Vlajkové lode alebo vaše osobné počítače do vrecka

180
Smartphone

Výrobcovia smartfónov aj tento rok predstavili svoje vlajkové lode, ktoré prinášajú zlepšenia najmä v oblasti fotoaparátov, videa a dizajnu.

Vybrali sme niekoľko modelov, ktoré by vás mohli zaujímať.

Samsung Galaxy Note20 Ultra

Ide o smartfón s dotykovým perom, ktorý je primárne určený na realizáciu poznámok, ale aj diaľkové ovládanie fotoaparátu či prezentácie. Podstatné je, že Samsung má teraz výraznú spoluprácu s Microsoftom a napríklad svoj vlastný cloud plánuje nahradiť riešením od Microsoftu. V prípade poznámok to znamená ich synchronizáciu s počítačom alebo notebookom s operačným systémom Windows.

Note20 Ultra dokáže zaznamenávať video v režime Pro Video v 8K rozlíšení.

Displej Note20 Ultra má veľkosť 6,9 palcov a je to Dynamic AMOLED displej so zakrivenými rohmi, frekvenciou 120 Hz a ochranou Gorrilla Glass 7. Kapacita batérie je 4300 mAh. Podľa výrobcu vydrží batéria jeden deň náročnej prevádzky. Z hľadiska pamäti má Note20 Ultra 12 GB. Napájanie je 25 W a rovnakú nabíjačku nájdete aj v balení. Za pol hodinu nabijete batériu na 50 % jej kapacity.

Z hľadiska fotoaparátov má Note20 Ultra hlavný fotoaparát s rozlíšením 108 MPx, ďalej teleobjektív s rozlíšením 12 MPx a ultraširokouhlý objektív 12 MPx.

Telefón má aj laserové zaostrovanie, čo sa prejaví pri rýchlom zaostrovaní videa. O audio sa stará trojica mikrofónov a stereo reproduktor. Ochrana je v oboch prípadoch IP68 a pripojenie je aj Wi-Fi 6. Prepojovací port je USB-C, nabíjanie je aj bezdrôtové (15 W). Slot na SIM karty je hybridný, dajú sa použiť dve SIM karty alebo kombinácia jedna SIM a jedna microSD karta. Telefóny podporujú aj eSIM.

Note20 Ultra dokáže zaznamenávať video v režime Pro Video v 8K rozlíšení. V prípade Note20 Ultra je možnosť vytvorenia plynulého zoomovania, čo veľmi oceňujeme.

Na Slovensku je dostupný telefón Note20 Ultra s kapacitou 256 GB vo farbe bronzovej a čiernej, 512 GB verzia je len čierna.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Huawei Mate 40 Pro

Huawei priniesol ďalšiu várku inovácií do sveta smartfónov. Mate 40 Pro z hľadiska dizajnu kombinuje prvky modelu P40 Pro a svojho priameho predchodcu, Mate 30 Pro. Huawei zachoval výrazné zaoblenie displeja. Bočná hrana obsahuje napájacie tlačidlo a do výbavy sa vrátili aj hardvérové tlačidlá na reguláciu hlasitosti. Potešia tiež zakomponované dva plnohodnotné reproduktory do hornej a spodnej hrany. Na reprodukcii zvuku je to okamžite počuť, je vynikajúci.

6,7-palcový OLED displej ponúka rozlíšenie 1344 × 2772 pixelov. Displej je špičkovej kvality, podporuje aj HDR10. Bohužiaľ, Netflix si pozriete iba v SD kvalite, takže potenciál displeja naplno využijete len pri sledovaní lokálneho HDR obsahu alebo pri sledovaní YouTube videí cez aplikáciu YouTube Vanced. Chválim zobrazenie farieb aj vysoký maximálny jas.

Huawei Mate 40 Pro poháňa procesor Kirin 9000. Je vyrábaný 5 nm výrobným procesom a v porovnaní s Kirinom 990 ponúka vyšší výkon a lepšiu energetickú efektivitu. Takisto obsahuje zabudovaný 5G modem. Telefón som testoval v konfigurácii s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom a v AnTuTu som nameral takmer 650-tisíc bodov v režime výkonu.

