Magická sila mora

31
Lošinj
Večerná atmosféra v jednom z lošinjských prístavov

Mnohí sa každoročne radi vracajú do Chorvátska a neraz na tie isté miesta. Úžasný Jadran, divoké pláže a malebné uličky robia z tejto obľúbenej dovolenkovej destinácie raj na zemi.

Do Chorvátska každé leto zavíta veľa Slovákov. Ak však túžite objavovať nové miesta tejto krásnej krajiny, odporúčame navštíviť očarujúci ostrov Lošinj.

Lošinj
Prechádzky popri mori za zvukov cikád a vône borovíc sú úžasným relaxom.

Priaznivé podnebie

Lošinj sa nachádza v severnej časti jadranského mora, so susedným ostrovom Cres tvorili kedysi spoločný ostrov Apsyrtides. Avšak už v staroveku ich umelo oddelili úzkym prieplavom v Osore. Hoci bol Lošinj do polovice 13. storočia takmer neobývaný, už v 19. storočí sa stal tamojší Mali Lošinj druhým najdôležitejším prístavom po talianskom Trieste. Jeho obyvatelia boli široko-ďaleko známi ako najlepší námorníci v Stredomorí.

LošinjVďaka unikátnemu lošinjskému podnebiu začali ostrov navštevovať ľudia s rôznymi zdravotnými ťažkosťami – prvý turista sa tu registroval 21. januára 1885 a prvý hotel bol vybudovaný už dva roky nato. Ministerstvo zdravotníctva Rakúsko-Uhorska dokonca vyhlásilo Lošinj v roku 1892 za klimatické zdravotné stredisko. Rakúsko-uhorská aristokracia tu taktiež vybudovala mnoho víl a letných rezidencií. Mestečko Veli Lošinj navštívila aj cisárovná Sissi.

Lošinj
Jadranské more je jedným z najčistejších morí – v lošinjských vodách sa dokonca hojne vyskytujú delfíny skákavé.

Najslnečnejší ostrov

Lošinj
Prechádzky popri mori za zvukov cikád a vône borovíc sú úžasným relaxom.

Kombinácia zelene v podobe voňavých borovicových stromov a morského ovzdušia vytvára na Lošinji zázračné podnebie, ktoré je mimoriadne liečivé pre ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami dýchacej sústavy a alergiami. Ostrov teda ponúka mnoho možností rôznych liečebných programov a pobytov.

Letný turizmus sa naplno rozvinul s vybudovaním hotelov, kúpeľných miest a penziónov v zátoke Čikat, kde sa dnes nachádza aj populárny kemp. Lošinj poskytuje skvelé príležitosti na kúpanie v mori a takisto si tu prídu na svoje aj milovníci ľahkej turistiky či bicyklovania.

Pre mnohých môže byť prekvapujúce, že Lošinj patrí so svojimi viac než 260 slnečnými dňami v roku k najviac slnečným miestam v Chorvátsku.

Vzácny objav

V roku 1996 našiel vo vodách Jadranského mora pri ostrove Vele Orjule juhovýchodne od Lošinju amatérsky potápač obrovský poklad – vyše 2000 rokov starú bronzovú sochu. Objav sa vo svete stal okamžitou senzáciou a po tom, ako vzácnu sochu zreštaurovali a prešli s ňou najslávnejšie múzeá, si konečne našla svoje miesto vo vlastnom múzeu v Malom Lošinji – jeho návšteva je ozaj zážitkom a zároveň dôkazom, ako sa dá perfektne vyťažiť aj z jedného artefaktu a urobiť prehliadku pútavou a zaujímavou pre každého.

Lošinj

Večerná klasika

Ak túžite po hudobnom zážitku, ktorý pohladí vaše zmysly, navštívte mestečko Osor ležiace na pomedzí ostrovov Lošinj a Cres, kde sa každoročne konajú hudobné slávnosti. V atmosfére letných večerov si môžete vychutnať klasickú hudbu vynikajúcich interpretov z domácej i zahraničnej tvorby. Veľká časť programu sa koná v tamojšej katedrále.

Lošinj
Kostol Panny Márie Anjelskej, Veli Lošinj

Avšak nielen Lošinj, ale aj jeho okolie ponúka bohaté možnosti, ako tráviť čas. Je úžasným miestom pre ľudí, ktorí milujú more a večerné prechádzky po rušných či tichých uličkách. Ak teda ešte váhate, do ktorého kúta Chorvátska zavítať, skvelou voľbou môže byť Lošinj, ktorý si podmaní každého návštevníka.

Text a foto: Miriama Vojteková