Folklór sa opäť vracia do módy

74
Folklór

Ľudová kultúra je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej histórie. K nej neodškriepiteľne patria folklór a tradičný ľudový odev.

Práve ním sa túto sezónu inšpirovali módni tvorcovia a vrátili mu novú, sviežu podobu. Letný odev sa tak toto leto nezaobíde bez folklórnych motívov a výšiviek, ktoré sú skutočnou pastvou pre oči.

Návrat ku koreňom

Folklór už dávno nie je len záležitosťou našich prababičiek. Prenikol nielen do tanca, architektúry či hudby, ale výrazne ovplyvnil aj módny priemysel. Toto leto sa v plnej sile vracia na letné kúsky, ako sú tričká, šaty či sukne, a to jednak prostredníctvom výšiviek, ktoré sú pre ľudový odev typické, no aj pomocou zaujímavých strihov či prírodných materiálov, ako sú bavlna a ľan. Folklórne prvky sa však čoraz častejšie objavujú aj na doplnkoch a kabelkách. Jednoducho nimi totiž oživíte aj ten najnudnejší outfit a nebudete pôsobiť tuctovo.

FolklórNa svadbu či bežný deň

FolklórFolklór v móde nenájdete len na odevoch, ktoré sú určené na bežné nosenie. Ľudové motívy sa totiž stále viac aplikujú aj na spoločenské, či dokonca svadobné šaty. Veľmi obľúbené sú teraz najmä prvky modrotlače, no inšpirácie hľadajú dizajnéri predovšetkým v rôznych kútoch Slovenska. Zemplín, Abov, Šariš – čo región, to iná výšivka. Naša kultúra je skutočne výnimočná, čo dokazuje najmä rozmanitosť vzorov a motívov, ktoré ľudia v minulosti nosili na svojom odeve. Dnes môžeme úctu k slovenským ľudovým tradíciám vyjadriť prostredníctvom svojho oblečenia aj my. Nemusia to byť hneď róby od dizajnérov – oblečenie s folklórnymi motívmi nájdeme už aj v bežných obchodných reťazcoch.

Odlíšte sa pomocou folklóru

FolklórNudí vás už klasické oblečenie a túžite po zmene? Tak siahnite po kúskoch, ktoré priam dýchajú folklórom. Ku klasickému bielemu tričku môžete zvoliť napríklad plisovanú sukňu. Takú s veľkou pravdepodobnosťou nosila aj vaša stará mama a dnes je opäť veľkým módnym hitom. Alebo namiesto obyčajného trička siahnite po tričku s nadýchanými dozdobenými rukávmi. Blúzka voľnejšieho strihu s bohatou kvetinovou výšivkou je tiež horúcim hitom tohto leta. Rafinovane pôsobí aj biela blúzka doplnená výraznou čipkou. Ak chcete folklórny look ešte viac podčiarknuť, môžete si na hlavu nasadiť aj kvetinovú partu či čelenku. Klasické tenisky zameňte za maľované tenisky s ľudovým motívom a jednoduché náušnice za neprehliadnuteľný čipkovaný klenot. Móda je hra a pri folklóre to akosi platí dvojnásobne.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com, pinterest