Obrovské veci sa dejú v mikrosvete

258
Mikrobiom

V ostatnom čase sa čoraz častejšie skloňuje termín mikroflóra, mikrobióm či mikrobiota, obvykle v súvislosti s mikrobiálnym osídlením čreva a imunitným systémom. Viete však, že oku neviditeľný „mikrokozmos“ jestvuje aj na našej koži?

Mikrobióm je označenie pre rozmanité spoločenstvo mikroorganizmov, ktoré žijú nielen vo vnútri, ale aj na povrchu našich tiel. V súčasnosti sa pozornosť, pochopiteľne, sústreďuje najmä na črevný mikrobióm, ktorý je tesne prepojený s imunitou. Tvoria ho črevné baktérie, kvasinky plesne či huby, nejde však o pasívne spoločenstvo. Podieľa sa na regulácii mnohých fyziologických funkcií, najmä metabolizmu, imunitného systému, ale aj činnosti mozgu. Črevný mikrobióm produkuje rôzne metabolity a ich prostredníctvom, ako aj aktiváciou signálnych molekulových dráh, prispieva k udržiavaniu rovnováhy vnútorného prostredia nášho organizmu.

Mikrobiom
Každý z nás má tento „mikrokozmos“ unikátny, jedinečný a neopakovateľný.

Metabolity, ktoré črevné baktérie produkujú, plnia dve základné funkcie – môžu sa integrovať do metabolizmu hostiteľa alebo pôsobia ako signálne molekuly, ktoré regulujú funkcie nášho organizmu. Pre dobré zdravie je kľúčové, aby tento mikrokozmos fungoval v harmónii a rovnováhe. Ak sa narušia, má to negatívny dopad na naše zdravie, nezriedka v podobe chronických chorôb. Efektívnym riešením je príprava personalizovaných probiotík na mieru podľa individuálnych potrieb konkrétneho človeka.

Každý má unikát

S mikróbmi – či už črevnými, osídľujúcimi naše sliznice alebo pokožku, je to ako s odtlačkom prsta alebo dúhovkou. Každý z nás má tento „mikrokozmos“ unikátny, jedinečný a neopakovateľný.

Máme ich aj na koži

Mikróby sú teda prirodzenou súčasťou našich organizmov a nájdeme ich nielen v črevách a na slizniciach, ale aj na koži. Aj najväčší telesný orgán, ktorý plní viacero nenahraditeľných funkcií, si v tomto ohľade zaslúži pozornosť. Kožný mikrobióm zohráva zásadnú úlohu v jej celkovom zdraví a významne prispieva k ochrane pred kožnými problémami. Udržanie zdravého mikrobiómu kože je preto veľmi dôležité. K osídleniu kože mikroorganizmami dochádza už pri narodení, keď dieťa prechádza prirodzenými pôrodnými cestami a dostáva sa do kontaktu s okolitým svetom. Rýchla kolonizácia mikróbmi je dôležitá pre postupný rozvoj imunity – posilňuje a pripravuje kožu na kontakt s rôznymi nástrahami a vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Mikrobiom
V prvom rade je potrebné používať vhodné prípravky na umývanie pokožky.

Ochranný plášť

Koža je našou prvou obrannou líniou. Mikroorganizmy prirodzene osídľujúce našu pokožku spoluvytvárajú neviditeľný plášť. Jeho úlohou je aj ochrana pred vplyvom tranzientných mikróbov, ktoré nie sú stabilnou súčasťou kožnej mikroflóry a môžu stáť za vznikom niektorých ochorení alebo infekcií kože. Ak je teda rezidentné mikrobiálne spoločenstvo v rovnováhe, plní dobre obrannú funkciu a podporuje aj kvalitu a zdravie pokožky. Namieste je otázka, čo môžeme robiť pre to, aby sme kožný mikrobióm, ktorý je biologickou ochrannou bariérou, mali v dobrej kondícii. V prvom rade je potrebné používať vhodné prípravky na umývanie pokožky, ktoré pomáhajú udržiavať aj optimálne pH pokožky. Platí to, samozrejme, nielen pre pleť na tvári, ale i pre pokožku rúk a celého tela.

Ak si kladiete otázku, aké konkrétne produkty sú najvhodnejšie a podľa čoho ich vyberať, odpoveď nie je univerzálna.

Citlivá rovnováha

Z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie a kvalitu kože a aj rovnováhu jej mikrobiómu, sme už spomenuli pH. Optimálne pH ľudskej pokožky sa pohybuje v rozmedzí hodnôt 4,5 až 5,5 – je mierne kyslé. Také prostredie je pre náš prirodzený mikrobióm priateľské, avšak pre potenciálne škodlivé baktérie prívetivé nie je, takže kozmetické prípravky by pH pokožky nemali zásadne meniť. A čo ešte môže narušiť rovnováhu kožného mikrobiómu? Okrem zmeny pH pokožky je to aj vplyv UV žiarenia, ale úlohu zohráva napríklad aj pohlavie alebo vek. Dôsledkom straty rovnováhy mikrobiómu býva napríklad suchá, citlivá pokožka, jej začervenanie, olupovanie, v horších prípadoch sa môžu objaviť aj zápalové kožné choroby, ako napríklad akné alebo atopická dermatitída.

