Tradičný med predstavuje trendové možnosti

67
Med

Agátový, lipový, kvetový a ďalšie medy dnes bežne nájdeme vo väčšine domácností. V našich končinách zároveň patria k tým najobľúbenejším. Medov je ale viac druhov, sú medzi nimi aj vzácnejšie varianty. O aké ide?

Med vzniká vo včeľom úle, včely si ho teda do svojho úľa nenosia. O opaku tejto skutočnosti je ale presvedčených veľmi veľa Slovákov. Včely nosia do úľov nektár i peľ, ktorý obsahuje pre včely dôležité minerály a vitamíny – tento peľ však nie je základom medu.

Med
Včely nosia do úľov nektár i peľ a práve to je dôležitý základ pre vznik medu.

Záujem o lokálny med

Prirodzene sa v nektári nachádza asi 50 % vody a úlohou včiel je znížiť túto hodnotu na 17 – 18 %. Ak sa tak stane, môžeme hovoriť o zrelom mede. Takýto med je už vhodný na odobratie z úľa, na spracovanie a konzumáciu. Je tak na každom včelárovi, aby vystihol správny čas a med z úľa odobral. Výroba medu je zaujímavý, tak trochu tajuplný a treba zdôrazniť, že prirodzený proces. Výsledkom je hodnotná a zdraviu prospešná potravina. Význam medu navyše v posledných rokoch výrazne rastie a získava si stále viac priaznivcov. A tiež pribúdajú nové druhy medov. Napríklad hlohový, ktorý sa vyznačuje lahodnou chuťou a orieškovou vôňou.

Význam medu navyše v posledných rokoch výrazne rastie a získava si stále viac priaznivcov.

V regáloch predajní ale nájdeme medy rôznej kvality, z dovozu a tiež produkty lokálnych včelárov. Pozitívom je, že práve o tieto je čoraz väčší záujem. O tom, že slovenskí včelári ponúkajú vysokokvalitné medy s jasným pôvodom, svedčí aj skutočnosť, že mnohí z nich už so svojimi medmi získali prestížne medzinárodné ocenenia. Pozitívne je aj to, že počet včelárov je na Slovensku najvyšší za posledných 20 rokov. Slovensko je dokonca jednou z mála krajín Európskej únie, kde počet včelárov plynule narastá. Ku koncu minulého roka bolo na našom území registrovaných viac ako 19 150 včelárov s viac ako 305 000 včelstvami. Počas roka pritom silné včelstvo vyrobí a sčasti i spotrebuje veľké množstvo medu.

Med

Aké medy sú najhodnotnejšie?

Tie, ktoré pochádzajú priamo od včelára. „Med je prírodný produkt, ktorý vytvárajú včely, nie človek. Preto si myslím, že ľudia by mali kupovať včelie produkty len od včelára, ktorého dobre poznajú a dôverujú mu. Určite nie v supermarketoch, kde sa možno stretnúť s rôznou kvalitou,“ uvádza Milan Kozický, včelár z rodinného včelieho ranča MEDÁREŇ. Priamo u včelárov možno zohnať nielen klasické medy, ale aj tie menej známe a tiež rôzne špeciality, prípadne vedľajšie produkty tvorby medu. V poslednej dobe sú frekventovanejšie a u Slovákov obľúbenejšie napríklad medovicové medy. „Sú veľmi vzácne, nie každý rok máme šťastie na tieto medy. To, či vôbec budú, závisí od počasia. Medovicové medy totiž nevznikajú z nektáru z kvetov. Vošky pôsobiace prevažne v listnatých a zmiešaných porastoch vytvárajú medovicu a z nej pochádza tento med,“ špecifikuje M. Kozický.

Med

V porovnaní s kvetovými medmi obsahujú tie medovicové viac fruktózy a dextrínov, väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov. Jedna kávová lyžička medovicového medu obsahuje toľko minerálov a živín, koľko sa ukrýva v 2 – 4 lyžičkách klasického medu. Medovicové medy navyše obsahujú len malé alebo žiadne množstvo peľu. Vďaka tomu je ich konzumácia odporúčaná aj pre alergikov. Zaujímavosťou je ich osvedčené využitie pri poraneniach a ťažko sa hojacich ranách. Môžu byť ťažšie stráviteľné, avšak sú kvalitné a prospešné zdraviu.

Med

Manuka med

Med

Aj o tomto mede sa v poslednom období hovorí o niečo viac. Nepochádza ale zo Slovenska – ide o prémiový, teda drahší medicínsky med s certifikovaným pôvodom z Austrálie alebo Nového Zélandu. Základom pre jeho vznik je nektár z kvetov dreviny manuka (Leptospermum scoparium), ktorý má svoj domov na Novom Zélande a v Austrálii. „Manuka med je výnimočný kvôli svojim silným antibakteriálnym vlastnostiam. Je to aj vďaka obsahu metylglyoxalu (MGO). Práve táto chemická zlúčenina je zárukou unikátnych vlastností. Jej koncentrácia je v manuka mede totiž až 100-krát vyššia než v ostatných druhoch medov. Pri manuka mede je veľmi dôležitá aj neperoxidová aktivita medu, označuje sa NPA. Tá dáva produktu osobitné antiseptické vlastnosti. Na štítkoch pohárov s týmto medom preto vidieť skratku NPA a určité číslo,“ vysvetľuje M. Kozický.

