselinou ferulovou. Dôležité preto je, aby výrobca stanovil vhodnú koncentráciu v čo najstabilnejšej forme v príjemnom základe, preto napríklad ja volím borákový olej.

Závisí vstrebávanie a účinnosť vitamínu C od textúry kozmetického prípravku, v ktorom je obsiahnutý?

Vitamín C patrí medzi hydrofilné vitamíny, pokožka ich vstrebáva horšie ako lipofilné vitamíny. Prienik látok ľudskou kožou je zložitý proces. Zdravá neporušená koža, ktorá si plní svoju prirodzenú obrannú funkciu, sa bráni prieniku látok. Či a ako hlboko sa látky, nielen vitamíny, dostanú do kože, závisí od mnohých faktorov. V prvom rade od fyzikálnych a chemických vlastností látky, ďaľej od podobnosti, teda chemického zloženia látky ku medzibunkovej hmote pokožky (väčšia uľahčuje prestup), od disperznej formy (emulzie sú lepšími nosičmi ako masti a vodné roztoky), teploty a hydratácie pokožky (vyššie hodnoty prienik uľahčujú) a lokality (najprestupnejšie sú sliznice a pleť v okolí očí, menej koža na tele, najmenej na pätách). Výborným riešením je aj zakomponovanie biologicky aktívnych látok do lipozómov alebo iných transportných systémov.Vitamíny

Vitamínu C sa pripisuje viacero priaznivých účinkov na pleť/pokožku. Mohli by ste spomenúť, ktoré sú vedecky dokázané, a čo je prípadne mýtus?

Prospešné účinky vitamínu C sú známe už stáročia, nie je však všemocný. Mýtus je, že lokálna aplikácia vitamínu C odstráni existujúce pigmentácie. Ak niekto trpí na hyperpigmentácie, odstráni ich len laser alebo TCA peeling či peeling AHA a lokálne hydrochinón či fenol, ktoré patria medzi nepovolené látky. Účinok vitamínu C je preventívny, ja osobne ho dávam po odstraňovaní pigmentácií vo forme séra. Medzi pozitívne faktory patrí, že v organizme človeka je kofaktorom viacerých enzýmov a synergentom antioxidantov. Vitamín C je potrebný na rast zdravých kostí a zubov, rôznych tkanív a väzív vrátane ďasien a cievnej výstelky. Významnú úlohu má v biosyntéze kľúčového stavebného proteínu organizmu človeka – kolagénu, ktorý je mimoriadne významný aj pre zdravie a krásu kože. Varovnými signálmi jeho nedostatku je vypadávanie vlasov, sivastá a povädnutá pleť s predčasnými vráskami alebo i rozšírenými cievkami.

Kedy je a kedy nie je vhodné používať prípravky s týmto vitamínom? Rozhoduje napríklad vek?

Používať ich je vhodné, keď sa objavia príznaky jeho nedostatku. Fajčenie, alkohol, niektoré lieky a znečistené životné prostredie zvyšujú potrebu vitamínu C, E a β-karoténu. Navyše, koža je posledným orgánom, ktorému sa dostanú potrebné látky prijaté výživou. Ich zhodnocovanie sa zhoršuje aj starnutím. Tieto a ďalšie faktory spôsobujú, že koži vo veku nad 30 rokov chýbajú BAL potrebné pre jej plnohodnotné fungovanie. Ak biochemické pochody v organizme fungujú správne, vitamíny z vyváženej výživy sa cez krvné cievy v zamši dostanú do zárodočnej vrstvy pokožky v dostatočnom množstve. U mladých zdravých ľudí je nedostatok vitamínov v koži zriedkavý. Ich deficit môže spôsobiť nedokonalá syntéza alebo zhodnocovanie z dôvodu starnutia a nesprávnej životosprávy, ale príčinou môžu byť aj choroby, toxické látky či nadmerná expozícia UV žiareniu. Nedostatok vitamínov sa môže prejaviť poruchou činnosti mazových a potných žliaz, vznikom vrások, nepravidelnou pigmentáciou kože, poruchami rastu a stavu vlasov a nechtov. Pri vhodnej formulácii kozmetických výrobkov je možné do kože dopraviť isté množstvo vitamínov.

