Nový život stromov

82
Drevo

Drevo v rôznych podobách vyčarí v interiéri idylickú atmosféru a nikdy nezovšednie. Najskôr je to tým, že nám stále pripomína priateľské posolstvo prírody…

Dubový stôl, orechová komoda či malý koník vyrezaný z čerešne možno žiaria vo vašom domove a nedovolia vám zabudnúť na rozvoniavajúcu domácnosť starých rodičov, ktorí tieto vzácne kúsky zdedili po svojich rodičoch. Opatrujete ich s láskou, aby neskôr slúžili vašim deťom. No možno nie ste šťastlivcami, ktorí získali takéto rodinné bohatstvo, ale radi by ste k nim patrili a uvažujete o kúpe nábytku z dreva. Tento prírodný materiál vás priťahuje aj svojou krásou i jedinečnosťou…

Drevo
Nábytok z masívneho dreva poslúži viacerým generáciám. Zvýrazniť štruktúru dreva pomáhajú špeciálne olejčeky, ktoré Javorina dodáva spolu s každým zakúpeným kusom nábytku.
Drevo
Dizajnová rybka z jaseňového masívu patrí do zberateľskej kolekcie Zver, ktorú pre slovenskú Javorinu navrhlo české renomované dizajnérske duo Roman Vrtiška a Vladimír Žák.

Z lesa do obývačky

Za kvalitatívne najlepšie sa považuje tvrdé drevo, ktoré je odolnejšie a trvácnejšie, pričom mnohé druhy sa vyznačujú unikátnou kresbou zvýrazňujúcou krásu nábytku. Patrí k nim aj Americký orech, ktorého farebnosť sa pohybuje od bledej hnedej až po čokoládovú s tmavším pruhovaním. Jadro má občas šedý, červenkastý alebo purpurový nádych. Táto ušľachtilá drevina vyniká aj nezameniteľnou kontrastnou kresbou.

Drevo je rozmanité a aj iné druhy ponúkajú mnohostranné využitie:

 • Čerešňa je mimoriadne dekoratívna, priam predurčená na spracovanie v umeleckom stolárstve. Patrí do kategórie stredne tvrdých drevín.
 • Dub sa vyznačuje tvrdosťou a odolnosťou, čo ho predurčuje najmä na podlahy a nábytok. Dobre znáša zmeny teplôt.
 • Buk slúži najmä na výrobu nábytku a interiérových doplnkov. Neobľubuje vlhkosť.
 • Smrekovec sa považuje za stredne tvrdé drevo, je vhodný aj na obklady a podlahy.
 • Breza patrí do skupiny mierne tvrdých drevín, dobre sa opracováva. Najčastejšie sa využíva na stoličky, stoly a parkety.
 • Borovica vyniká výraznou kruhovou kresbou, hodí sa nielen na nábytok, ale aj na okná a dvere. Vysoký obsah živice zvyšuje odolnosť dreva.
Drevo
Novinka z Ethima – teaková stolička Ribot, ktorú možno používať aj do vonkajších priestorov.
 • Lipa je mäkké drevo s pevnou textúrou, vyhľadávajú ho najmä rezbári.
 • Mahagón bol najoceňovanejším drevom v 18. storočí, používal sa hlavne na výrobu nábytku. Táto luxusná drevina sa vyznačuje odolnosťou a krásnym červeno-hnedým sfarbením.
 • Agát má tvrdé a húževnaté drevo, ktoré je mimoriadne trvanlivé v styku s pôdou a vodou. Preto sa hodí nielen do interiéru, ale aj do vonkajších priestorov.
 • Slivka zaujme tiež tým, že podľa druhu mení aj farebnosť jadra – niektoré sú mahagónové, v iných hrajú žilky žltozeleno a fialovo. Vznikajú z nej nádherné úžitkové predmety.
 • Hrušku vyhľadávajú rezbári; je vhodná na výrobky, pri ktorých sa vyžaduje rozmerová presnosť a tvarová stálosť.
Drevo
Drevený vtáčik Eames House Bird patrí už k dizajnovým ikonám. Do sveta vyletel z obývačky slávnych tvorcov, manželov Charlesa a Ray Eamesovcov.

Tri oriešky

Drevo
K najúspešnejším modelom českého výrobcu TON patrí kreslo Merano z duba. V tomto roku oslávil desiate výročie, a to limitovanou edíciou jeho malej verzie.

Masívne drevo vonia a je príjemné na dotyk. V dobrej kondícii prežije celé generácie. Kvalitní výrobcovia masívneho nábytku nepoužívajú žiadne chemické prípravky. Pracujú so stromom bez cudzích látok tak, ako ho stvorila príroda a ako narástol. Niektorí dokonca uvádzajú aj pôvod dreva, aby tým deklarovali svoju spoločenskú zodpovednosť. Slovenské výrobné družstvo Javorina napríklad vysadí za každý predaný kus nábytku jeden stromček. Drevo je silný prvok v interiéri. Pôsobí efektne a zároveň vytvára pohodovú atmosféru. Priveľa rôznych druhov a farebných odtieňov dreva v jednej miestnosti však vyvoláva chaotický dojem. Preto voľme dreviny vychádzajúce z rovnakej farebnej škály, len v inej sýtosti. Skúsenosti odborníkov tiež hovoria, že v jednej miestnosti by sa nemali stretnúť viac ako tri druhy dreva. Je dôležité rešpektovať aj rozdielne povrchové úpravy. Neopracované drevo vytvára vidiecku atmosféru, leštené lakované drevo vzbudzuje luxusný dojem.

Text: Dagmar Murgašová Foto: Javorina, Vitra, Ethimo, CATTELAN ITALIA, TON