Málo známe, ale výnimočné ovocie

124
Fruit
Sea Buckthorn

V sortimente ovocia nájdeme obľúbené domáce druhy a aj tie, ktoré pochádzajú z dovozu. Výber je v posledných rokoch bohatý, ponuku spestrujú aj viaceré nové a menej známe ovocné druhy. S mnohými sa však na pultoch supermarketov bežne nestretnete.

Menej známe ovocné druhy síce väčšinou neponúkajú výstavné, veľké a nablýskané plody, vynikajú však inými vlastnosťami – špecifickou chuťou, farebnosťou či vôňou a často pozoruhodnými účinkami na ľudský organizmus (za predpokladu pravidelnejšej konzumácie). Väčšinou sa s nimi stretnete len v rámci špeciálnych podujatí, na farmárskych trhoch a podujatiach alebo si ich môžete prísť kúpiť k špecializovaným drobnopestovateľom. Predovšetkým spracované plody menej známych ovocných druhov môžu byť nevšednou sviatočnou lahôdkou či darčekom. Aké sú možnosti?

Ovocie
Muchovník

Arónia, muchovník a rakytník

Hoci najčastejšie sú plody arónie čiernoplodej dostupné v spracovanej forme, napríklad v podobe štiav, vzácne sa dajú kúpiť aj čerstvé a vtedy sa hodia aj na priamu konzumáciu. Čierne bobule arónie síce nevyzerajú na prvý pohľad vábivo, no majú mimoriadne pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Sú plné vitamínov, minerálov, stopových prvkov a ďalších hodnotných prírodných látok. Chutia však trpko a až po prvých mrazoch získajú sladšiu chuť. Okrem štiav sa z nich dajú pripraviť likéry, vína, mušty, kompóty a marmelády. Využiť sa dajú aj pri príprave rôznych koláčov či na ozdobenie dezertov. Plody arónie sa dajú aj sušiť alebo mraziť. Nemenej populárne sú v poslednom období aj fialové plody muchovníka. Tie dozrievajú v lete na dekoratívnych kríkoch, ktoré bývajú aj obľúbenou súčasťou okrasných záhrad.

Ovocie
Ázijské Hrušky
Ovocie
Drieň

Plody muchovníka pripomínajú čučoriedky a sú takisto bohaté na množstvo vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov. Majú sladkú a osviežujúcu chuť. Najlepšie chutia čerstvé, dajú sa využiť pri príprave koláčov a dezertov, výborne chutí aj šťava z týchto plodov. Obrovským hitom je v posledných rokoch najmä rakytník. Častejšie ho vídať aj v záhradách a vznikajú dokonca aj prvé plantáže, kde sa táto rastlina pestuje vo veľkom. Plody rakytníka sú drobné, oranžové až červenkasté a veľmi kyslé. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ale aj iné vitamíny, minerály a antioxidanty. Najčastejšie sa možno stretnúť s rakytníkovou šťavou, z plodov sa však vyrábajú aj džúsy, čaje, marmelády, nakladajú sa do medu alebo sa sušia. Možnosti využitia sú ešte ďaleko širšie.

Dula, drieň a japonská hruška

Kedysi patrila dula k obľúbenému ovociu a jej plody sa často ukladali do skríň s oblečením. Na nejaký čas upadla do zabudnutia a aktuálne opäť začína byť vyhľadávaná. Dokonca sa táto drevina, ktorá je aj dekoratívna, vysádza do záhrad. Bežne sa typické žlté a mohutne pôsobiace plody duly zohnať nedajú, ale bývajú v ponuke niektorých trhovníkov počas jesene, kedy dozrievajú. Aromatické plody síce nie sú vhodné na priamu konzumáciu, je z nich však výborná marmeláda, typický kompót či dulový syr. Plody tiež možno naporciovať a sušiť alebo tepelne spracovať spolu s rôznymi pokrmami. Sú bohaté na pektín, vlákninu, vitamíny a minerálne látky, najmä železo, fosfor, draslík, vápnik či zinok.