Derivát vitamínu C – askorbylfosforečnan horečnatý – vraj hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní dostatočne hydratovanej pokožky. Je to pravda?

Áno, podobne ako urea a iné aktívne látky. Magnézium askorbylfosfát (Magnesium Ascorbyl Phosphate) je ďalšou formou vitamínu C stabilnou vo vodnom prostredí až do pH 7. Účinná kyselina L-askorbová sa z esteru uvoľňuje počas prieniku kožou vďaka kožným enzýmom (esterázam) za prítomnosti vitamínu E. Ak je v koži dostatok iónov medi – jedného z kofaktorov, stimuluje syntézu kolagénu, čím zvyšuje pevnosť a hydratáciu pokožky. Osobne som použila vo svojom sére askorbylpalmitát, čo je ester kyseliny L-askorbovej s cetylalkoholom. Oproti vitamínu C je lepšie stabilný a menej hydrofilný, takže ľahšie preniká medzibunkovou hmotou rohoviny pokožky. In vivo testy preukázali, že samotná biologicky účinná kyselina askorbová sa z esteru uvoľňuje počas prieniku kožou vďaka kožným esterázam za prítomnosti vitamínu E. Oba vitamíny spolu v koži zneškodňujú voľné radikály a minimalizujú chronické toxické účinky UV žiarenia na kožu, čím ju chránia pred prejavmi predčasného starnutia.

Pomáha vitamín C aj proti hyperpigmentácii a tmavým kruhom pod očami? Aké sú prípadné nežiaduce účinky/reakcie pri používaní tohto vitamínu na pleť?

Efekt je len preventívny, existujúce pigmentácie nie je možné odstrániť len lokálnou aplikáciou vitamínu C, čo hovorím po 25-ročnej praxi v ambulancii dermatológa. Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrí podráždenie pri vyšších koncentráciách v lokálnych preparátoch.

Kedy je vhodnejšie používať prípravky s vitamínom C – ráno alebo večer?

Moje osobné odporučenie je používať C séra na večer.

Vitamíny

Retinol

Vitamín A, ktorý spadá do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch, takisto patrí k mikroživinám, ktoré nevyhnutne potrebujeme pre zdravé fungovanie organizmu. Výpočet priaznivých účinkov by bol opäť riadne dlhý, spomeňme ich zopár – podporuje zdravie zraku, účinný je aj pri často sa opakujúcich nádchach, prechladnutiach, bronchitídach – jeho nedostatok sa totiž podpisuje pod zhoršenú odolnosť slizníc dýchacích ciest proti infekciám. Nedostatok áčka sa dáva do súvisu aj so zvýšeným rizikom onkologických chorôb, má dôležitý protektívny účinok na plod počas gravidity, zohráva úlohu aj pri produkcii pohlavných hormónov a plodnosti u mužov – nízka hladina áčka znižuje produkciu spermií. Posilňuje imunitu, je nevyhnutný pre rast a vývin detí, spolupôsobí pri liečbe diabetu, zväčšenej štítnej žľazy a mnoho iného.

Retinol – jednu z foriem vitamínu A, nájdeme v niektorých živočíšnych potravinách. V rastlinách sa nachádza provitamín A (betakarotén), ktorý sa enzymatickým štiepením v čreve mení na vitamín A. Zaujímavosťou je, že schopnosť premieňať karotény na vitamín A má len človek a bylinožravce, mäsožravce túto schopnosť nemajú. Keďže vstrebávanie rastlinného karoténu v našom tráviacom trakte nie je jednoduché, potrebujeme ho odhadom 6-krát viac ako živočíšneho retinolu. A práve retinol patrí už dlhodobo k najobľúbenejším látkam v dermatológii a kozmetickom priemysle.

