Z každého rožka troška

163
Novinky

Elektronika neustále rozširuje možnosti komunikácie, zábavy, realizácie koníčkov atď. Nie inak tomu bude aj počas nasledujúcich mesiacov.

V ostatnom období sa opäť objavila ponuka viacerých zaujímavých technologických noviniek, zopár z nich sme vybrali. Ide o výber zariadení, ktoré sa potenciálne môžu stať súčasťou domácností.

Nový rad televízorov LG

Spoločnosť LG Electronics začala od júla uvádzať na svetové trhy svoj najnovší rad LCD televízorov s označením LG QNED Mini LED. Tieto novinky využívajú kombináciu najmodernejších technológií Quantum Dot NanoCell a Mini LED podsvietenia – vytvára sa tak lepší divácky zážitok s hlbšou čiernou a presnejšou reprodukciou farieb s vyšším kontrastom aj jasom. Skreslenie farieb sa taktiež eliminuje v širokom pozorovacom uhle. Ponuku tvoria modely radu QNED99 a QNED96 s rozlíšením 8K, ako aj modely radu QNED91 s rozlíšením 4K. Uhlopriečky obrazoviek sú od 65 palcov do 86 palcov.

Novinky
Nový rad televízorov LG

Reprodukcia kvalitného zvuku

Japonský výrobca Sony predstavil novinku s označením HT-A7000. V tomto prípade ide o 7.1 kanálový soundbar s podporou technológie Dolby Atmos. Osadený je dvojicou reproduktorov vytvárajúcich zvuk v rámci Dolby Atmos, dvoma výškovými reproduktormi a päticou predných reproduktorov. Nechýba duálny subwoofer, avšak odporúča sa použitie samostatného bezdrôtového subwoofera s výkonom 300 W. K dispozícii sú dva porty HDMI 2.1, systém je schopný zvukovo sa nastaviť prostredníctvom mikrofónu Sony.

Novinky
Japonský výrobca Sony predstavil novinku s označením HT-A7000

Zážitok pre hráčov

Milovníkov hier poteší nový zakrivený herný monitor Samsung Odyssey Neo G9, ktorý je oproti predchodcovi obohatený o technológiu Quantum mini-LED. Zabezpečí sa tak vysoký kontrast a lepšie zobrazenie čiernej farby. Monitor s uhlopriečkou 49 palcov má QHD rozlíšenie (5120 x 1440 pixelov), pomer strán je 32:9, odozva je iba 1 ms. Ďalej sa prezentuje vysokým jasom, kvalitu zobrazenia podporuje HDR 10+ a kontrastný pomer je 1 000 000 : 1. Plynulé hranie zaručuje obnovovacia frekvencia 240 Hz, technologickú výbavu tvoria aj AMD FreeSync Premium Pro a G-Sync od spoločnosti NVIDIA. Cena monitora je 2500 USD.

Novinky
Milovníkov hier poteší nový zakrivený herný monitor Samsung Odyssey Neo G9

Nové funkcie pre filmárov

Canon Europe uvádza aktualizáciu firmvéru pre fotoaparáty EOS R5, EOS R6 (firmvér v1.4) a EOS-1D X Mark III (firmvér v1.5). Najnovšie aktualizácie reagujú na podnety používateľov a umožňujú zaznamenávať profesionálne videá. Nový firmvér sprístupňuje veľmi požadovanú gama krivku Canon Log 3 (C-Log 3), ktorá bola k dispozícii už pri modeli EOS R5, teraz bude aj pre EOS R6 a EOS-ID X Mark III. Krivka rozširuje dynamický rozsah a ponúka širšie možnosti práce s farebným priestorom, teda dá sa dosiahnuť mimoriadna kvalita videozáznamu, rovnajúca sa filmovým kamerám hollywoodskeho štandardu. Zároveň sa zlepšuje kompatibilita týchto modelov s kinematografickými produkčnými procesmi a uľahčuje zladenie farebnosti so záznamom z kamier radu Canon Cinema EOS. Aktualizácie firmvéru ďalej prinášajú zjednodušené pracovné postupy pri spracovaní videa a kompatibilitu s kinematografickými produktmi. Tvorba audiovizuálneho obsahu sa dostáva na novú úroveň.

Novinky
Canon Europe uvádza aktualizáciu firmvéru pre fotoaparáty EOS R5, EOS R6 (firmvér v1.4) a EOS-1D X Mark III (firmvér v1.5)

Nedostatok čipov

Producenti bojujú s nedostatkom čipov, situácia by sa mala normalizovať vraj v roku 2022. Napriek tomu sa od novembra 2020 dobre predávala nová konzola Sony PlayStation 5. Predalo sa jej 10 miliónov, pri porovnaní predaja prekonala predchádzajúci model.

NovinkyText: Peter Stano, foto: Bosch, LG, Sony, Samsung, Canon