Amedeo Modigliani vo Viedni

61
Amedeo Modigliani
Amedeo Modigliani: Female Nude Reclining on a Pillow, ca. 1917 Oil on canvas (Staatsgalerie Stuttgart) © bpk, Staatsgalerie Stuttgart

Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť výnimočnú tvorbu Amedea Modiglianiho vo viedenskej Albertine – výstava potrvá do 9. januára 2022.

Život Amedea Modiglianiho by sa dal charakterizovať ako neustály boj. Ocenenia sa mu dostalo až po smrti a dnes jeho diela patria k najhodnotnejším v umení.

Amedeo Modigliani
Paul Guillaume: Modigliani at his studio, 1915

Narodil sa 12. júla 1884 do židovskej rodiny obchodníka v talianskom Livorne. Budúci umelec už ako dieťa trpel závažnými ochoreniami, chatrné zdravie ho sprevádzalo po zvyšok nedlhého života. Mal slabé pľúca a v puberte po prvý raz prekonal závažnú tuberkulózu.

Zlý zdravotný stav Modiglianimu nedovoľoval pravidelne navštevovať školu, a tak ho doma vzdelávala milovaná matka Eugénie Garsin, ktorá bola mimochodom Francúzska. Bola tou, ktorá v ňom vypestovala vzťah k umeniu. Zapáčilo sa mu natoľko, že v rodnom meste začal navštevovať maliarsku dielňu úspešného talianskeho umelca Guglielma Micheliho. V roku 1902 alebo 1903 sa už ako mladý muž vydal na štúdiá do Florencie a Benátok a po pár rokoch odišiel do Paríža.

Amedeo Modigliani
Amedeo Modigliani: Woman with Blue Eyes, ca. 1918 Oil on canvas (©Musée d’art moderne de la Ville de Paris. Bequest of Dr. Maurice Girardin)

Aj keď Modiglianiho fascinovala socha, po zdravotných ťažkostiach bol v roku 1914 nútený kariéru sochára ukončiť. Inšpiráciu nachádzal nielen v renesančnom umení, ale tiež v africkom, egyptskom, východoázijskom či archaickom gréckom. Vplyv neeurópskeho umenia možno napokon badať aj v Modiglianiho výtvarnej tvorbe portrétov. A hoci bol v prvom rade portrétista, portréty nemaľoval na zákazku. Badať v nich prvky kubizmu, absencia očí zase odkazuje na africké či východoázijské umenie. To všetko dotvára s jemnosťou vyobrazenia krásne a podmanivé dielo.

V roku 1916 dostal Modigliani ponuku od obchodníka s umením Leopolda Zborowskeho namaľovať ženské akty. Aj keď sú dnes považované za skvostné, vtedy poburovali. Modiglianiho prvá samostatná výstava (a jediná počas jeho života) sa tak o rok na to skončila neúspechom – pod hrozbou konfiškácie políciou, ktorá maľby označila ako urážku slušnosti, bola galéria nútená výstavu ukončiť. Modigliani nepredal ani jeden obraz.

Amedeo Modigliani
Amedeo Modigliani: Seated Nude (Detail), 1917 Oil on canvas (Royal Museum of Fine Arts Antwerp, www.artinflanders.be)

V osobnom živote Modigliani stretol rôzne ženy – tvoril pár s ruskou poetkou Annou Achmatovovou, ktorú neskôr opustil kvôli anglickej spisovateľke Beatrice Hastings. Avšak až mladučká Jeanne Hébuterne sa mu stala osudovou ženou a inšpiráciou zároveň. Stretli sa v roku 1917 a čoskoro začali napriek nesúhlasu jej rodiny žiť spolu. Rok na to sa zamilovanému páru narodila dcéra Jeanne.

Modiglianov zdravotný stav sa v ďalších mesiacoch opäť zhoršil, až napokon 24. januára 1920 zomrel na tuberkulóznu meningitídu. Zarmútení priatelia ho odprevadili na miesto posledného odpočinku – cintorín Père Lachaise. Modigliani nezanechal za sebou len krásne diela, ale taktiež ženu v ôsmom mesiaci tehotenstva. Žiaľ nešťastnej Jeanne bol však príliš neznesiteľný, a tak o dva dni neskôr vyskočila z domu, kam ju rodičia po smrti milovaného muža zobrali. Aj keď ich najprv nepochovali vedľa seba, spoločné miesto posledného odpočinku im napokon v roku 1930 dopriali.

Text: Miriama Vojteková