5 skvelých účinkov žihľavy

159
Žihľava

Žihľava je odpradávna považovaná za prírodný všeliek. Hoci na prvý pohľad vyzerá ako obyčajná burina, opak je pravdou.

Táto nenápadná rastlina má totiž široké využitie nielen v kuchyni, ale aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle. Blahodarne pôsobí najmä na naše zdravie, a preto by čaj zo žihľavy či žihľavový sirup nemal chýbať v žiadnej domácnosti.

Žihľava dvojdomá, nazývaná aj pŕhľava, je považovaná za kráľovnú medzi liečivými bylinami. Niet divu, keďže je plná cenných látok, ako sú magnézium, železo, vápnik či sodík. Obsahuje vitamíny A, C, K a tiež vitamín B. Lieči vnútorné orgány, ale pomáha tiež pri zápalových ochoreniach, chronických bolestiach kĺbov a anémii. Okrem toho má žihľava dvojdomá aj ďalšie pozitívne účinky. Aké?

Žihľava

1. Skvelá na ženské problémy

Čoraz viac žien trpí rôznymi gynekologickými problémami. Už naše babičky vedeli, že bylinky majú čarovnú moc a pomáhajú aj pri ženských problémoch a liečbe neplodnosti. Žihľava priaznivo pôsobí predovšetkým pri menštruačných bolestiach a tiež nepravidelnom menštruačnom cykle. Keďže riedi krv a čistí ju, užívajú ju mnohé páry aj pri problémoch s počatím. Naopak, žihľavový čaj sa neodporúča popíjať v prvých mesiacoch tehotenstva, keďže dráždi maternicu, a tak môže spôsobiť predčasný pôrod.

Žihľava

2. Obľúbená v kuchyni

Žihľava nie je typickou rastlinou, ktorá sa používa v kuchyni, no môžete si z nej pripraviť chutný pokrm či sirup. V lete skvele nahradí špenát či rukolu, a tak z nej môžete pripraviť svieži šalát, ktorý poslúži ako príloha ku hlavnému jedlu. Primiešať ju môžete aj do obľúbenej praženice alebo uvariť na spôsob prívarku, či polievky. Obľúbeným produktom zo žihľavy je sirup, ktorý nás skvele osvieži v horúcich mesiacoch. Ak doň pridáte pár kvapiek citróna, osviežujúca chuť bude ešte výraznejšia.

3. Pre našu krásu

Trápi vás akné či iné nedokonalosti pleti? Tak siahnite po žihľave. Je dokázané, že už po trojtýždňovom popíjaní žihľavového čaju sa vaša pokožka upokojí a pôsobí sviežejšie. Žihľava zároveň na pokožku pôsobí protizápalovo a lieči ju zvnútra. Aplikovať na pleť môžete žihľavu aj vo forme pleťového mlieka, tonika či tinktúry. Pri kožných vredoch a otvorených ranách môžete žihľavový výluh aplikovať na postihnuté miesto vo forme obkladov. Žihľavový šampón zlepšuje kvalitu vlasov, bojuje tiež s nepríjemným svrbením pokožky hlavy a pomáha pri problémoch s lupinami. Žihľavovým šampónom si umývajte hlavu aj v prípade, že máte problémy s rýchlo sa mastiacimi vlasmi.

Žihľava

4. Podpora imunity

Vďaka komplexu cenných látok, ktoré žihľava dvojdomá v sebe ukrýva, je skvelou voľbou v čase, keď potrebujete podporiť imunitný systém. Preto ak cítite, že na vás „niečo lezie“, neváhajte a uvarte si vývar zo žihľavy. Ten z vášho tela odplaví všetky škodlivé látky, organizmus prečistí a detoxikuje. Výluh môžete užívať aj ako prevenciu pred chorobami, najmä v chladnejšom jesennom či zimnom období.

Žihľava

5. Stop alergiám

Alergie trápia čoraz viac našej populácie. Žihľava ako jedna z mála byliniek dokáže výrazne zmierniť príznaky sezónnych alergií, keďže blokuje produkciu histamínu. Ten v tele spôsobuje nežiaduce reakcie organizmu, ktoré vedú k príznakom, ako sú kýchanie, svrbenie či opuch slizníc. Preventívne sa môže žihľava užívať vo forme výluhu už 2 až 4 týždne pred nástupom alergickej sezóny. Čaj možno pripraviť z listov žihľavy, no zužitkovať sa môže aj koreň či stonka.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com, pixabay.com