Kvetinová lúka na skok z obývačky

69
Lúka

Vybehnúť z domu alebo chalupy do nádherne rozkvitnutej kvetinovej lúky je snom nejedného romantika. Sen sa však môže stať skutočnosťou. Jeseň je na zakladanie kvetinových lúk najvhodnejšia.

Kvetinová lúka najlepšie vynikne vo vidieckom alebo chalupárskom prostredí, v nížinnej aj podhorskej oblasti. Dôležité je však vedieť, že nie je tým, čím je klasický trávnik. Má prirodzenejší charakter, nepôsobí uhladeným dojmom, jej využitie na rôzne aktivity (hry, športovanie, stolovanie, relaxovanie) býva veľakrát obmedzenejšie, ale nie nemožné.

Lúka

Nehodí sa do záhrad alergikov ani tam, kde môžu byť hrozbou včely. Plocha plná lúčnych kvetov je na druhej strane významným príspevkom pre zdravšie životné prostredie. Dokáže prilákať množstvo užitočných živočíchov, prekrásne motýle, je miestom, kde počas sezóny vyrastú aj mnohé liečivé rastliny. Nadchne milovníkov voľne rastúcich rastlín, prirodzenosti, ale aj deti – pre tie je malým rajom a takisto aj pre domáce zvieratá. Pohľad na rozkvitnutú kvetinovú lúku je harmonický a upokojujúci. Pritom môže pokrývať len časť záhrady, prípadne ovocný sad.

Kvetinové lúky sú tak aj pri minimálnej starostlivosti atraktívnou súčasťou záhradného priestoru.

Výber osiva

Kvetinovú lúku si môžete nechať vytvoriť u špecializovanej firmy alebo si ju založíte svojpomocne s využitím špeciálnej zmesi semien. Tieto zoženiete v záhradníctvach, vhodnejšie je ich však nakupovať u špecialistov. Tí obvykle ponúkajú rôzne druhy vhodných zmesí na založenie kvetinových lúk. Môžete sa tak rozhodnúť pre typ lúky – horskej, chalupárskej, starosvetskej, zámockej, pestrofarebnej alebo naopak jednofarebnej, takej, ktorá láka motýle alebo viac vonia, zaplavia ju nádherné margaréty či zvončeky. Záleží, čo od takejto lúky očakávate – či skôr potešenie alebo aj úžitok v podobe liečivých rastlín. Ideálne je, samozrejme, výber konkrétnej zmesi osív prispôsobiť aj podmienkam a charakteru danej lokality. V jednotlivých zmesiach býva zastúpené veľké množstvo rastlín. Rozmanitosť a druhová pestrosť je však to, čím kvetinové lúky vynikajú a čo ich charakterizuje.

Lúka

Koľko treba čakať?

Najkrajšie kvetinové lúky vytvoríte na slnečných alebo aj polotienistých miestach s bežnou záhradnou pôdou. Nezabudnite, že miešať semená určené na založenie kvetinovej lúky nie je možné s bežným trávnym osivom. Rovnako nie je možné prisievať osivo kvetinovej lúky do už založeného a udržiavaného trávnika. V konkurencii rýchlo rastúcich vyšľachtených tráv by totiž pomalšie rastúce mladé lúčne rastliny nemali šancu prežiť. Využite jarný alebo jesenný termín výsevu. Jarný termín je vhodný pre vlhkejšie oblasti a na miestach s ťažšou pôdou. Pre suchšie, teplejšie oblasti a piesočnaté pôdy je zasa vhodnejší jesenný výsev, avšak až na konci jesene. Semená lúčnych kvetín vyklíčia postupne, ale nie rýchlo, mnohé až skoro na jar. Predpokladom rýchleho klíčenia je dostatočná vlaha, predovšetkým tá prirodzená. Netreba zabúdať ani na kvalitnú prípravu pôdy, aj tá je základom úspechu. Prvý rok po výseve ešte nepôsobí kvetinová lúka príťažlivo, avšak treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou a výsledok sa dostaví za asi 2 roky a určite bude stáť za to. Potom sa už budete môcť zo svojej kvetinovej lúky tešiť každoročne.

LúkaKosenie

Na rozdiel od bežného trávnika sa kvetinová lúka kosí menej. Prvýkrát po tom, ako odkvitnú najtypickejšie lúčne kvety – margaréty. Druhýkrát na prelome júla a augusta. V nasledujúcich rokoch treba kosiť aspoň 1 – 3x ročne. Hnojiť ani výdatne zalievať netreba. Kvetinové lúky sú tak aj pri minimálnej starostlivosti atraktívnou súčasťou záhradného priestoru.

Text:Daniel Košťál, foto: autor, Planta naturalis, Pixabay