Výber ovocia je v posledných rokoch bohatý, ponuku spestrujú aj viaceré nové a menej známe ovocné druhy.

Vysokú obľubu si získavajú tiež červené plody drieňa. Hoci si ich možno nazbierať vo voľnej prírode, dajú sa kúpiť v lete aj u niektorých trhovníkov. Tieto plody sú však podstatne väčšie a šťavnatejšie, pretože obvykle pochádzajú zo šľachtených rastlín drieňa. Podobne ako plody rakytníka aj tieto plody s kôstkou vo vnútri obsahujú veľa vitamínu C, ale aj ďalšie vitamíny a minerálne látky. Najlepšie chutia čerstvé, keď sú úplne dozreté a odležané. Využiť ich možno pri výrobe koláčov, zdravých štiav, liehovín, marmelád, dajú sa sušiť, mraziť aj zavárať. Ázijská hruška, často označovaná aj názvom Nashi, patrila donedávna k málo známemu exotickému ovociu. V súčasnosti sa už pestuje aj v našich končinách. Jej plody chutia naozaj výborne. Sú hnedožlté, guľovité so zrnitým povrchom, šťavnaté, sladké a osviežujúce. Obsahujú veľa vitamínov a vlákniny. Konzumujú sa čerstvé, dajú sa piecť a grilovať, a to aj s mäsom, využívajú sa pri príprave dezertov alebo kompótov.

Ovocie
Arónia

Mišpuľa a hurmikaki

K menej známym, avšak vyhľadávanejším druhom patrí aj mišpuľa. Jej plody vyzerajú už na prvý pohľad veľmi netradične a konzumujú sa začiatkom zimy. Najlahodnejšie chutia, keď prejdú mrazom. Chuť dužiny plodov je netradičná, pripomína jablkové pyré. Dužina je bohatá na vitamíny a minerály. Plody sa využívajú na výrobu dezertov, typickej mišpuľovej želatíny a mišpuľového syra, marmelád, kompótov a ovocného vína. Hodia sa k syrom a k orechom. Chutia aj čerstvé, ale až po zmäknutí. Plody ebenovníka rajčiakového sú známejšie pod označením kaki alebo hurmikaki. Vzhľadom pripomínajú paradajku, dužina chutí podobne ako cukrový melón v kombinácii s jablkom a sladkou karotkou. Hoci názov tejto ovocnej rastliny znie exoticky, pestuje sa už aj u nás v teplejších oblastiach a plody dostať bežne kúpiť. Výborne chutia hlavne po odležaní, dužina je potom sladká a lahodná. Okrem množstva vitamínov a minerálov sú tieto plody bohaté na vlákninu a karotenoidy. Chutia lahodne, posilňujú imunitu a je najlepšie konzumovať ich čerstvé. Dajú sa po naporciovaní aj sušiť, pripravovať z nich možno džemy, rôsoly, koláče, dezerty alebo chutné kompóty.

Ovocie
Hurmikaki

Aké ďalšie menej známe ovocie ochutnať?

Ovocie
Dula

Schizandra – červené plody, ktoré sú bohaté na vitamíny a antioxidanty, sa konzumujú čerstvé alebo spracované vo forme nápojov, džemov či v rámci netradičnej ovocnej omáčky.

Zemolez – fialové a veľmi zdravé, vzhľadovo nevšedné plody sú ako stvorené do müsli, jogurtov, pudingov či smoothie. Výborne chutia aj v miešaných ovocných šalátoch.

Hlošina – aktuálne ide o veľký ovocný hit. Plody sú červené alebo žlté, šťavnaté a osviežujúce. Chutia čerstvé, v dezertoch, ovocných šalátoch, vo forme želé či nápojov.

Goji – plody sú známejšie v sušenej forme, atraktívne sú však aj čerstvé. Rozhodne sa oplatí ich vyskúšať.

Text a foto: Daniel Košťál