Huawei mate 40 proNOVE huawei mate 40 pro

Batéria má kapacitu 4400 mAh, pričom Huawei zrýchlil káblové nabíjanie na 66 W a bezdrôtové na výkon 50 W. Úplné nabitie trvá necelých 40 minút.

Mate 40 Pro ponúka vylepšenú stabilizáciu videa. Tú je možné aktivovať pomocou samostatnej funkcie – telefón vtedy spraví výrez z obrazu, ktorý sníma Cine senzor. Pri aktivovanej stabilizácii videa nie je možné využívať ostatné zadné fotoaparáty. Teleobjektív ponúka 5× optický zoom a až 50× digitálny zoom pri fotení, resp. 15× pri zázname videa.

Huawei vybavil Mate 40 Pro aj funkciou automatického sledovania postavy. Funguje to dobre, telefón automaticky mení priblíženie zadného fotoaparátu tak, aby bola zvolená postava v centre obrazu. Novinkou je takisto funkcia, pomocou ktorej si môžete vytvoriť krátke štýlové video zábery pomocou predvolenej šablóny. Telefón bude automaticky približovať alebo snímať objekt zľava-doprava a to bez toho, aby ste so smartfónom museli pohybovať.

Vylepšenie dostal aj predný fotoaparát. Ten kombinuje 13 Mpx senzor s clonou f/2.4, ToF senzor na meranie hĺbky a bezpečné 3D odomykanie tvárou. Kľúčovou novinkou je, že predný fotoaparát umožňuje meniť zorné pole a vie ho automaticky nastaviť aj podľa aktuálnej situácie.

Nová vlajková loď od Huawei si vás získa unikátnym spracovaním zadnej strany a stereo reprodukciou zvuku. Telefón sa predáva za 1199 eur.

Huawei Mate 40

iPhone 12 Pro a Pro Max

iPhone 12 Pro a Pro Max ponúkajú 6,1-palcový, resp. 6,7-palcový displej. Ich konštrukcia je z nehrdzavejúcej ocele a dostupné sú v štyroch farbách. Apple v porovnaní s predchádzajúcou generáciou zvýšil veľkosť uhlopriečky, vďaka novému dizajnu sa výška telefónov prakticky nemenila. Novinky sú tenšie, avšak o takmer 3 mm širšie.

Čo sa dizajnu týka – v porovnaní s iPhonom 11 sa zmenil a môžeme ho definovať ako nový. Oba iPhony ponúkajú OLED displej, ktorý Apple označuje ako Super Retina XDR a rozlíšenie má 2532 × 1170 pixelov, resp. 2778 × 1284 pixelov. Samozrejmosťou je podpora HDR.

Telefóny ponúkajú odolnosť voči vode a prachu na úrovni IP68 a Apple sa chváli technológiou Ceramic Shield, vďaka ktorej by mali byť odolnejšie ako všetky ostatné zariadenia na trhu.

iPhone 12 Pro takisto umožní záznam HDR videa vo formáte Dolby Vision pri až 60 fps.

iPhone 12 Pro využíva procesor Apple A14 Bionic – ten poháňa aj štandardné modely iPhonov 12. Apple tvrdí, že výkon procesora aj grafického čipu je až o 50 % vyšší v porovnaní s konkurenciou. Telefóny takisto ponúkajú podporu 5G sietí.

Pro verzia iPhonov pre rok 2020 sa od štandardných modelov odlišuje niekoľkými funkciami. Jednou z nich je LiDAR senzor, ktorý možno definovať ako vylepšený ToF senzor. LiDAR dokáže určiť hĺbku scény a zároveň sa využíva na zaostrovanie pri fotení v horších svetelných podmienkach.

