Výhody detoxikácie

60
Detoxikácia

V priebehu dní získavame nevedome do seba veľa toxínov. Toxíny k nám môžu prichádzať z viacerých zdrojov: z nezdravej stravy, z líčidiel, stresu, smogu, fajčenia, chemikálií, kovov a tiež z nezdravého životného prostredia.

Nedostatočný pohyb, sedavý životný štýl, veľa stresu, tlaku na podávanie výkonov, k tomu nevyvážená strava a problém je na svete. Preťaženie sa potom ozýva v podobe rôznych zdravotných problémov. Preto je dnes veľmi trendy práve detoxikácia organizmu.

Detox je perfektným nástrojom, ako telu dopomôcť, aby správne fungovalo a aby bolo zdravšie. A naozaj to pomáha. Ľudia sa po detoxe cítia oveľa viac fit. Naši predkovia držali náboženské pôsty, a tým sa detoxikovali. Robievali to z náboženských dôvodov, no svoje opodstatnenie to má aj v dnešnej dobe. Teraz to akurát nevoláme pôst, ale detox.

Detoxikáciou sa telo zbavuje škodlivín, náš organizmus sa regeneruje, harmonizuje sa aj hormonálna sústava.

Práve zlý životný štýl vedie ľudí k tomu, že sa im začnú prejavovať rôzne zdravotné problémy. Akné, zápcha, vypadávanie vlasov, hnačka, tráviace problémy, hormonálne problémy a mnohé iné. V priebehu detoxikácie ľudia jedia viac zdravých produktov. V súčasnosti existujú rôzne detoxikačné kúry zamerané najmä na stravovanie. Detoxikovať ale môžeme aj pľúca, obličky a iné časti tela. Veľmi trendy je momentálne aj digitálny detox, kedy ľudia odložia všetky elektronické zariadenia (PC, tablety alebo mobily) a snažia sa žiť bez internetu v nerušenom prírodnom prostredí. Tým sa aj naša psychika stáva odolnejšou a viac relaxuje.

Detoxikácia

Ak sa zameriame na tráviacu sústavu, tak do stravy by sme pri detoxe mali zaradiť probiotiká, vlákninu, ovocie, zeleninu, zelený čaj, cesnak a iné potraviny, ktoré sú perfektné na odstránenie škodlivín z organizmu. Prospešné pre zdravie sú taktiež rôzne smoothies, ovocné delikatesy, listová zelenina. Hlavné pozitívum detoxikačnej diéty je to, že vás môže povzbudiť ku konzumácii zdravších jedál a zlepšíte si tak celkovo jedálny lístok. Pri detoxe vynecháte nezdravú stravu: sladké, mastné, vyprážané, korenené jedlá a alkohol. Samozrejmosťou je pohyb na čerstvom vzduchu denne aspoň hodinu.

Výhody detoxu

Detox pomáha pri rôznych zdravotných problémoch. Zaručuje nám zvýšenú koncentráciu, menej stresu, menej cukru v krvi, menej cholesterolu, zvýšenú citlivosť na podnety a mnohé iné prospešné účinky.

DetoxikáciaDetoxikáciou sa telo zbavuje škodlivín, náš organizmus sa regeneruje, harmonizuje sa aj hormonálna sústava. Detox nám pomáha aj v budovaní psychickej rovnováhy a stabilizácii duševného zdravia. Nie je to totiž iba o fyzickej očiste, ale aj o duchovnej. Vedie k prinavráteniu duševnej pohody do vášho života.

Trápia vás bolesti brucha, nadúvanie, plynatosť, pálenie záhy, hnačka? Všetko môže byť zapríčinené nevhodným stravovaním. V tomto prípade je niekedy tiež dobrá „očistná kúra“ čreva. Vhodná detoxikácia upravuje aj tráviace ťažkosti, ako sú zápcha, hnačky a podobne. Vyskúšajte prerušovaný pôst: 14 hodín nejesť, 10 hodín jesť. Napríklad budete jesť iba do 22:00 a potom zas až o 12:00. Konzumácia vody nie je obmedzená. Skúste to opakovať aspoň raz do týždňa. Prerušované pôsty sú výborné v budovaní obranyschopnosti tela.

Detoxikácia organizmu má vplyv na zlepšenie vzhľadu pokožky, na ktorej sa môžu vyskytnúť začervenané miesta alebo nepríjemné hnisavé akné. Väčšina akné pochádza z nerovnováhy hormónov a najmä z nevhodnej stravy. Ak máme v strave veľa cukru, odzrkadľuje to aj naša tvár.

Na konci detoxikácie sa telo zbavuje všetkých živín, a tým sa očisťuje, zaručene sa budete cítiť lepšie.

Autor článku nie je zdravotný pracovník.

Text: Natália Bosáková, foto: unsplash.com