Retinol má mnohé priaznivé účinky na organizmus, ak ho prijímame v strave. Aké je jeho pôsobenie, ak príde do kontaktu s pokožkou?

Retinol sa považuje za kozmetickú jednotku – nazýva sa „vitamínom krásy“. Urýchľuje regeneráciu buniek pokožky a vlasu, reguluje tvorbu mazu, znižuje nadmerné rohovatenie pokožky, pomáha pri detoxikácii. Jeho nevýhodou je nestálosť.

Pomáha aj pri akné?

Áno, vedecké štúdie hovoria o tom, že pomáha v liečbe akné a zabraňuje tvorbe prejavov predčasného starnutia kože. Nezápalové prejavy akné sa dajú ovplyvňovať kozmetickými prípravkami, pri zápalových prejavoch je však lokálna liečba väčšinou len doplnková. Lokálne sa treba pri jeho použití vyvarovať slnečného žiarenia a laserových zákrokov.

Ako dlho treba retinol aplikovať na pokožku, aby sa účinky prejavili?

V prípade retinolu platí to isté ako pri iných biologicky aktívnych látkach. Účinky sa prejavia až po nejakom čase. Zvyčajne je to okolo 28 dní (vekom sa tento čas zvyšuje). Toto je časový interval vzniku kožných buniek v bazálnej vrstve pokožky až po ich odlúpenie na povrchu kože. Biologicky aktívna látka stimuluje/podporuje tento proces.

V akom veku je vhodné začať používať prípravky s retinolom?

Keď sa objavia príznaky jeho nedostatku.

Používanie retinolu na pleť môže spôsobovať podráždenie. Odporúčate v takom prípade úplne sa vyhnúť týmto prípravkom alebo treba pleť začať „otužovať“ nízkou koncentráciou retinolu a postupne ju zvyšovať?

Nadmerné množstvá vitamínu A a jeho derivátov môžu spôsobiť hypervitaminózu. Pri oznamovaní kozmetických výrobkov na portál CPNP sa preto musí uviesť presný obsah vitamínu A alebo ktoréhokoľvek jeho derivátu, ak úroveň presahuje 0,20 % (v prepočte na obsah retinolu), alebo ak ich celkový obsah vo výrobku prekračuje 0,09 gramu (v prepočte na obsah retinolu). Kyselina retinová je v EÚ povolená len pre lieky. Pri lokálnom požívaní začíname nižšou koncentráciou, pri prejavoch dráždenia odporúčame prípravok na niekoľko dní vysadiť.

Vitamíny

Na trhu sú prípravky, ktoré obsahujú retinaldehyd – molekulu vitamínu A novej generácie. V čom je táto nova molekula lepšia v porovnaní s tradičným retinolom?

Pri deriváte retinolu, ktorý je zapuzdrený, sa tým minimalizuje riziko podráždenia, nestability. V koži sa podľa laboratórnych štúdií premieňa na aktívnu formu – kyselinu retinovú. Môže byť alternatívou pre citlivú pleť, ktorá netoleruje retinol. Vo svojich výrobkoch používam retinyl palmitát – stabilnejšiu formu vitamínu A.

Kedy je vhodnejšie používať prípravky s retinolom – ráno alebo večer?

Večer, a to z dôvodu fotosenzitivity.

Na záver by sme dodali asi len to, že ak si nie ste istí kvalitou svojej pleti a jej prípadnou reaktivitou na rôzne zložky obsiahnuté v kozmetických prípravkoch, či nebodaj trpíte niektorým z kožných ochorení, napríklad akné, obráťte sa na skúsených odborníkov – dermatológov, ktorí vám zodpovedne poradia pri výbere pre vás vhodných prípravkov.

Text: Miriam Bartošová, foto: www.stock.adobe.com, pixabay