Zimné plánovanie jarnej záhrady

443
Záhrada
Počas celého leta kvitnú rôzne druhy letničiek. Na záhone vyzerajú neodolateľne.

V žiadnej záhrade by nemal chýbať strom – ideálne, ak je ich viac – a ani dostatok ďalšej zelene. Pri plánovaní zmien alebo zakladaní novej záhrady nezabudnite ani na kvitnúce rastliny. Pomôžu vám do záhrad prilákať užitočný hmyz.

Ruže, rôzne druhy opadavých krov, cibuľoviny, letničky, trvalky alebo bylinky sa aj u vás môžu postarať o zážitkové kvetinové divadlo. Hlavnú úlohu v ňom budú hrať kvety rôznych veľkostí, farieb a vôní. Dôležité je však vybrať si do daných podmienok správne druhy alebo kultivary, vhodne ich skombinovať a primerane sa o ne postarať. Samozrejme, netreba to ani s kvetmi preháňať, aj v tomto prípade platí, že menej je viac.

Záhrada
Najkrajšie kvety rozkvitajú na slnečných záhonoch.

Zopár pravidiel

Ideálnym priestorom pre kvitnúce rastliny sú najmä záhony. Tie kvetinové by nemali chýbať v žiadnej záhrade, ani v tej najmenšej. Vždy môžu pôsobiť atraktívne, len treba pri ich zakladaní dodržať niekoľko základných pravidiel. K tým najdôležitejším patrí vhodné usporiadanie. Platí, že vyššie druhy rastlín patria do pozadia alebo strednej časti záhona, nižšie do popredia. Pri výbere rastlín v záhradníctvach sa preto zaujímajte aj o to, do akej výšky dorastú. Vždy je tiež vhodné vytvoriť porast zložený z niekoľkých kusov, inak rastlina nemá šancu v dobe kvitnutia vyniknúť.

Záhrada
Na záhonoch je dôležité usporiadať rastliny podľa výšky rastu.

Bohato kvitnúci porast pozostáva z niekoľkých kusov (5 – 7) vybraného druhu. Jednotlivé rastliny vysaďte v primeraných rozostupoch od seba, nie tesne k sebe. Nezabudnite, že viac vynikne na záhone menej druhov. Ideálne také, ktoré sa vyznačujú pestovateľskou nenáročnosťou i dlhým a bohatým kvitnutím. Kým sa vyberiete na nákup zelene, dobre sa oboznámte s podmienkami svojej záhrady. Väčšina kvitnúcich rastlín obľubuje slnečné miesta. Týmto sa ale nebude dariť v polotieni ani v tieni. Našťastie, v sortimente kvitnúcich rastlín nájdete dnes už aj pestrý sortiment druhov, ktoré prinášajú kvety aj na menej svetlých miestach. Potrebné je zohľadniť aj vlhkosť pôdy. Väčšina rastlín vyžaduje mierne vlhkú pôdu, zopár aj vlhkejšiu a niektorým nevadí ani pôda trvalejšie suchšia.

Záhrada
Počas celého leta kvitne budleja. Má voňavé súkvetia, ktoré lákajú motýle.

Výber rastlín

Záhrada
Kvitnúcu zeleň môže doplniť tá vo vegetačných nádobách. Možno ju ľubovoľne obmieňať.

Pri koncipovaní kvetinového záhona sa môžete rozhodnúť, či ho vysadíte len letničkami (výber je obrovský) alebo navzájom skombinujete len trváce druhy, prípadne trváce so sezónnymi – letničkami a hľuznatými rastlinami. Ak sa napríklad rozhodnete pre trváce rastliny, záhon môže pozostávať len z rôznych druhov trvaliek alebo z trvaliek, ktoré dômyselne doplníte kvitnúcimi kríkmi, ružami alebo cibuľovinami.Vždy je vhodnejšie voliť dlhšie kvitnúce a pestovateľsky nenáročné druhy. Z letničiek sa vyznačujú dlhším obdobím kvitnutia (až do prvých mrazov) a nenáročnosťou cínie, astrovky, aksamietnice, slnečnice, slamihy, šalvie, nemézie, okrasný tabak, kleomy a ďalšie druhy. Z trvaliek rudbekie, pakosty, floxy, krásnoočká, astry, echinacea, heléniá, iberky, šalvie, turice, slnečníčky, centranty, gailardie, kuklíky, rozchodníky, železníky, kocúrniky a ďalšie druhy. Z okrasných krov sa o záplavu kvetov najspoľahlivejšie postará orgován, kéria, vajgélie, budleja, zlatovka, kalina, okrasná mandľa alebo pajazmín. Zo stromov je to najmä magnólia, okrasné jablone, čerešne či višne. K najdlhšie kvitnúcim bylinkám patrí zasa levanduľa, yzop alebo aj mäta či šalvia. Do rozkvitnutej záhrady patria aj georgíny – kvitnú neúnavne v druhej polovici leta až do prvých mrazov. O nádherné kvety a príjemné vône sa počas celej jari postarajú v záhrade aj rozmanité cibuľoviny – tulipány, narcisy, hyacinty, modrice a ďalšie.

Záhrada
Na polotienistých a tienistých miestach prekvapia záplavou kvetov hortenzie.

Od jari do neskorej jesene

Ak chcete, aby vaša záhrada kvitla počas celej sezóny, všetko si dobre naplánujte. Chýbať by nemalo niekoľko dôležitých rastlín. Skoro na jar čemerice, kamzičníky, srdcovky či rôzne okrasné kríky. Postupne až do začiatku leta rozkvitajú jarné cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Koncom jari zasa nastáva čas rozkvitnutých ruží a trvaliek. Pri výbere nezabudnite na tie, čo kvitnú najskôr (pakosty, turice, rudbekie, floxy, šalvie a pod.) a tiež na tie, ktoré bohato kvitnú koncom leta a počas jesene (astry, echinacea, chryzantémy, gailardie).

Záhrada
Výsadby môžu byť farebne zladené, pôsobia potom príťažlivejšie.

Nielen na záhone

Záhon prirodzene nemusí byť jediným miestom, kde budú kvitnúce rastliny v rámci vašej záhrady sústredené. Okrem záhona nezabudnite kvitnúce rastliny sústrediť aj do iných častí záhrady. Atraktívne pôsobia skupiny alebo osamotené kvitnúce kry či stromy, rozkvitnutý môže byť živý plot, skalka, okolie jazierka, výsadba byliniek v úžitkovej časti záhrady, predzáhradka, no a krásne kvety môžete mať v exteriéri aj vďaka kombinovaným výsadbám vo vegetačných nádobách.

Záhrada
Počas jarného obdobia zažiaria v záhrade cibuľoviny a dvojročné rastliny.

Text a foto: Daniel Košťál