Stále sa niečo deje…

115
Zaujímavosti

Automobilový priemysel či tvorivé dielne jednotlivých automobiliek nepoznajú prázdniny. Na ďalších riadkoch odhalíme zopár udalostí a produktov, ktoré sa radia medzi novinky.

Z posledného smerovania je jasné, že konštruktéri sa budú naďalej venovať ekologizácii automobilizmu. Hoci… Objavili sa správy, že pri výpočte emisií elektromobilov urobila EÚ nejaké chyby. Na základe vedeckej štúdie poslali jej autori EÚ otvorený list, v ktorom žiadajú preskúmanie a zmenu metodiky výpočtu emisií elektromobilov. Nuž, uvidíme, ako to celé dopadne. Venujme sa však už novinkám.

MINI Anniversary Edition

Značka MINI oslavuje 60 rokov spolupráce s rodinou Cooperovcov. Všetko sa začalo predstavením vozidla Mini Cooper v septembri 1961 a pokračovalo až dodnes po športové modely John Cooper Works. Toto výročie si MINI pripomenie limitovanou edíciou 740 vozidiel – MINI Cooper, MINI Cooper S a MINI John Cooper Works (modely dostanú na dvere číslicu 74, toto číslo mal MINI Cooper pri svojom prvom štarte na pretekárskej trati). Značka John Cooper Works vznikla v roku 2001, ešte pred uvedením moderného MINI. Od roku 2008 sú modely John Cooper Works na vrchole výkonnostnej ponuky značky MINI, teraz s výkonom 225 kW (306 k) a technológiou podvozka s pretekárskym know-how.

MINI Anniversary Edition
MINI Anniversary Edition

BMW na výstave IAA

Po 70 rokoch vo Frankfurte nad Mohanom sa autosalón IAA prvýkrát uskutoční v domovskom meste BMW Group, v Mníchove. Od 7. do 12. septembra 2021 tu vystavovatelia predstavia najnovšie inovácie a budú diskutovať s odborníkmi aj verejnosťou o mobilite budúcnosti. Hlavnými témami veľtrhu IAA Mobility 2021 budú obehové hospodárstvo, udržateľnosť a mestská mobilita. Samozrejme, taktiež v súvislosti s ekologizáciou výroby a prevádzkou elektromobilov. BMW Group bude najväčším vystavovateľom na IAA, návštevníci si budú môcť osobne vyskúšať dva nové elektromobily BMW i4 a BMW iX.

BMW
BMW na výstave IAA

Spomienka na minulosť

Do oživovania bývalých legiend sa najnovšie zaraďuje aj spoločnosť Legende Automobiles. Jej zámerom je ponúkať pokračovateľa B-segmentu športových vozidiel z 80. rokov – Renault 5 Turbo 3. Vzadu uložený prepĺňaný motor má mať maximálny výkon 294 kW (400 k), podvozok z modelu Renault 5 Maxi Turbo bude stáť vpredu na 16- a vzadu na 17-palcových kolesách. Vpredu sú osadené svetlomety LED diódami, interiér je zariadený pomerne stroho, ale moderne a účelne. Ďalšie informácie zverejní Legende Automobiles zrejme neskôr.

Zaujímavosti
Spomienka na minulosť

Najvýkonnejší a najrýchlejší

Britský výrobca predstavil koncom júla superšportiak McLaren 765LT Spider. Vraj ide o najvýkonnejší a najrýchlejší otvorený automobil značky. Pohon zabezpečuje agregát 4.0 V8 Biturbo (570 kW/775 k; 800 Nm). Ťažná sila sa na zadné kolesá transportuje 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Spider akceleruje z 0 na 100 km/h za 2,8 s a dosiahne špičku rýchlosti 330 km/h. Strecha z uhlíkových vláken sa stiahne za 11 s. Cena vozidla začína na čiastke 310 500 libier.

Zaujímavosti
Britský výrobca predstavil koncom júla superšportiak McLaren 765LT Spider.

Vernosť spaľovaciemu motoru

Medzi širokou ponukou hybridov a elektromobilov sa objavil „tradicionalista“ Audi RS 3 (verzia Sportback a Sedan). Pohon obstaráva benzínový päťvalcový motor 2.5 TFSI (294 kW/400 k; 500 Nm) a obe verzie zrýchlia z 0 na 100 km/h za 3,8 s. S balíkom RS dynamics plus (obsahuje adaptívne pruženie s kontrolou tlmičov a keramické brzdy) dosahujú maximum rýchlosti 290 km/h.

Zaujímavosti
Vernosť spaľovaciemu motoru

Text: Peter Stano, foto: MINI, BMW, Legende Automobiles, McLaren, Audi