Štýlové závesy oživia váš interiér

162
Závesy

Túžite po zmene v interiéri a nechcete pri tom minúť stovky eur?

Tak sa zamerajte na doplnky, ktoré priestor už za pár sekúnd oživia a dodajú mu úplne nový rozmer. Vázy, koberce či vankúše sú skvelou voľbou, ako si svoje bývanie zútulniť. Zabúdať by sme nemali ani na závesy, ktoré okrem praktickej funkcie slúžia aj ako elegantná dekorácia.Závesy

Kvalitné materiály

Ešte predtým, ako si nové závesy zadovážite, zamyslite sa, akú funkciu by v priestore mali plniť. Ak majú slúžiť len ako bytová dekorácia, pokojne môžete siahnuť po prehľadných materiáloch či strapcoch. Ak však vyberáte závesy do spálne, predpokladáme, že by mali miestnosť zatemniť, a preto siahnite radšej po kvalitnejších, hrubších materiáloch a tzv. zatemňovacích závesoch.

Farebné aj neutrálne odtiene

ZávesyZáves spestrí každú izbu a v súčasnosti si môžeme vyberať skutočne zo širokej palety odtieňov. Už dávno neplatí, že závesy by mali farebne korešpondovať s ostatnými doplnkami. No je dobré, ak sa farba, ktorá je použitá na závesoch, nachádza aj inde v priestore. Stačí, ak zladíte závesy s obliečkami na vankúšoch či farebným prevedením koberca. Pestrofarebné tóny na závesoch skvele vyniknú v detskej izbe a dodajú jej potrebnú hravosť. Striedmejší by sme však mali byť pri výbere farby závesov do spálne. Tu sa odporúčajú neutrálne a prírodné tóny: hnedá, béžová, zelenkavá či príjemná tehlová. Obľúbenou stálicou je aj tento rok klasická biela farba v matnom aj lesklejšom prevedení či s jemným vzorom. Výber farby však závisí aj od samotných majiteľov, ich vkusu a štýlu zariadenia.

Výrazné motívy

Závesy v interiéri nemusia byť len jednofarebné. Čoraz viac sa na nich začínajú objavovať nenápadné minimalistické vzory, ale aj veľké potlače, ako sú kvetiny, ilustrácie, bodky či pásiky. Pri výrazných závesoch voľte v interiéri už len jednoduchý nábytok a dekorácie, keďže sami osebe pôsobia veľkolepo a neprehliadnuteľne. Aj tu totiž platí pravidlo, že menej je viac. Rozhodujúcim faktorom pri výbere by mala byť aj dĺžka závesov. Dĺžka po zem pôsobí elegantne a hodí sa predovšetkým do spálne či obývacej izby. Kratšie závesy sú naopak pre svoju praktickú dĺžku vhodné napríklad do kuchyne a detskej izby.Závesy

Doplnok pre záves

Závesy môžu byť v priestore len voľne zavesené, alebo im môžete dodať šmrnc aj tak, že ich prichytíte dokopy dekoračnou sponou či mašľou. Tak pomerne jednoducho oživíte aj starší záves. Takto na bok prichytené závesy sú skvelou voľbou napríklad do obývacej izby, kde s nimi nepotrebujete denne manipulovať a zaťahovať ich. Záves si tak pomocou ozdobných aplikácií viete prispôsobiť podľa svojho vkusu a ak vás jeden dekoračný úchyt omrzí, ľahko ho vymeníte za iný.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com