Prepeličie vajíčka – účinná zbraň proti alergii

204
Prepeličie vajcia

Už v starovekej Číne či Egypte súdobí lekári s úspechom používali v liečbe alergickej nádchy, astmy, sennej nádchy či prieduškovej astmy prepeličie vajcia.

Obrovský potenciál ukrytý v malých „pehavých“ vajíčkach odhalila moderná veda. Vedecké dobrodružstvo prepeličích vajec sa začalo v roku 1960, keď francúzsky chovateľ prepelíc R. Cordonnier pozoroval, ako u jeho manželky postupne mizli príznaky astmy a dýchavičnosti po pravidelnej konzumácii prepeličích vajec. Účinky nutrične bohatej lahôdky, akou prepeličie vajíčka sú, potvrdil aj ďalší chovateľ, ktorý rovnakej terapii podrobil viacerých ľudí vo svojom okolí. Zvesti o účinkoch prepeličích vajec sa dostali do uší francúzskeho lekára Dr. Truffièra z francúzskeho Rochefortu a vzbudili u neho veľký záujem o túto luxusnú lahôdku. A Dr. Truffière neskôr aj spopularizoval využitie prepeličích vajíčok na liečebné účely v západnej Európe. Koncom roka 1960 prišiel do kontaktu s dvomi pacientmi, ktorí trpeli chronickou astmou a tvrdili, že sa z nej vyliečili vďaka konzumácii surových prepeličích vajec. Francúzsky lekár tak zhromaždil poznatky čínskych lekárov aj všetky nové zistenia, vychádzajúc z nich začal liečiť pacientov s rôznymi alergickými prejavmi a zaznamenal okamžité úspechy. Závery jeho zistení sú zvlášť dôležité v súčasnosti, keď neustále stúpa počet alergikov.

Prepeličie vajcia

Imunita potrebuje tréning

Za prudký nárast počtu alergikov môže viacero faktorov – je to najmä znečistené životné prostredie, ale aj príliš časté užívanie antibiotík alebo prehnaná hygiena. Tzv. farmárske štúdie priniesli poznatky, že príliš sterilné prostredie malým deťom nepristane. Ak to s hygienou preháňame a snažíme sa používať všemožné čistiace prostriedky, aby sme vytvorili priam sterilne čisté prostredie, postupne dozrievajúca imunita dieťaťa, ktoré v takom prostredí vyrastá, prichádza do kontaktu s oveľa menším množstvom podnetov. Tie však imunitný systém potrebuje, pretože ho prirodzene „trénujú“. Imunitný systém dieťaťa tak môže začať reagovať aj na bežné a inak neškodné látky neadekvátnou odpoveďou. Výsledkom je alergická reakcia.

Pomáhajú pri alergiách na rôzne pele, perie, roztoče, srsť mačiek a psov.

Pod paľbou histamínu

Alergény, ktoré môžu spúšťať alergickú reakciu, sú rozmanité a je ich veľké množstvo. Sú to látky, ktoré bežne ľuďom žiadne problémy nespôsobujú, avšak pre alergikov sú pohromou. Z tých najčastejších spomeňme napríklad pele rôznych rastlín, srsť domácich zvierat, prach, výlučky roztočov, spóry plesní, rôzne potraviny a pod. Alergickú reakciu sprostredkúvajú tzv. IgE protilátky. „Podľa toho, voči čomu si jedinec takúto protilátku vytvoril, reaguje na určité špecifické podnety: na alergény roztočov v bytovom prachu, na srsť zvierat, na peľ alebo spóry plesní v ovzduší, na konkrétne zložky potravy a podobne,“ vysvetľuje v publikácii Histamínová intolerancia známa a neznáma imunoalergiológ doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD. Pri kontakte s alergénom sa teda aktivujú bunky imunitného systému a začnú produkovať spomínané protilátky – imunoglobulín E (IgE). Tieto protilátky spôsobia, že zo špecializovaných buniek – mastocytov sa začne uvoľňovať histamín. Ten si naše telo jednak prirodzene vytvára a ukladá v podobe granúl v mastocytoch, ale histamín prijímame napríklad aj v potrave. Dôsledkom uvoľnenia histamínu z mastocytov pri alergickej reakcii sú známe prejavy, ako je tvorba sekrétu, opuch slizníc nosa, kašeľ, kýchanie, sčervenanie očí, svrbenie, kožné vyrážky a pod.

