Slovenský uránový kráľ

393
Štefan Boleslav Roman

Kanadská obchodná komora vydáva reprezentačnú knihu Štefan Boleslav Roman – Uránový kráľ, na ktorej tvorbe sa okrem rodiny tohto svetoznámeho priemyselníka podieľalo viacero ďalších osobností. 

Štefan Boleslav Roman, ktorý patrí spolu s Milanom Rastislavom Štefánikom k najvýznamnejším Slovákom 20. storočia, sa narodil 17. 4. 1921 vo Veľkom Ruskove a zomrel 23. 8. 1988 v Kanade.

Štefan Boleslav Roman
Podľa svetoznámeho magazínu Forbes patril k piatim najbohatším Kanaďanom.

Mal sedem detí, syn Stephen G. Roman úspešne pokračuje v jeho šľapajach v uránovom a ropnom priemysle. Štefan B. Roman, najvplyvnejšia osobnosť kanadského priemyslu, sa stal majiteľom najväčších uránových baní na svete Denison Mines Limited, vlastnil aj najväčšie uholné bane v Kanade a viacero nálezísk ropy a plynu po celom svete. V 60. rokoch bola hodnota jeho spoločností odhadovaná na viac ako 70 miliárd dolárov. Podľa svetoznámeho magazínu Forbes patril k piatim najbohatším Kanaďanom. Jeho farma Romandale vydražila plemenného býka za najvyššiu sumu 1, 45 miliónov dolárov, čím si dokonca zaslúžil zápis do Guinessovej knihy rekordov. V roku 1970 založil Svetový kongres Slovákov, najvýznamnejšiu organizáciu zahraničných Slovákov v histórii, ktorej sa stal aj prvým predsedom.

Ako laik, jediný z celej Kanady, sa v rokoch 1962 a 1963 zúčastnil zasadnutí Druhého vatikánskeho koncilu. V roku 1963 mu pápež Ján XXIII. udelil Rad veliteľa rytierov sv. Gregora Veľkého (najvyššie možné vyznamenanie pre laikov).

Štefan Boleslav Roman
V roku 1995 dostal in memoriam najvyššie štátne vyznamenanie Slovenskej republiky, Rad bieleho dvojkríža I. stupňa.

Zaslúžil sa o vytvorenie Slovenského ústavu svätého Cyrila a Metoda v Ríme a vytvoril slovenskú gréckokatolícku eparchiu v Kanade. V septembri 1984 posvätil jeho katedrálu Premenenia Pána v Markhame pápež Ján Pavol II. Katedrála stála 25 miliónov dolárov a má najväčšie zvony v Kanade – rovnaká spoločnosť odliala aj zvony v katedrále Notre-Dame. St. Francis University, University of Toronto a Laurential University mu udelili tri čestné doktoráty. V roku 1986 udelili Štefanovi B. Romanovi Európsku cenu cisára Karola IV. a stal sa aj držiteľom najvyššieho vyznamenania Kanady – Order of Canada. V roku 1995 dostal in memoriam najvyššie štátne vyznamenanie Slovenskej republiky, Rad bieleho dvojkríža I. stupňa.  

K autorom knihy Štefan Boleslav Roman – Uránový kráľ patrí viacero popredných osobností:

  • syn Štefana B. Romana Stephen G. Roman – majiteľ známych uránových baní a ropných polí,
  • synovec Štefana B. Romana, archeológ Ján Chovanec,
  • bývalý generálny tajomník Svetového kongresu Slovákov Dušan Tóth,
  • arcivojvoda Karl von Habsburg-Lothringen, ktorého otec Otto von Habsburg uviedol delegáciu Svetového kongresu Slovákov na zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu,
  • riaditeľ Slovenského historického inštitútu v Ríme Daniel Čierny,
  • arcibiskup Košickej eparchie (diecézy) Cyril Vasil,
  • bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster – ako predseda Slovenskej národnej rady udelil Štefanovi. B. Romanovi cenu SNR in memoriam,
  • legendárny hokejista Marián Šťastný, ktorý sa stal predsedom Svetového kongresu Slovákov po smrti Štefana B. Romana,
  • medzinárodný expert na jadrovú energiu Marián Naniáš, ktorý pôsobí v Luxemburgu,
  • bývalý premiér Slovenskej republiky Ján Čarnogurský, ktorého otec Pavol Čarnogurský bol ocenený Svetovým kongresom Slovákov.

Knihu Štefan Boleslav Roman – Uránový kráľ si môžete objednať prostredníctvom Kanadskej obchodnej komory alebo na portáli www.kanada.sk.