Domácnosť je čoraz inteligentnejšia

332
Home

Naše domácnosti sa stávajú postupne čoraz inteligentnejšími. Aj ľudia, ktorí sa domnievajú, že nič také doma nemajú, obyčajne už používajú základ smarthome, a to je mobilný telefón.

Ten totiž bez toho, aby ste to výraznejšie chceli, prináša inteligenciu v podobe predpovede počasia pre daný región, je to spojenie so svetom, aj keď musíte zostať v karanténe, pre viacerých ľudí je to kino vo vrecku a spojenie so sociálnymi sieťami.

Kuchynské spotrebiče

Inteligentná výbava sa dostáva veľmi výrazne do kuchyne. Spoločnosť Miele ukázala kuchynský gril vybavený kamerou. Proces prípravy grilovaného pokrmu tak vďaka systému Smart Browning Control môžete sledovať a riadiť intenzitu grilovania. Rúra sa automaticky vypne v takom čase, aby v zelenine zostal maximálny objem živín a zároveň bola čo najchutnejšia.

Miele
Gril na pečenie s vlastnou inteligenciou predstavila na IFA spoločnosť Miele.

Aj Samsung ide smerom k inteligentnej domácnosti a rozširuje svoju ponuku flexibilných domácich spotrebičov. Patrí sem modulárna chladnička Bespoke, ktorú je možné zostaviť rôznym spôsobom. K dispozícii je niekoľko farebných variantov a materiálov. Firma reaguje na trend, že chodíme nakupovať menej často ako pred krízou, ale zato pri návšteve supermarketu robíme väčší nákup. Potrebujeme preto priestranné chladničky, v ktorých sa potraviny udržia dlho čerstvé.

Chladnička RB7300T Classic má úložný priestor až 385 litrov v troch rôznych variantoch výšky, čo stačí na naozaj veľké nákupy. Kompresor s digitálnym invertorom si automaticky nastavuje rýchlosť podľa rozpoznaného obsahu v chladničke a môže tak ušetriť až polovicu energie.

Čistý vzduch

Koronakríza spôsobila, že niektoré z inteligentných zariadení sa stali zrazu oveľa populárnejšie ako predtým. Najväčšiu renesanciu pritom zažili čističky vzduchu, ktoré garantujú, že vzduch vo vašej obývačke bude bez baktérií a vírusov. Na to dnes ľudia počúvajú, hoci pred rokom ich táto téma vôbec nezaujímala.

Príkladom je zariadenie Maremed od firmy Beurer. Veľa ľudí totiž dnes trpí astmou, alergiami a inými dýchacími poruchami a obyčajne sa im uľaví pri mori. Cestovať ale k moru do Chorvátska nie je teraz také jednoduché.

Beurer tak predstavil simulátor morského vzduchu s označením Maremed. Toto zariadenie vytvára takmer autentické morské podnebie, čistí, mineralizuje, sterilizuje a ionizuje vzduch vo vašej obývačke. Zariadenie funguje po pridaní špeciálnej morskej soli, ktorá obsahuje viac ako 65 stopových prvkov. Ventilátor následne nasáva okolitý vzduch, odstraňuje z neho čiastočky nečistôt, peľ, prach a chlpy zo zvierat. Vo výbave je aj UV lampa, ktorá ničí až 99 % baktérií, vírusov a mikroorganizmov.

Maremed
Čistička vzduchu Maremed kombinovaná s morskou soľou

Starostlivosť o oblečenie a topánky

Deodorant One od firmy Ataraina je vložkou do topánok na batériu riadenou mobilnou aplikáciou. Dá sa použiť na dezinfekciu topánok, ale napr. aj čiapok. Z týchto predmetov eliminuje baktérie a tiež zápach spojený s nevyhnutným potením. Veď to iste poznáte. Ale v skutočnosti je za tým celá veda – vysokonapäťový impulz vygeneruje voľné radikály a oxiduje baktérie, čím dezinfikuje topánky alebo čiapku. Ako sme sa priamo od vývojára dozvedeli, dezinfekčný proces ide ďaleko nad rámec bežných dezinfekčných procesov vytvorených UV žiarením. To je totiž účinné iba na povrchu, ktorý je priamo ožiarený UV žiarením. Deodorant One však podľa vývojára zasahuje každú časť obuvi vrátane problematických oblastí, konkrétne špičky topánky, kde máte prsty.

