Natrhajte si vlastnoručne vypestované bylinky

128
Bylinky

Vňať tymianu, oregana, rozmarínu či lístky bazalky, majoránu alebo šalvie si počas leta môžete nazbierať priamo vo svojej záhrade. Využite príležitosť a založte si atraktívnu bylinkovú výsadbu.

Väčšina byliniek prosperuje na slnečných a teplejších miestach, ktoré nie sú zatienené vyššími stromami alebo budovami. Dôležitým predpokladom úspechu je kvalitná priepustná pôda, ktorá nemusí byť príliš výživná. Veľkou výhodou byliniek je aj to, že nevyžadujú intenzívnejší prísun vlahy. Uspokoja sa aj so suchom, nič sa nestane, keď ich dlhšie nezalejete. Dokonca to prispeje k tomu, že sa v nich zvýši obsah aromatických látok.

Bylinky

Dôležitý základ

Bylinky si môžete vysadiť aj začiatkom leta. Kvalitné sadenice zoženiete napríklad na trhoviskách alebo aj v hobbymarketoch. Keď chcete docieliť pekné a voňavé trsy, vysaďte si z jedného druhu aspoň tri kusy a nezabudnite na ideálny spon. Nevhodná je výsadba nahusto, ale aj príliš riedka výsadba. Jednotlivé bylinky vysádzajte vždy len s neporušeným koreňovým balom a rastliny po výsadbe dobre zavlažte. Pôdu môžete pokryť drobným štrkom, nepoužívajte kôru, k bylinkám sa nehodí. Keď sa rozhodnete pre pestovanie v záhone, druhy, ktoré sú rastom vyššie (ligurček, estragon) umiestnite do pozadia, naopak nižšie druhy (tymian, šalvia, pamajorán a pod.) do stredu a do popredia. Okrem klasického záhona si bylinky môžete vysadiť aj do netradičnej bylinkovej špirály, k chodníkom, do zeleninovej časti záhrady či na slnečné kvetinové múriky, mnohé druhy výborne porastú aj v priestrannejších kvetináčoch.

Bylinky

Druhy

Sortiment byliniek, ktoré sú vhodné na pestovanie v našich podmienkach, je mimoriadne pestrý a každý si môže vybrať podľa svojich preferencií. Na slnečné miesta sa z trvácich druhov hodí pamajorán (oregano), saturejka, šalvia, tymian, yzop, rozmarín, estragon, levanduľa, monarda a palina, z jednoročných bazalka, kôpor, koriander, majorán, nechtík, borák alebo pažítka. Na polotienistých miestach prosperuje z trvácich druhov mäta, medovka, ligurček, krvavec alebo vňaťový petržlen, z jednoročných druhov trebuľka. Vyskúšajte aj menej tradičné druhy. Vždy je dôležité si vyberať aj podľa toho, či budete bylinky využívať pri ochucovaní jedál, pri grilovaní, príprave šalátov alebo limonád. Zároveň môžete časť byliniek pestovať na záhonoch vo voľnej pôde a časť v kvetináčoch. Vo vegetačných nádobách sa dobre darí rozmarínu, vavrínu, tymianu, pamajoránu, alojzii, citrónovej tráve, bazalke a vňaťovému petržlenu.

Bylinky

Pestovanie

O vysadené bylinky sa treba správne starať. Najdôležitejšia je závlaha po vysadení, neskôr stačí už len počas veľmi suchých a teplých letných dní. Na závlahu sú tiež vo všeobecnosti náročnejšie rastliny v kvetináčoch a tie, ktoré obľubujú polotienisté miesta. Podľa potreby treba v lete zberať buď mladé vňate, kvety, alebo jednotlivé lístky. Pravidelným strihaním vňatí navyše podporíte rýchle rozkonárenie bylín, a tým ich atraktívnejší vzhľad. Dôležité je tiež kontrolovať zdravotný stav byliniek a pri zistení choroby alebo škodcu vhodne zasiahnuť, ideálne ekologickým prípravkom.

Bylinky

Text: Daniel Košťál, foto: Pixabay