A ako rozpoznať kvalitný med? „Je to veľmi zložité a nie vždy si s tým dokážu poradiť aj skúsení včelári. Ak si chceme byť kvalitou medu úplne istí, pomôže často len laboratórne vyšetrenie medu. Samozrejme, aj tu platí, že vhodné je kupovať med priamo od renomovaných včelárov, ktorým dôverujeme a nie vo veľkých obchodných reťazcoch za podozrivo nízke ceny. Môže sa stať, že včelár spracuje med zlým spôsobom, resp. že ho odoberie z úľa príliš skoro. V mede by malo byť maximálne 18 % vody. Ak je jej viac, med môže kvasiť,“ dodáva M. Kozický.

Gastronómia

Med

Med sa obvykle konzumuje samostatne, z lyžičky, alebo sa pridáva ako sladidlo do horúcich nápojov či rôznych receptov. V poslednej dobe však pribudlo veľa ďalších možností a konkrétnych receptov, ako med využiť. Okrem známych aj menej známych dezertov a typických medovníkov môže byť med súčasťou zdravých smoothie, dokonca šalátov, prílohových omáčok, zálievok a marinád pri grilovaní, polievok a tiež chutných limonád. Dochutiť môže aj rôzne mäsové jedlá či ryby. Na čo si pri mede dať pozor? Ako hovorí M. Kozický, med nie je vhodné zahrievať nad teplotu 42°C. „Pri prehriatí stráca hodnotné enzýmy a aj antibakteriálne vlastnosti. Inak je vhodné med kombinovať s takmer čímkoľvek. Samozrejme, je to individuálne, každému chutí niečo iné,“ dodáva.

Skrášľovanie medom

Už veľa rokov sú s medom spájané aj rôzne omladzovacie a skrášľovacie kúry. Údajne pomáha zastaviť prejavy starnutia a osoží aj pri problémoch s pleťou. Často je med označovaný aj názvom superpotravina. Má ohromné zastúpenie vitamínov, minerálov, enzýmov aj liečivých látok a vyznačuje sa tým, že má nízky glykemický index. To, že táto potravina má antibakteriálne a antibiotické účinky, nie je len predpoklad na základe dlhoročných skúseností, ale aj výsledok mnohých vedeckých štúdií. „Aktuálne to potvrdili napríklad švédski vedci, ktorí nedávno zverejnili výsledky svojho výskumu. Odhalili, že med obsahuje až 13 unikátnych a zdraviu prospešných baktérií mliečneho kvasenia. Tie sa doň dostávajú z medového vačku včiel a dokážu rýchlo poraziť rôzne patogénne baktérie,“ dodáva M. Kozický. Prvá zmienka o mede ako liečivej masti na otvorené rany a rezy sa datuje do obdobia približne 2000 rokov pred naším letopočtom. Med tak má za sebou veľmi dlhú história, pre ktorú sa oplatí nezabúdať naň ani v súčasnosti.

Med

Aké sú typicky slovenské medy?

Agátový med

Ide o kvetový med. Vyniká svetlou zlatožltou farbou s jemne zelenkastým nádychom. Je výrazne sladký, ale jemný. Jeho prednosťou je, že nemení chuť horúcich nápojov (kávy, čaju) pri dochucovaní. Kryštalizuje vďaka vyššiemu obsahu fruktózy veľmi pomaly, a preto v tekutom stave vydrží oproti iným medom najdlhšie.

Kvetový med

Je svetlejšej farby a má výrazne sladkú chuť. Každoročne sa tento med môže vyznačovať inými vlastnosťami, čo záleží od toho, aké kvitnúce rastliny mali prevahu. Vyznačuje sa zastúpením veľkého množstva vitamínov a zastúpených peľových zrniek.

Lesný med

Medovicovo-nektárový med pochádza z lesných rastlín a medovice bukov, dubov a borovíc. Je to zväčša tmavší med vďaka rastlinným farbivám z medovice listov a ihličia drevín. Vyznačuje sa výraznou a jemnou korenistou chuťou. Obsahuje väčšie množstvo minerálnych látok, organických kyselín, enzýmov a stopových prvkov.

Lipový med

Má výraznú vôňu po lipovom kvete a príjemnú, jemne horkastú chuť. Rýchlo kryštalizuje, pretože obsahuje veľké množstvo glukózy na úkor fruktózy. Vyznačuje sa silnými protizápalovými schopnosťami. Je to oceniteľné hlavne v období rôznych viróz. Lipovým medom je ideálne osladiť bylinkové čaje – uľahčí vykašliavanie, zníži horúčku a podporí potenie.

Zdroj: autor, www.medovyobchod.sk

Odborná spolupráca: Medáreň, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Text: Daniel Košťál, foto: Medáreň, autor, Pixabay