Navštívte čarovné miesta, ktoré milovala aj Sissi

72
Madeira
Na atlantickom ostrove Madeira rakúska cisárovná strávila významný čas, pretože milovala tunajšie podnebie

Obľúbená rakúska cisárovná Sissi, Alžbeta Bavorská, bola veľmi vášnivá cestovateľka a nikdy nebola domasedom.

Veľmi veľa a rada cestovala, ako to bolo znázornené aj v životopisnom filme s krásnou Romy Schneider. Väčšina ľudí jej osobnosť spoznala až na základe tohto príbehu, ktorý bol mimoriadne dobre spracovaný a zaujal divákov na celom svete.

Hoci mala mladučká cisárovná veľké zdravotné problémy, nezostávala zatvorená doma. Snažila sa vyliečiť na rôznych miestach. Sissi rada cestovala po celej Európe, pretože okrem toho, že mala zdravotné problémy, nevyhovovali jej konvencie cisárskeho dvora. Mnohé cestovné kancelárie robia poznávacie zájazdy práve po stopách Sissi.

Sissi
Obľúbená rakúska cisárovná Sissi, Alžbeta Bavorská, bola veľmi vášnivá cestovateľka a nikdy nebola domasedom.

Rakúska cisárovná Alžbeta Bavorská strávila pár týždňov aj na Slovensku, v Bardejovských kúpeľoch. Venovala sa najmä zdravému životnému štýlu, procedúram, chcela si oddýchnuť, nazbierať silu a venovať sa sama sebe. Dnes je tam náučný chodník, ktorý je jej venovaný a nájdete tu aj jej bronzovú sochu. V Komárne je po Sissi pomenovaný most – Alžbetin most.

Kaisar villaAk sa vydáme po stopách cisárovnej Sissi, jej najznámejšie sídlo je zaiste zámok Schönbrunn vo Viedni. Všeobecne je to najznámejšie sídlo Habsburgovcov, preto ak ste ho doteraz nenavštívili, tak to musíte napraviť. Nenechajte si ujsť nádherné historické komnaty, v ktorých sa kedysi premávala. Pozrite si na vlastné oči Múzeum cisárovnej a preneste sa v čase do dávnych dôb, kedy žila. Tiež na zámku Schloss Hof nájdeme výstavu venovanú pamiatke rakúskej cisárovnej.

Schönbrunn
Najznámejšie sídlo je zaiste zámok Schönbrunn vo Viedni.

Gödöllö kúpele v Maďarsku sú významnou spomienkou na Sissi, keďže je tam postavené jej letné barokové sídlo. Vydajte sa po jej stopách aj u našich južných susedov. Kúpele sú známe svojimi liečivými vodami a sú jedny z najvýznamnejších kúpeľov v strednej Európe. Sissi veľmi rada navštevovala maďarské kúpele, aby sa vyhýbala dvornej etikete. Podľa dobových správ tam čerpala silu do života. Letná rezidencia pripomína parížske Versailles.

Na atlantickom ostrove Madeira rakúska cisárovná strávila významný čas, pretože milovala tunajšie podnebie. Údajne sa tu liečila z ťažkých depresií, ktoré mala z dodržiavania prísnej etikety a z úzkostlivej svokry. Sissi tam strávila niekoľko mesiacov. Na Madeire absolvovala liečebné pobyty, tak ako aj v Bardejove. V Meste Funchal dokonca nájdete aj jej sochu. Cisárovná bola obrovskou milovníčkou zdravia a zdravého životného štýlu, čo dokazujú aj jej pobyty v rôznych kúpeľných zariadeniach.

Madeira
Na atlantickom ostrove Madeira rakúska cisárovná strávila významný čas, pretože milovala tunajšie podnebie

Na nádhernom, slnkom zaliatom gréckom ostrove Korfu sa cisárovná liečila z ťažkej tuberkulózy. Vďaka teplému podnebiu a moru sa v paláci Achileón aj vyliečila. Grécky ostrov milovala a rada sa tam vracala. Palác v súčasnosti ponúka aj prehliadku jej komnát, zrkadlovej siene a tančiarne. Kultúrna pamiatka je obklopená nádhernou záhradou a zeleňou. Je postavená na vyvýšenom mieste a ako na dlani je odtiaľ vidieť šíre more. Achileon je situovaný blízko hlavného mesta Kerkyra.

Korfu achileon
Achileon je situovaný blízko hlavného mesta Kerkyra

Vydajte sa aj vy po stopách rakúskej cisárovnej. Sissi mala vycibrený cestovateľský vkus, pretože sa potulovala po celej Európe. Navštevovala iba malebné miesta, ktoré sú skutočne oázou pokoja.

Text: Natália Bosáková, foto: unplasch.com, pixabay.com