Vytvorte si luxusnú atmosféru s rastlinami

505
Rastliny

Dôležitou súčasťou interiérov sú aj izbové rastliny. Prispievajú k pocitu pohody a harmónie, dokážu vyčistiť vzduch od škodlivých látok, eliminovať pocit napätia, stresu a nervozity. Mnohé zároveň dokážu vniesť do bežných príbytkov atmosféru luxusu.

Rastliny
Orchidea

Sortiment izbových rastlín, ktoré sú vhodné do súčasných moderných bytov, je rozsiahly. Priebežne pribúdajú zaujímavé novinky, ktoré pútajú peknými kvetmi alebo bohatým olistením, veľmi často aj pestovateľskou nenáročnosťou. Mnohé tieto rastliny však charakterizuje aj netradičný, modernejší, často bizarný rastový tvar, atypické rozmiestnenie jednotlivých konárikov či nevšedne pôsobiace listy. Hoci mnohé nové interiérové rastliny pôsobia lákavo a navyše motivujú jednoduchou starostlivosťou, vyššiu hodnotu vnáša do interiérov predovšetkým tradičná, kvalitne udržiavaná izbová zeleň. A práve medzi ňou možno nájsť aj druhy, ktoré sa postarajú o to, že aj obyčajný interiér získa luxusnejší cveng. Zamerať sa treba na staršie, najlepšie dlhoveké druhy s jasným architektonickým efektom. Kúpa tejto zelene môže byť vyššou investíciou, avšak účinok bude pozoruhodný. Nemusí to však byť jediné riešenie.

Pestrý výber

Odnepamäti boli s atmosférou luxusu v interiéroch spájané palmy. Platí to aj v súčasnosti, pribudli však nové a atraktívnejšie možnosti. Cenené sú najmä staršie, rozrastenejšie a kvalitne udržiavané exempláre, ktoré v spojení s vkusným a do daného prostredia vhodným črepníkom dokážu okamžite vniesť do interiéru závan elegancie. Okrem tradičného a najznámejšieho datľovníka sa možno teraz rozhodnúť pre exoticky pôsobiacu karyotu či prútovnicu.

Vhodnou voľbou je tiež dlho kvitnúce antúrim Andreanovo.

Rastliny
Črievičkovec

Výbornou voľbou je aj cykas, ktorý síce nepatrí medzi palmy, ale celkovým vzhľadom ich pripomína. K ďalším druhom, ktoré charakterizuje silný architektonický efekt a zároveň z nich vyžaruje istá výnimočnosť, patrí figovník lýrovitolistý alebo niektorá z dracén či monstera. Samozrejme platí, že hodnotne pôsobia hlavne staršie exempláre, napríklad s mohutnejším kmienkom. V interiéroch navodzujú dojem exkluzívna aj niektoré druhy papraďorastov. K veľmi zaujímavým patri parohovec, ktorý sa dá umiestniť do peknej závesnej nádoby. Nevýhodou papraďorastov je však požiadavka na vyššiu vzdušnú vlhkosť, preto sa im darí len v niektorých častiach bytu. Aj tu však môžu, hlavne rozrastenejšie jedince, vynikať.

Pozoruhodné kvety

Rastliny
Cymbídia

Obrovské možnosti ponúka aj sortiment kvitnúcich izbových rastlín. Z tých, ktoré pôsobia najluxusnejším dojmom, sú to najmä orchidey. V ich sortimente je veľa krásnych a aj vzácnych druhov, mnohé sa však nepestujú jednoducho. K tým nevšednejším, ktoré sú dostupné a dajú sa dobre pestovať v súčasných interiéroch, patrí črievičkovec alebo mohutnejšia a bohato olistená cymbídia. Kvety má sústredené v obrovských súkvetiach. Prekrásnymi a hodnotne pôsobiacimi kvetmi púta tiež nenápadná miltónia. Luxus a k tomu atmosféru trópov dokáže v interiéroch a zimných záhradách navodiť aj mohutne pôsobiaca medinila nádherná. Už na prvý pohľad zaujme obrovskými ružovými kvetmi a veľkými lesklými listami. Táto tropická rastlina je najkrajšia v hodnotne pôsobiacom kvetináči a umiestnená na dobre viditeľnom mieste.

Mnohé rastliny charakterizuje často bizarný rastový tvar.

Vhodnou voľbou je tiež dlho kvitnúce antúrim Andreanovo. Exoticky pôsobiace kvety tejto rastliny bývajú červené, ale aj biele a ružové, veľakrát rôzne veľké. Zaujímavé tiež je, keď luxusne pôsobiaca rastlina prekvapí peknými kvetmi, ktoré navyše príjemne voňajú. K takýmto rastlinám patrí gardénia. Pestuje sa už veľa rokov a vždy bývala súčasťou noblesnejších interiérov a zimných záhrad, podobne ako kamélia. A práve táto rastlina potvrdzuje, že niekedy netreba zháňať veľké exempláre, dôležité je vybrať si správne druhy. Vždy hlavne také, ktorým sa bude v danom interiéri dobre dariť.

Noblesné parádnice

Rastliny
Echmea

K vzrastovo nižším a hodnotne pôsobiacim izbovkám patria aj bromélie. Výnimočne pôsobia všetky druhy, najmä však vrízea, echmea a neoregélia. Zaujímavý však môže byť aj ananás – túto rastlinu dnes už bežne dostať kúpiť. Nádherné sú tiež krehko pôsobiace kvety begónií, v sortimente týchto rastlín sú dokonca také, ktoré prekvapujú nádhernými a farebne nápadnými listami. Z ďalších kvitnúcich druhov netreba zabúdať na zornice. Ich nádherné a ohromujúco pôsobiace červené, ružové alebo biele lievikovité kvety sa nádherne vynímajú na dlhých bezlistých stvoloch. Aj v tomto prípade platí, že základom úspechu – dokonalého vzhľadu, je aj hodnotne pôsobiaci kvetináč.

Text a foto: Daniel Košťál, Pixabay