Krása ukrytá v cibuľkách

108
Cibuľky

Môžu byť maličké alebo naopak veľmi veľké, rozlične sfarbené alebo tvarované. Navonok nepôsobia príťažlivo ani výnimočné. Skutočná krása je však dokonale ukrytá vo vnútri.

Rôzne druhy a veľkosti kvetinových cibúľ sú typickým obrazom známeho kvetinového trhu v Amsterdame. Na tomto mieste dostať kúpiť cibule okrasných aj úžitkových rastlín od výmyslu sveta, známe aj menej známe druhy, dokonca úplné rarity. Vybrať si ich možno po jednom alebo zvoliť atraktívne darčekové balenie.

Cibuľky

Na amsterdamskom kvetinovom trhu sa len ťažko odoláva a aj ten, kto nemá záhradu, napokon odchádza s nakúpenými cibuľami. Kedysi išlo o vzácny tovar, ktorý mal vysokú hodnotu a hocikto si ho nemohol dovoliť. Dnes sú cibule, najmä okrasných rastlín, žiadaným a bežne dostupným artiklom, pričom ponuka je čoraz širšia. Možno si kúpiť napríklad zmesi cibuľovín, ktoré lákajú včely alebo iný užitočný hmyz, či pozitívne vplývajú na životné prostredie. A to najmä tým, že nie sú chemicky morené. Za kúpou kvetinových cibúľ však netreba cestovať až do Holandska. Počas celej jesene sa s ich ponukou možno stretnúť nielen v špecializovaných predajniach so záhradným sortimentom, ale aj v kvetinárstvach a supermarketoch, stali sa dokonca pevnou súčasťou ponuky niektorých internetových obchodov. A práve obdobie od začiatku jesene až po jej koniec je na výsadbu väčšiny týchto rastlín najviac vhodné.

V záhradách rozkvitajú cibuľoviny postupne.

Prečo sú obľúbené?

Pestovanie okrasných cibuľovín je stále obľúbenejšie. Vysadiť si cibule do pôdy môže majiteľ väčšej aj úplne malej záhrady. Dajú sa dokonca pestovať v kvetináčoch na balkónoch a terasách a mnohé aj v momentálne trendových strešných či vertikálnych výsadbách. Nezaberú veľa miesta, ale na to, aby vynikli, si treba vysadiť z jedného druhu viac kusov. Vysádzajú sa vždy do skupiny, nie jednotlivo, kde-tu. Oceniteľné je to, že pestovanie prináša viditeľné úspechy, väčšinou z každej cibule vyrastú listy alebo kvety. A netreba na to ani špeciálne pestovateľské skúsenosti.

Cibuľky

Za predpokladu určitej starostlivosti sa z kvitnúcich cibuľovín potom možno tešiť každoročne. Úspech však začína už kúpou. Vhodné je uprednostniť pevné, nepoškodené a nevysušené cibule. Len tie sú totiž pripravené na to, aby z nich vyrástli krásne kvety. Väčšina okrasných cibuľovín rozkvitá na jar a všetko, čo potrebujú, majú ukryté v cibuliach. Ide najmä o živiny, ale aj o látky, ktoré pomáhajú vysporiadať sa danej rastline napríklad s nedostatkom vlahy. A tak ak si aj cibule vysadíte do pôdy, nemusíte sa až tak obávať, že by vám z nich vyrástli jedince, ktoré budú neustále vädnúť.

Cibuľky

Kolobeh

Po jesennej výsadbe dochádza k zakoreneniu a následne cibule prechádzajú nevyhnutným obdobím chladu, ktoré je dôležité pre tvorbu kvetov. Na jar, po oteplení a výdatnejších zrážkach začnú cibule pučať, postupne vyrastú listy a kvety. Po odkvitnutí začnú rastlinám žltnúť a zasychať listy a následne sa uvoľnia. V pôde však zostáva cibuľa a v nej zárodky kvetov pre ďalšiu sezónu. V záhradách rozkvitajú cibuľoviny postupne. Najskôr sú to snežienky a bledule, potom puškínie, ladoničky, scily, bledavky, postupne rozkvitajú tulipány, narcisy, hyacinty, kandíky, modrice, korunky a ďalšie druhy.

CibuľkyOhromnou rozmanitosťou vynikajú najmä tulipány, ich cibule sa dajú sadiť až do novembra. Sú medzi nimi druhy s menšími aj väčšími, vysoko atraktívnymi kvetmi. Nemenej obľúbené sú však aj narcisy a hyacinty, a to najmä preto, že ich kvety príjemne voňajú. Kým cibuľoviny s väčšími kvetmi sa uplatnia v menších a väčších skupinkách, drobné cibuľoviny sú najkrajšie v súvislejších porastoch.

Cibuľky

Text: Daniel Košťál, foto: Kvetinovecibulky.info