Ataraina Deodorant
Deodorant One totálne vydezinfikuje vaše topánky.

LG Styler je zariadenie, ktoré pripomína chladničku, do ktorej však dávate oblečenie. To je „občerstvované“ parou plus dezinfekčnými a aromatickými prostriedkami. LG Styler sa predáva tak, že ho firma nestačí vyrábať a predaj podobného zariadenia už začala aj konkurencia z rovnakej krajiny. Verzia 2020 má prirodzene ovládanie na mobilnú aplikáciu, rôzne programy podľa tohto, čo je vo vnútri Stylera a automatické rozpoznávanie občerstvovaných odevov s dôrazom na ničenie baktérií.

LG Styler
Styler vyzerá dizajnovo tak, že si ho môžete dať aj do spálne a pýšiť sa ním.

Samsung ukázal práčku WW9800T a sušičku DV8000T, ktoré sú vybavené umelou inteligenciou a intuitívnym ovládacím panelom. Tieto zariadenia sa postupne učia štýlu, akým obvykle periete. Keď sa práčka prepojí so sušičkou, začnú spolu komunikovať. Sušička tak nastaví najvhodnejší program sušenia pre danú dávku bielizne nachádzajúcu sa v práčke.

Samsung
Práčka a sušička od Samsungu si vzájomne rozumejú. Už len vyriešiť, aby sa bielizeň automaticky presunula z jedného zariadenia do druhého.

Prirodzene, v inteligentnej domácnosti nemôže chýbať robotický vysávač. Veď je to jej symbol už pár rokov. Robotický vysávač Neato D10 je v tvare písmena D. Výrobca garantuje, že sa dostane do každého rohu miestnosti. Neato D10 má skutočný HEPA filter, zachytáva až 99,97 % alergénov a prachových častíc už od veľkosti 0,3 mikrónu. Vysávač je pripojený na domácu Wi-Fi sieť a riadi sa pomocou mobilnej aplikácie MyNeato. Vysáva na jedno nabitie batérie až 150 minút, miestnosť mapuje pomocou laserového lúča a dobre si pamätá, kde už povysával. Vysávať pritom dokáže aj v úplnej tme.

Neato
Neato D10 by si mal poradiť s každým rohom a dokonale povysávať podlahu.

Senzor pre poštovú schránku

Ak sa vraciate domov pravidelne cez garáž, alebo ste tento rok začali pracovať viac z domu, možno vám nejaký ten list alebo malá bublinová obálka sedela zabudnutá v schránke na bránke aj pár dní. Ak vás táto situácia trápi, dá sa to jednoducho vyriešiť pohybovým senzorom, ktorý namontujete na vrátka schránky alebo do jej útrob. Ide o zariadenia ako Alydi mailFi, alebo Smart Mailbox WiFi Chime, ktoré sa pripoja na vašu domácu Wi-Fi a po spárovaní s mobilnou aplikáciou alebo domácim smart home ekosystémom Googlu či Amazonu dostanete vždy po prijatí fyzickej pošty upozornenie. Tieto zariadenia sú obvykle energeticky nenáročné a napájajú sa napríklad dvoma AAA batériami, ktoré vydržia zhruba pol roka. Prevádzka je teda nenáročná a lacná.

Mailfi
Cena: v prípade dvoch spomenutých kúskov zhruba 25 €

Zásuvka TP-Link Tapo P100

Na začiatok a bez veľkých výdavkov môžete vylepšiť vašu domácnosť inteligentnou zásuvkou. Dá sa ovládať cez internet, má simulovanie zapínania a vypínania spotrebičov (napríklad lampy), aby to budilo dojem, že ste doma. Tiež podporuje ovládanie hlasovým asistentom a časovač na automatické vypínanie a zapínanie. Dobrá voľba napríklad vtedy, ak sa chcete uistiť, že máte vypnuté spotrebiče. Vhodné na použitie s predlžovačkou, no pozor, aby ste ju nepreťažili. Oceníte napríklad vytvorenie udalostí nasledujúcich po sebe – zapni svetlo rybkám, o pol hodinu ventilátor a o hodinu ho vypni. Je to na vás.

Tapo
Tapo sa dá ovládať cez internet.

Text: Ondrej Macko, foto: archívy firiem, pixabay.com