Čím podporíte kožný mikrobióm:

 • vyvážená strava
 • dostatok tekutín
 • eliminácia stresu
 • pobyt na čerstvom vzduchu
 • nefajčenie
 • obmedzenie až vylúčenie konzumácie alkoholu
 • používanie jemných a šetrných kozmetických prípravkov na čistenie a ošetrovanie kože, ktoré udržiavajú prirodzené pH kože a podporujú optimálne prostredie pre zdravý mikrobióm kože
Mikrobiom
Pri výbere krému či séra preto nehľaďte len na to, či majú intenzívny protivráskový alebo liftingový účinok.

Probiotiká a prebiotiká

V prípade črevného mikrobiómu azda každý vie, že mu prospieva prísun prospešných probiotických baktérií a prebiotík – vlákniny, ktorá je potravou pre priateľské baktérie. Tento model možno aplikovať aj na pokožku. Ak prostredníctvom vhodných kozmetických prípravkov dodáte pokožke probiotiká, ktoré produkujú acidické molekuly, pomôžete udržiavať jej správne pH. Spolu s probiotikami je optimálne dodávať pokožke aj prebiotiká – výživu pre priateľské baktérie. Podporíte tak rovnováhu a harmóniu kožného mikrobiómu, čo sa odrazí na celkovom zdraví pokožky. Benefitom môže byť aj pôsobenie antioxidantov, ktoré produkujú niektoré prospešné baktérie. Neutralizujú škodlivé voľné radikály, ktoré sa podpisujú pod poškodenia a starnutie pokožky.

Optimálne je, ak krém či sérum obsahuje viacero druhov probiotík, ale aj prebiotík či lyzátov.

Optimálna starostlivosť

Dnes nájdete na trhu kvalitné kozmetické produkty s obsahom probiotík na obnovu kožného mikrobiómu. Pri výbere krému či séra preto nehľaďte len na to, či majú intenzívny protivráskový alebo liftingový účinok. Prípravky s probiotikami a prebiotikami pomôžu vybalansovať mikrobióm pokožky a obnoviť prirodzenú rovnováhu. Z najznámejších probiotických baktérií, ktoré prospievajú pleti, spomeňme Lactobacillus. Môže produkovať aj silný antioxidant superoxiddismutázu, čím znižuje mieru oxidačného poškodenia kolagénu, elastínu a iných kľúčových bielkovín v koži, ktoré zodpovedajú za jej pružnosť a pevnosť. Z prebiotík sa v kvalitných kozmetických prípravkoch využíva napríklad inulín a gluko-oligosacharid, resp. ich kombinácia. Výhodou prebiotík je, že sú prospešné pre priaznivé baktérie, nie však pre patogény, takže priateľské baktérie sa potom na koži rýchlejšie množia a sú o to silnejším protivníkom nepriateľských baktérií. Príkladom je akné – prospešné mikroorganizmy pomáhajú znižovať výskyt patogénov a baktérií, napríklad Propionibacterium acnes, ktorej premnoženie je výrazným kofaktorom vzniku akné.

Harmónia kožnej mikroflóry:

 • optimalizuje hydratáciu
 • zlepšuje stav napnutej pleti
 • pomáha redukovať akné
 • optimalizuje pH pokožky
 • posilňuje odolnosť pokožky voči vonkajším vplyvom
 • znižuje riziko podráždenia pokožky
 • zmierňuje začervenanie

Produkcia iných látok 

Pozoruhodné je, že probiotiká a ich lyzáty vhodne spolupracujú s inými kozmetickými ingredienciami obsiahnutými v takýchto špecializovaných produktoch. Pri aplikácii na pokožku dochádza aj ku vzniku ďalších prospešných látok. Príkladom je kyselina hyalurónová, peptidy, kožné ceramidy, vitamíny a pod. Pokožka je tak hydratovanejšia, rozjasnenejšia, zlepšuje sa jej regenerácia, minimalizujú sa viditeľné známky starnutia. Ak si kladiete otázku, aké konkrétne produkty sú najvhodnejšie a podľa čoho ich vyberať, odpoveď nie je univerzálna. Závisí to aj od aktuálneho stavu a kondície vašej pleti a problému, ktorý vás trápi.

Mikrobiom
Z prebiotík sa v kvalitných kozmetických prípravkoch využíva napríklad inulín a gluko-oligosacharid, resp. ich kombinácia.

Vhodná kozmetika

Optimálne je, ak krém či sérum obsahuje viacero druhov probiotík, ale aj prebiotík či lyzátov. Efektívne však môžu byť aj prípravky, ktoré obsahujú len jeden druh probiotika. Trafíte do čierneho, ak na obale výrobku nájdete informáciu, že obsahuje probiotické baktérie, ako napríklad Lactobacillus, Bifidobacterium, Vitreoscilla. Z najznámejších a najpoužívanejších prebiotík v kozmetických produktoch spomeňme fruktooligosacharidy a xylitol. Pri výbere kozmetiky sa spoľahnite na overené značky, kde máte istotu, že prípravky sú nakonfigurované tak, aby bola zabezpečená aj problematická stabilita probiotík. Tie sa totiž vplyvom svetla a vzduchu pomerne rýchlo rozkladajú, a tak znehodnocujú. Riešením sú napríklad prípravky v jednorazových ampulkách vyrobených z rastlinného želé, ktoré probiotiká chránia pred vplyvom svetla a vzduchu, čím zabezpečujú ich maximálnu účinnosť.

Text: Miriam Bartošová, foto: Adobe Stock, Pixabay