Prepeličie vajciaAntihistaminiká v škrupinke

Konvenčné antihistaminiká síce pomáhajú zvládnuť alergické prejavy, avšak nezriedka majú vedľajšie účinky – často vyvolávajú ospalosť, alebo znižujú koncentráciu. Výbornou alternatívou je práve extrakt z prepeličích vajec.

Úspechy v liečbe alergií pomocou prepeličích vajec zaznamenal napríklad aj Dr. Fasoli Armando, všeobecný lekár a chirurg z regiónu Asti v Taliansku. Extraktom z prepeličích vajec liečil 275 dospelých pacientov, ktorí trpeli astmou, alergickou nádchou alebo alergiou spojenou so žihľavkou (urtikária). Takmer 100 % pacientov so žihľavkou sa úplne uzdravilo počas dva roky trvajúcej liečby. U 90 % pacientov s astmatickými symptómami vymizli príznaky po 18 mesiacoch liečby. Navyše, 40 % pacientov zaznamenalo zlepšenie celkovej pohody a energetickej výkonnosti.Prepeličie vajcia

Ovomukoidy a ovoinhibítory

V čom spočíva tajomstvo účinku prepeličích vajec? Obsahujú enzýmy ovomukoidy a ovoinhibítory – látky, ktoré tlmia prejavy alergie. Podľa imunoalergiológov sa pri alergickej reakcii pri kontakte alergénu so špecifickou protilátkou IgE, ktorá je naviazaná na žírnych bunkách, uvoľňujú z týchto žírnych buniek rôzne druhy mediátorov. Najznámejší z nich je histamín. A až donedávna sa väčšina alergických prejavov pripisovala práve histamínu. Pri alergickej reakcii sa však uplatňujú aj rôzne proteolytické enzýmy, takzvané proteázy. Na rozdiel od klasických antihistaminík antialergický účinok ovomukoidov spočíva v tom, že blokujú účinok spomínaných proteáz. Výhodou ovomukoidov a ovoinhibítorov je aj fakt, že sú odolné voči pôsobeniu enzýmov v tráviacom trakte, takže sú účinné aj po orálnom užití.

Slizničná bariéra

Aby alergén mohol vyvolať reakciu imunitného systému, potrebuje do organizmu preniknúť cez slizničnú bariéru dýchacích ciest alebo aj tráviaceho traktu. Ak je slizničná bariéra porušená – napríklad u fajčiarov alebo v dôsledku zápalov, prenikne do organizmu oveľa ľahšie. Vedci zistili, že slizničnú bariéru môžu poškodzovať dokonca aj samotné alergény, a to vďaka prítomnosti proteáz, ktoré obsahujú najmä peľové alergény. A práve ovomukoidy dokážu tomuto pôsobeniu zabrániť. Ich výhodou je, že pôsobia nielen priamo v centre alergickej reakcie, ale majú aj preventívne pôsobenie. Pomáhajú udržiavať bariérovú funkciu slizníc, takže zabraňujú tomu, aby sa alergén dostal až k bunkám, ktoré spúšťajú alergickú reakciu.

Prepeličie vajcia

Lyofilizovaný prášok

V súčasnosti sú pre ľudí, ktorí trpia alergiami, dostupné tablety s práškom z prepeličích vajec, ktorý sa získava lyofiliáciou celých surových vajec. Vďaka tomuto procesu sa zničia všetky baktérie a iné patogény. Účinok tabliet sa dostaví do 15 minút a benefitom je aj to, že pri ich užívaní vás nebudú trápiť nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú malátnosť, ospalosť, znížená pozornosť, bolesti hlavy či sucho v ústach. Užívať ich môže každý, jedinou kontraindikáciou je alergia na vaječnú bielkovinu. Pomáhajú pri alergiách na rôzne pele, perie, roztoče, srsť mačiek a psov.

Prepeličie vajíčka nie sú len lahôdkou

  • Sú nutričné veľmi bohaté a zároveň diétne.
  • Sú päťkrát menšie ako slepačie vajcia, vážia asi 20 gramov.
  • 100 g prepeličieho vajíčka má 153 kalórií.
  • 100 g prepeličieho vajíčka obsahuje 13 g bielkovín, 0,5 g sacharidov, 0,8 mg cholesterolu, niektoré vitamíny skupiny B, cholín, iné vitamíny, esenciálne polynenasýtené omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, zinok, fosfor, selén.
  • Obsahujú enzýmy ovomukoidy a ovoinhibítory. Tie tlmia činnosť trypsínu – látky, ktorá spúšťa zložitú kaskádu procesov a aj uvoľňovanie histamínu z mastocytov.

Text: Miriam Bartošová, foto: www.stock.adobe.com