Osviežte sa v záhradnom bazéne

196
Bazén

K letným dňom neodmysliteľne patrí príjemné osvieženie vo vode – či už na kúpalisku, v jazere alebo vo vlastnom záhradnom bazéne. Ako si zážitok z kúpania vo vlastnom bazéne zintenzívniť?

Vhupnúť do príjemnej vody záhradného bazéna patrí k tým najpríjemnejším letným pôžitkom. Táto predstava nemusí byť nereálna, splniť si sen o vlastnom bazéne môžete ešte aj začiatkom leta. Máte viacero možností. Jednou z nich je vybudovanie zapusteného bazéna, či už klasického alebo bio bazéna. Je to síce technicky aj finančne náročnejšie, avšak výsledok väčšinou stojí za to. Ďalšou a pravdepodobne najviac reálnou možnosťou je kúpa hotového bazéna.

Bazén

Ako vyberať hotový bazén?

Najskôr si musíte ujasniť, aký počet ľudí bude bazén využívať. Kupovať veľký bazén pre dvoch-troch ľudí nie je efektívne, no nie je tiež príjemné, keď sa v menšom bazéne tlačí množstvo ľudí. Pre bazén musíte mať pri dome vhodné miesto. Ideálny je slnečný a chránený priestor, ktorý je zabezpečený pred neželanými pohľadmi. Samotný výber prispôsobte svojim finančným a priestorovým možnostiam. Rozhodovať sa môžete aj medzi viacerými materiálmi.Bazén

Materiálové možnosti

Obľúbené sú najmä nafukovacie gumené bazény. Sú cenovo dostupné, avšak vyznačujú sa kratšou životnosťou. Ich inštalácia si nevyžaduje špeciálne zručnosti a zoženiete ich v guľatom, oválnom a obdĺžnikovom tvare. Stačí ich nafúknuť, po napustení vodou sa steny vytvarujú. Tieto bazény sa zaobídu bez terénnych úprav, ale žiadajú si umiestnenie na rovný povrch bez ostrých predmetov. Po uplynutí sezóny ich stačí vypustiť, sfúknuť a uskladniť. Druhú kategóriu tvoria bazény s rúrkovou konštrukciou. Sú odolnejšie a stabilnejšie než nafukovacie. Vďaka jednoduchej montáži a vysokej trvanlivosti sú dobrou voľbou. Ak si však zvolíte takýto typ, musíte počítať s mierne vyššou cenou oproti nafukovacím bazénom (ale tiež s dlhšou životnosťou). Bazény s rúrkovou konštrukciou nemajú komplikovanú montáž, treba ich položiť na vyrovnaný terén. Ďalšou kategóriou sú bazény s kovovým plášťom, ktoré môžu stáť nad povrchom terénu a sú vhodné aj na zapustenie do pôdy – čiastočne či úplne. Odolné oceľové steny a mrazuvzdorné vnútorné fólie týchto bazénov umožňujú celoročné používanie, nemusíte ich na zimu demontovať.

BazénDostatok slnka

Vhodné miesto na umiestnenie bazéna je tam, kde počas dňa dopadajú priame slnečné lúče. Malo by ísť o dobre prístupné miesto. V okolí bazéna má byť dispozícii prívod vody, kanalizácia a elektrický rozvod. V tesnom okolí nemá rásť vo voľnej pôde žiadna zeleň, z ktorej opadáva lístie či ihličie. Umiestniť si sem však môžete kvetináče so subtropickou zeleňou alebo kvitnúcimi letničkami. Oplatí sa vytvoriť si aj priľahlú spevnenú plochu, na ktorú umiestnite záhradný nábytok. Ak chcete mať z takto upraveného priestoru príjemný pôžitok, bazénové príslušenstvo umiestnite do záhradného domčeka. V prípade, že si veľkosť či poloha bazéna žiada rozsiahly zásah, využite rady záhradných architektov a odborníkov.

Text: Daniel Košťál, Zdroj a foto: Hej.sk, Atelier Flera, Ibulb