Jesenné krásky georgíny

245
Georgíny

Nadchnú kvetmi rôznych tvarov a farieb. Obdobie, kedy sú najviac príťažlivé, prichádza koncom leta a začiatkom jesene. Kvetmi georgín si môžete ozdobiť príbytky, podarovať ich alebo využiť kvetné lupienky na dekorovanie jedál.

Georgíny patria k vďačným a pekne kvitnúcim starým okrasným rastlinám. V minulosti boli neodmysliteľnou súčasťou každej vidieckej záhrady a ich kvety boli vyhľadávané aj medzi aristokraciou.

Georgíny

Za posledné roky sa zlepšila dostupnosť týchto rastlín aj rozmanitosť ponuky, a tak sa opäť začínajú vracať do záhrad. Zároveň sa stali predmetom zberateľskej vášne, v rámci sveta sa dokonca organizujú výstavy kvetov georgín. Uplatnia sa vo vidieckych záhradách, ale aj v záhradách moderných. Kvitnú až do prvých mrazov, do záhrad vnášajú pestrosť a eleganciu.

Georgíny

Rozmanitosť

Hodia sa aj na výsadbu kvetinových ostrovčekov v trávnikoch, vyššie druhy na výsadbu k plotom, do dvorov a predzáhradiek.

Georgíny patria medzi trváce hľuznaté rastliny. Do Európy sa dostali z ďalekého Mexika. Pôvodné druhy mali jednoduché drobné kvety červenej farby, dnes je už farebné spektrum kvetov podstatne širšie. Georgíny sa u nás pestujú viac než 200 rokov a za toto obdobie vzišlo z rúk šľachtiteľov ohromné množstvo nádherných kultivarov s rôzne veľkými a tvarovanými kvetmi – jednoduchými, poloplnými, plnými či zaujímavo sfarbenými. Kvety bývajú jednofarebné alebo viacfarebné. Vyberať sa dá aj z rôzne vysokých druhov a aktuálne aj podľa atraktivity listov. Trendové sú napríklad kultivary s tmavo purpurovými alebo takmer čiernymi listami. Z dôvodu lepšej prehľadnosti boli georgíny rozdelené do niekoľkých skupín. Z nich najznámejšie sú jednoducho kvitnúce georgíny. Rozkvitajú najskôr, patria sem aj rôzne trpasličie kultivary a tzv. mignonky.

Georgíny

Hodia sa do moderných záhrad aj do nádob. Dekoračné georgíny zasa majú plné, husté a jazykovité kvety. Najkrajšie vyniknú v záhonoch vo vidieckych záhradách. Ponpónovité georgíny upútajú plnými, guľovitými súkvetiami rôznych farieb. Zaujmú v menších kvetinových záhonoch, pôvabné sú vo vidieckych záhradách. Kaktusovité georgíny sú veľmi obľúbené. Majú plné súkvetia, jazykovité kvety sú usporiadané lúčovito, sú hrotité a úzko skrútené. Polokaktusovité georgíny prinášajú plné súkvetie, jazykovité kvety sú zahrotené a užšie. Majú vysoko reprezentatívny charakter a v záhrade pôsobia dominantne.

Georgíny

Využitie

Georgíny sa pestujú ľahko a rastú rýchlo. Možno si ich zakomponovať do zmiešaného kvetinového záhona, k trvalkám, okrasným trávam, ale aj k letničkám. Hodia sa aj na výsadbu kvetinových ostrovčekov v trávnikoch, vyššie druhy na výsadbu k plotom, do dvorov a predzáhradiek. Využiť ich môžete aj na rozdelenie priestoru, napríklad oddelenie okrasnej a úžitkovej časti záhrady. Miniatúrne druhy porastú v nádobách na balkónoch a terasách alebo aj vo vyvýšených záhonoch či v rámci úžitkovej časti záhrady. Georgínam sa najlepšie darí na slnečnom a teplejšom mieste, ktoré je chránené pred vetrom. V polotieni a tieni kvitnú menej. Najkrajšie sa rozrastú a pekne zakvitnú v bežných záhradných pôdach, ktoré nie sú príliš vlhké. Malou nevýhodou týchto rastlín je to, že ich hľuzy sa musia každoročne koncom apríla alebo v máji vysadiť na pripravené miesta. Celoročne zostať v pôde nemôžu.

Georgíny

Viac kvetov

Bohato kvitnú najmä výdatne zavlažované a prihnojované rastliny. Kvety je najlepšie postupne rezať do vázy. Pravidelným zberom kvetov sa totiž podporí tvorba ďalších. Pomôcť tomu možno aj tým, že sa priebežne odstránia už odkvitnuté kvety. Sezóna georgín skončí s prvými mrazmi, hľuzy potom treba vybrať z pôdy a vhodne zazimovať. Počas nasledujúcej jari si ich potom možno opäť vysadiť.

Text: Daniel Košťál, foto: Kvetinovecibulky.info