Unikátny Hallstatt si podmaní každého

79
Hallstatt

Nie nadarmo si mestečko Hallstatt získalo svetové renomé. Vďaka zaujímavým atrakciám odtiaľ každý odchádza plný nadšenia a obohatený o krásne zážitky.

Navyše mu jeho poloha pri krásnom jazere a kopcoch dodáva rozprávkovú atmosféru, a to v každom ročnom období. Nech sa dívate ktorýmkoľvek smerom, okúzlia vás nádherné výhľady či už na okolitú prírodu alebo kúzelné mestečko.

Hallstatt

Vďaka svojmu významu sa Hallstatt spolu s okolitým pohorím Dachstein a Soľnou komorou zaradil k Svetovému dedičstvu UNESCO. Za sebou má bohatú históriu spojenú s ťažbou soli v Soľnej hore (Salzberg), ktorej tradícia spadá až do strednej bronzovej doby. V roku 1846 v soľnej bani objavil banský majster Johann Georg Ramsauer obrovské prehistorické pohrebisko, ktoré svojou bohatosťou dokázalo, aká vyspelá kultúra tu v staršej železnej dobe bola rozšírená – podľa miesta nálezu bola pomenovaná ako halštatská kultúra.

Hallstatt

Najstaršia soľná baňa

Soľná baňa v Hallstatte je jednou z najobľúbenejších atrakcií, ktorú by ste nemali vynechať. Prehliadka vám priblíži, ako vyzeral fascinujúci svet baníkov a ich práca ­– je až neuveriteľné, čo všetko môže byť ukryté pod zemou. Dostanete sa sem buď lanovkou, alebo peši do kopca, čo zaberie približne hodinu. Hore sa nachádza taktiež vyhliadková plošina Skywalk, z ktorej je nádherný výhľad na podmanivú prírodu a mestečko.

Hallstatt

Pomaľované lebky

Tak ako turistov fascinujú maličké uličky a domčeky pritisnuté k sebe, rovnako očaruje aj tamojší cintorín a kostnica, ktorá sa nachádza v kaplnke sv. Michala. Bolo zrejmé, že skôr či neskôr sa na neveľký cintorín všetci nebožtíci nezmestia, a tak museli obyvatelia prísť na spôsob, ako dopriať miesto posledného odpočinku každému obyvateľovi. Aby sa teda mohlo aj naďalej v Hallstatte pochovávať, z hrobov po niekoľkých rokoch vybrali ľudské pozostatky, z ktorých lebky premiestnili do kostnice, pričom ostatné kosti odviezli preč z mesta.

Hallstatt

Zhruba 600 lebiek je však jedinečných – okrem informácií o mŕtvom sú pomaľované rôznymi ornamentmi. Tradícia zdobenia lebiek pochádza už z obdobia okolo roku 1720 a najmladšie sú ešte z 20. storočia. Miestni ľudoví umelci lebky ozdobili rôznymi prírodnými motívmi, ako napríklad lístím či kvetinami – dubové lístie symbolizuje slávu, vavrínovec víťazstvo, ruža zase predstavuje lásku. K vzácnym patria dve lebky, na ktorých si možno všimnúť hada, symbol prvotného hriechu. Najmladšia lebka pochádza z roku 1995 a patrí žene zosnulej v roku 1983.

Hallstatt

Plusy aj mínusy

Hoci sa turizmus v Hallstatte rozvinul už v 19. storočí, prudko vzrástol až po zápise do Svetového dedičstva UNESCO v roku 1997. Kým obyvateľov je tu okolo 780, denne sem prúdi približne 10 000 až 30 000 návštevníkov. Stal sa veľmi obľúbeným najmä medzi ázijskou populáciou – Číňania dokonca vo svojej krajine postavili repliku Hallstattu. Aj keď Rakúšania vítajú záujem o svoje čarovné mestečko, miestni obyvatelia sú neraz rozhorčení množstvom turistov, ktorí nie vždy rešpektujú ich súkromie a zvyklosti. Denne sem navyše prichádza veľký počet autobusov, ktoré privedú návštevníkov, aby tu chvíľu pobudli, pofotografovali mesto a odišli. V poslednom období sa tak začínajú robiť kroky, ktoré zamedzia obrovskému návalu turistov a mesto sa chce skôr sústrediť na kvalitu, než kvantitu.

Hallstatt

Text a foto: Miriama Vojteková