Appleiphone12 proiPhone 12 Pro ponúka vylepšený trojitý zadný fotoaparát. Hlavný fotoaparát a ultraširokouhlý je totožný s modelmi iPhone 12 a 12 mini. iPhone 12 Pro však dostal do výbavy aj teleobjektív s optickým priblížením na úrovni 2×. V prípade modelu Pro Max je priblíženie až 2,5×. Všetky senzory majú rozlíšenie 12 Mpx.

iPhone 12 Pro takisto umožní záznam HDR videa vo formáte Dolby Vision pri až 60 fps. Štandardné iPhony 12 majú tento formát limitovaný na 30 fps. Video si následne môžete upraviť priamo v telefóne a aplikovať rôzne filtre či efekty.

Ani iPhone 12 Pro nebude mať v balení napájací adaptér či slúchadlá. K dispozícii bude USB-C na Lightning kábel. A podobne ako iPhone 12 a 12 mini, aj Pro modely budú podporovať nové bezdrôtové nabíjanie MagSafe a veľké množstvo príslušenstva, ktoré bude pre toto nabíjanie navrhnuté. MagSafe má v porovnaní s tradičným bezdrôtovým nabíjaním ponúknuť lepší zážitok a spoľahlivejšie nabíjanie. Cenna Apple iPhone 12 Pro začína na 1120 eurách za kapacitu 128 GB.

OnePlus 8T

Vynikajúci telefón, ktorý zaujme najmä rýchlym nabíjaním. Je tenký, má vynikajúci displej, vlastne je to vlajková loď.

One plusPonúka 65 W nabíjanie a to je teda poriadna rýchlosť. Batéria s kapacitou 4500 mAh je nabitá za 39 minút. Technológia je pomenovaná ako Warp Charge a okrem celkového úžitku má aj peknú animáciu. No to, aby ste dosiahli plný potenciál, potrebujete pribalenú nabíjačku, ale aj dodávaný USB kábel.

Ďalší argument v prospech 8T je displej. Výrobca použil plochý displej, čo je výborné riešenie. Ide o typ Fluid AMOLED a výrobca hovorí, že je o 28 % tenší ako bežné displeje. Jeho podanie farieb je veľmi dobré. Disponuje tiež funkciou Always On, ktorá sa dá nastaviť štandardnými možnosťami, teda od-do, vypnutý alebo neustále zapnutý plus možnosti, ako bude vyzerať.

V telefóne je procesor Snapdragon 865 a 12 GB RAM s 256 GB úložiskom, a to znamená skutočne rýchly telefón. Všetko je plynulé a bez akéhokoľvek zasekávania. Je teda celkom jasné, že toto je rýchly telefón po každej stránke.

Telefón ako celok pôsobí veľmi dobre. Za mňa je prepínač tichého / normálneho / vibračného režimu absolútne užitočná vec. Je to šikovné a rýchlo si na to zvyknete. Treba sa pripraviť na to, že po zapnutí tichého režimu sa vždy stíšia aj multimédiá. Ak teda budete pozerať nejaký film, musíte si pridať hlasitosť. Toto neplatí, keď máte pripojené slúchadlá cez Bluetooth.

One plusFotoaparát robí výborné fotky, no v niektorých veciach má rezervy. Napríklad v tom, že je tu len 48 Mpx snímač. Na kvalitnú fotku to bohato stačí, no ak by sme išli do detailov, zbadáte ich. A práve o detailoch to je. Pekný režim je Video Portrait Mode, ktorý sa pri telefónoch od Samsungu nazýva dynamické zaostrenie. Môžete ho vyskúšať, avšak ja som si v mnohých smeroch vystačil s automatikou a ťuknutím na displej ako výber objektu na zaostrenie.

Telefón má až 4 fotoaparáty:

48 Mpx f/1.7, OIS, hlavný fotoaparát

16 Mpx f/2.2, ultraširoký 123°

5 Mpx, makro snímač

2 Mpx, monochromatický snímač

OnePlus 8T je naozaj výborný telefón – ako je zostrojený, ako pôsobí po materiálovej aj softvérovej stránke. OxygenOS 11 je dobre urobený systém a pravdepodobne sa zapáči aj vám. Stojí 719 eur.

Text: Roman Kadlec, Michal Reiter, foto: firmy, pixabay