Kaligrafia ako netradičné hobby

87
Kaligrafia

Dni sa skracujú a večery predlžujú. Ak hľadáte spôsob, ako zmysluplne stráviť čas cez pochmúrne jesenné večery, začnite s kaligrafiou.

Umenie ručného krasopisu, ktoré sa na istý čas s príchodom moderných digitálnych technológií vytratilo, si opäť nachádza svoju cestu nielen na milostných listoch, ale aj v svadobných oznámeniach, logách či pozvánkach. Naučiť sa ho môžete s trochou cviku aj vy.

Pastva pre oči

KaligrafiaKrásne písmo či umelecký krasopis – aj tak sa dá do bežnej reči preložiť slovo kaligrafia, ktoré je pre väčšinu ľudí stále ešte jednou veľkou neznámou. Kaligrafické písmo je hotovou pastvou pre oči, ale aj netradičným hobby, pri ktorom po náročnom dni prídete na iné myšlienky. Čoraz viac sa však kaligrafia spája s pozitívnymi účinkami na mentálne zdravie, a preto dnes nájdete na trhu množstvo kurzov či online kurzov, ktoré vás naučia umeniu krasopisu. Dokonca mnoho ľudí porovnáva blahodarné účinky kaligrafie s jogou, ktorá rovnako zbavuje ľudí stresu a navodzuje pocit šťastia. Pri kaligrafii sa totiž plne sústredíte na písanie, srdcová frekvencia sa zníži a zároveň dýchate pomalšie. Rovnako ako moderný trend zvaný antistresové omaľovánky si krasopis vydobil svoje miesto v sekcii netradičné hobby.

Pre všetky vekové kategórie

Kaligrafia je určená pre všetkých ľudí bez ohľadu na vek. Mladšie ročníky si môžu pri kaligrafickom písme oddýchnuť, starším ľudom sa umelecký krasopis odporúča najmä preto, že kaligrafia plne podporuje ich pozornosť a zároveň pôsobia relaxačne. Slúžia ako terapeutická pomôcka pre ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou či pre deti s poruchou pozornosti a hyperaktivitou.

Kaligrafia

Začiatočníci i pokročilí

Ak s kaligrafickým písmom len začínate, zvoľte si kurz pre začiatočníkov. Ten vás uvedie do základov kaligrafie a postupne môžete svoje zručnosti posúvať na vyšší level. Rozhodnúť sa nemusíte len pre kurz, kaligrafiu si môžete vyskúšať aj ako samouk. K dispozícii je dnes široké spektrum rôznych pomôcok pre tvorbu kaligrafického písma. V niektorých sadách sa okrem tušu, pierka či kaligrafického hrotu nachádzajú aj bodkované predlohy a predtlačené písmená. Tie uľahčujú písanie najmä začiatočníkom. Na trhu nájdete aj takzvané krasopísanky, v ktorých si môžete precvičiť písanie aj pomocou obyčajného pera či ceruzky.

Kaligrafia

Kaligrafia je skvelým spôsobom, ako stráviť čas a zrelaxovať. Ak vám začiatky nevyjdú podľa predstáv, nezúfajte. S každým precvičovaním bude vaše písmo krajšie. A o výsledok vlastne ani pri kaligrafii ako hobby nejde. Dôležité je, že vás bude baviť a vy si pri písaní oddýchnete.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com