Čarovné slovíčko mobilita

52
Mobilita

Automobiloví výrobcovia a dodávatelia špičkových technologických zariadení majú denno-denne na pamäti pojem, ktorý sa dostal aj do názvu jesenného autosalónu.

IAA Mobility 2021 v Mníchove odhalil množstvo tém, veď na mobilite zajtrajška pracujú nielen svetoví producenti vozidiel, ale aj výskumníci a vedci v príslušných technologických laboratóriách, ktorí sa podieľajú na tomto procese. Téma je to obrovská, preto si vyberieme jeden pohľad – ako vnímajú mobilitu spoločnosti Hyundai a Motional.

Mobilita

Elektrický základ

Podznačka výrobcu Hyundai uviedla s veľkým úspechom elektromobil IONIQ 5, ale na spomenutom autosalóne sa objavila ešte viac technologicky vyšperkovaná verzia. Elektricky poháňaný elegán sa prevtelil do projektu budúcnosti s názvom Robotaxi, ktorý využíva autonómnu úroveň riadenia 4 (SAE).Mobilita

Hyundai Motor Group teda poskytol základ a spoločnosť Motional pridala svoje know-how v oblasti výskumu a vývoja autonómnych technológií. Robotaxi je prvým úžitkovým vozidlom spoločnosti Motional a predstavuje zásadný míľnik v jej plánoch. Spustenie prepravy cestujúcich v robotaxíku IONIQ 5 je naplánované na rok 2023 a pri jeho prevádzke budú asistovať aj ďalšie spoločnosti.

Mobilita

Výnimočnosť na prvý pohľad

Vonkajší dizajn naznačuje, že nepôjde o obyčajný automobil. Dopĺňa ho exteriérová sada snímačov, ktorých je viac ako 30. Toto zoskupenie sa skladá z kamier, radarov a lidarov, pričom poskytuje 360-stupňové snímanie okolia, obraz vo vysokom rozlíšení a detekciu objektov s extrémne dlhým dosahom, zaručujúcu bezpečnú autonómnu prevádzku v rôznych prostrediach jazdy. Musíme opäť pripomenúť, že na palube je osvedčená a dômyselná autonómna technológia spoločnosti Motional. Patria do nej pokročilé systémy strojového učenia (machine learning), vyšperkované na základe údajov zbieraných počas desaťročí z reálneho sveta, ktoré vozidlu umožňujú bezpečnú navigáciu v náročných a zložitých jazdných situáciách.

Mobilita

Moderná platforma

IONIQ 5 Robotaxi je postavený na skupinovej platforme E-GMP a zaisťuje ultrarýchle nabíjanie a jazdu na dlhé vzdialenosti, čo umožňuje maximálne využitie flotily robotaxi spoločnosti Motional. Interiér vytvára cestujúcim priestranné a pohodlné miesto na prácu či relax počas jazdy bez vodiča. Interiér bude tiež vybavený sadou rozhraní, ktoré cestujúcim umožnia počas jazdy intuitívne komunikovať s vozidlom, napríklad určiť nový bod na zastavenie. Veľká pozornosť sa v celom vozidle venovala bezpečnosti a pohodliu cestujúcich. V každej funkcii, ako sú navigácia, riadenie, brzdenie a výkon, existuje niekoľko bezpečnostných funkcií navyše, ktoré vždy zaisťujú bezpečnú a plynulú jazdu. Dôležité je taktiež to, že spoločnosť Motional bude schopná poskytnúť pomoc vozidlu na diaľku v prípade vzniku neobvyklej situácie, napríklad pri výstavbe cesty alebo záplave. V takom prípade sa môže operátor Motional k vozidlu na diaľku okamžite pripojiť a nasmerovať ho na novú cestu.

Mobilita

Perspektívna budúcnosť

Spojenie IONIQ 5 Robotaxi s technológiou autonómneho riadenia spoločnosti Motional predstavuje významný míľnik na ceste ku komercializácii robotických taxíkov. Ďalšia fáza aktivít prostredníctvom sietí Lyft a Via, teda prevádzka úplne bez vodiča, sa spustí v roku 2023. Robotaxík IONIQ 5 bude do prevádzky nasadený na viacerých trhoch v USA, robotické autonómne taxíky by sa však mali stať celosvetovou realitou.

Mobilita

Text: Peter Stano, foto: Hyundai, Motional