Tri náboženstvá, jeden spoločný cieľ

350
House of one
Tolerancia a rešpekt – aj to je základ úspešného dialógu. (René Arnold)

Miesto, kde by vládla tolerancia a rešpekt nielen v otázkach náboženstva, znie ako túžba mnohých z nás. A práve Berlín sa môže stať miestom, kde bude možné takýto sen uskutočniť.

V máji tohto roku v nemeckom hlavnom meste položili základný kameň budúcej stavby so symbolickým názvom House of One, čím verejne spustili tento významný architektonický projekt. Má ísť o svätyňu zastrešujúcu tri najrozšírenejšie monoteistické náboženstvá – islam, judaizmus a kresťanstvo. Podstatou však je rešpekt voči každému jednotlivcovi bez ohľadu na vierovyznanie, a tak budú jej dvere otvorené komukoľvek.

House of one
Duchovní predstavitelia projektu House of One držia v rukách základný stavebný kameň, čím symbolicky odštartovali započatie výstavby. (Klemens Renner)

Tam, kde kedysi stál kostol

Stavba, ktorá má zastupovať mešitu, synagógu a kostol v jednom, bude stáť na jednom z najstarších námestí v centre Berlína Petriplatz. Konkrétne na mieste, kde stál kedysi kostol Petrikirche z 13. storočia. Nemci ho však, žiaľ, v časoch komunizmu v roku 1964 už ako značne poškodený dôsledkom bombardovania z druhej svetovej vojny zbúrali.

House of one
Rabín Andreas Nachama, imám Kadir Sanci a farár Gregor Hohberg (René Arnold)

Vznešený cieľ

House of one
House of One bude obsahovať prvky stavieb troch náboženstiev – islamu, judaizmu a kresťanstva. (Rendering Kuehn Malvezzi House of One / Petriplatz © Davide Abbonacci)

Vedúcimi predstaviteľmi projektu House of One, ktorého stavbu by mali dokončiť v priebehu štyroch rokov, sú imám Kadir Sanci, rabín Andreas Nachama a farár Gregor Hohberg, protestantský kňaz. Samozrejme, myšlienka projektu sa zrodila v mysliach týchto duchovných predstaviteľov už dávno predtým a rovnako oficiálnemu stretnutiu predchádzali mnohé prípravy a plány. Nápad situovať sakrálnu stavbu na mieste, kde stál kedysi kostol Petrikirche, sa zrodil v hlave farára Hohberga, čím dodal projektu nový rozmer.

Rabín Nachama vyjadril radosť z myšlienky, že sa pod jednou strechou stretnú židia, kresťania a moslimovia spolu s ostatnými veriacimi aj neveriacimi. „Mal by sa stať domom vzájomného rešpektu,“ dodal rabín.

Imám Sanci zase vidí okrem iného pozitívum aj v tom, že moslimovia sa budú môcť konečne pomodliť aj v centre Berlína, keďže väčšina mešít sa nachádza v jeho odľahlých lokalitách.

House of one

Duchovný rozmer naprieč architektúrou

House of one
House of One sa má stať komunitným centrom pre všetkých. (House of One – Zentralraum)

Za realizáciou návrhu stojí architektonická spoločnosť Kuehn Malvezzi, ktorá sa sústredí predovšetkým na verejné priestory, múzeá a výstavy. Ako vyplýva z vizualizácie, výsledný dizajn budovy House of One bude v sebe spájať prvky moderného minimalizmu, všetko však s citlivosťou a ohľadom na jej spirituálny význam. Pre spoločný dialóg, stretnutia a učenie by mal byť vyhradený centrálny priestor pod kupolovitou časťou budovy. Pod ňou si návštevníci budú môcť prezrieť archeologické vykopávky z čias najranejšej histórie Berlína – archeologický výskum sa na tomto mieste začal ešte v roku 2007.

V súvislosti s projektom House of One odznela taktiež veľavravná myšlienka, že na tomto mieste môžu náboženstvá hovoriť spolu, namiesto toho, aby hovorili jeden o druhom. Dialóg bez podnecovania násilia s úmyslom načúvať a rešpektovať by mal byť dobrým podložím na ceste k čiastočnému zmiereniu medzi ľuďmi rôznych kultúr a vyznaní, napokon nielen v otázkach náboženstva – aj preto projekt House of One tak symbolicky zdôrazňuje dôležitosť tolerancie, potrebnej vždy bez ohľadu na miesto a čas.

Text: Miriama Vojteková