Čo vidieť vo Viedni?

82
Viedeň

Mnohí ľudia idú do Viedne iba na letisko Schwechat, s tým spojené nákupy a idú domov. No Viedeň má čo ponúknuť všetkým turistom.

Toto mesto si zaslúži viac pozornosti ako len cestu na letisko. Je to kozmopolitné a multikultúrne mesto, z ktorého srší pulzujúca energia.

Notorický známy je Práter, zábavný park, do ktorého sa oplatí ísť v lete a na jeseň, keď je teplejšie počasie. Pre všetkých, ktorí milujú adrenalín, je to perfektná príležitosť vyblázniť sa. Práter však nie je lákadlo číslo jeden, je toho oveľa viac.

Viedeň
Notorický známy je Práter, zábavný park

Vo Viedni si na svoje prídu všetci milovníci umenia, architektúry, histórie, luxusných značiek, múzeí, zábavy a kvalitného jedla. Multikulturalizmus z Viedne srší každým smerom. Uchváti vás svojou majestátnosťou, historickosťou a nádhernými budovami. Na každom kroku možno obdivovať sochy Habsburgovcov, paláce či zelené záhrady. Nie je prekvapením vidieť vo Viedni aj počas februára zelené parky a kvetiny. Je tu situovaných mnoho tematických reštaurácií (chorvátskych, gréckych, tureckých…), rýchle občerstvenia a pod.

Viedeň

Obyvatelia sú veľmi nápomocní a priateľskí. Radi vám pomôžu a každý rozpráva nemecky aj anglicky. Nemusíte sa obávať, že by vám neporozumeli. Viedeň je živé centrum Rakúska, v niektorých častiach sa cítite ako za čias Habsburgovcov. Po starom centre dokonca chodia koníky s kočmi a prevezú vás centrom.

Viedeň je skutočný zážitok a neoplatí sa tam chodiť iba na pár hodín, strávte tam aspoň celý víkend. Značky ako Versace, Dolce Gabana či Prada sa len tak blyštia na hlavných uliciach, tiež rôzne sexshopy a predajne konope. Historické pamiatky v centre mesta sú všetky pokope, stačí vám mapka do ruky a ide sa. Viedeň je skutočnou kráskou na Dunaji.

Čo vidieť vo Viedni

ViedeňUrčite musíte navštíviť sídla Habsburgovcov, najmä majestátny zámok Schönbrunn so svojimi priľahlými záhradami. Na jeseň a v zime tam nie je milión turistov, ale keď je počas leta všetko zakvitnuté, je to podstatne krajšie. Zámok sa oplatí pozrieť aj zvnútra. Otvorte čarovné komnaty, v ktorých sa kedysi prechádzala rakúska cisárovná Sissi. Vo Viedni máte možnosť vydať sa po jej stopách, preto nepremeškajte túto možnosť.

V spleti viedenských uličiek sa nachádza aj zámok Belveder – ďalší zámok, ktorý sa určite oplatí vidieť už len pre jeho rovnomerné záhrady. So záhradami sa naozaj architekti a záhradkári pohrali. Vedľa Belvederu sa môžete najesť vo vyzdobenej gréckej reštaurácii.

Najturistickejšia časť je Stephansplatz a Karslplatz s operou a Parlamentom. Sú to dychberúce miesta. Dóm sv. Štefana je očarujúca pamiatka, kde si môžete zapáliť sviečku a pomodliť sa za svojich najbližších priamo v historickom a pulzujúcom srdci metropoly. Na Karlsplatz je situovaná najkrajšia opera a tiež kostoly.

Hofburg je nádherný zámok, ktorý ma dychberúcu architektúru. Nachádza sa v ňom aj rakúska národná knižnica a pred ním parkujú kone s kočiarmi – povozia vás po celom meste. Spolu s dómom sv. Štefana je najdôležitejšou pamiatkou v srdci Viedne.

Viedeň

V pešej blízkosti Burggater sa nachádzajú múzeá, ktoré vám svojou majestátnosťou úplne vyrazia dych. Námestie Márie Terézie je unikátne, nachádzajú sa tam dve oproti sebe stojace prenádherné budovy, ktoré si jednoducho musíte vyfotografovať: Prírodovedecké múzeum a Umelecké múzeum. Ak ste veľmi zvedavý, môžete nazrieť aj dovnútra.

Viedeň je zážitok na celý život a nachádza sa v tesnej blízkosti našich hraníc. Ochutnajte ju ešte toto leto.

Text: Natália Bosáková, foto: unsplash.com, pixabay.com