Keď kvety nielen voňajú

194
Hydroláty

Teší vás kytička vo váze? Ranný outfit doladíte kvetinovou vôňou z obľúbeného flakónu? Nebránite sa ani experimentu s jedlými kvetmi?

Kvetom patrí hlavná úloha aj v prírodných kvetinových vodách. Hydrolátmi môžete nahradiť bežnú ústnu vodu, vyskúšať, ako tvári prospejú v podobe pleťového tonika, prípadne prostredníctvom nich zabudnete na bolesť hlavy po náročnom dni v príjemne prevoňanom byte.  Konkrétnejšie už nechajme prehovoriť povolanejšiu osobu. Božena Habalová študovala chémiu a jej „alchymistickým“ procesom sa venuje dodnes. Do popredia vyzdvihla jej prírodnú stránku – už tretím rokom vyrába a predáva práve hydroláty.

HydrolátyČo základné je o hydrolátoch dobre vedieť predtým, ako sa rozhodneme ich vyskúšať?

Hydroláty, kvetinové vody alebo tiež hydrosóly sú prírodné prostriedky pre modernú dobu. Takéto kvetinové vody môžeme využívať viacerými spôsobmi. Pracovať s čistými alebo ich miešať medzi sebou a využiť tak synergické účinky. Uvedomiť si musíme aj to, či ich ideme zvoliť na vonkajšie alebo vnútorné použitie. Teda či nám poslúžia ako pleťové tonikum, ústna či vlasová voda alebo nimi chceme prevoňať byt, prípadne ich piť.

Produkty s konzervantmi či stabilizátormi neužívajme vnútorne.

Pravý hydrolát vzniká parnou destiláciou čerstvých alebo sušených kvetov, plodov, korienkov či kôry rastlín a stromov. Zloženie takéhoto destilátu je len voda a daná rastlina, respektíve extrakt z nej. Obsahuje látky rozpustné vo vode – napríklad fenoly, taníny, vitamíny, flavonoidy – a malé množstvo silice, ktorá sa pri danom procese spracovania uvoľní do vody.

Voliť je lepšie lokálne výrobky. To, že nemusia cestovať cez pol sveta, ovplyvňuje ich kvalitu. Vodnou parou destilovaný hydrolát je aj bez konzervantov veľmi stabilný. Vydrží podľa druhu od šiestich do osemnástich mesiacov. Ideálne je skladovať ich v chlade. Zaručí nám to ich čerstvosť aj funkčnosť.

V ktorých prípadoch hydroláty áno, v ktorých nie?

HydrolátyZáleží na tom, či ich chceme používať vnútorne alebo navonok. Pri vonkajšom použití nie je k „nie“ dôvod. Jedinou prekážkou je alergia na danú rastlinu. Pri vnútornom záleží od liekov, ktoré užívame. Počkať s ich skúšaním odporúčam aj v prípade tehotenstva.

Jednoznačnou výhodou hydrolátov je, že v porovnaní s esenciálnymi olejmi sú takmer bez kontraindikácií. Zvoliť ich môžeme pri akútnych zdravotných i emočných problémoch. Od stresu, trémy, tráviacich ťažkostí, bolestí, kŕčov až po kašeľ a podobne.

Hydroláty sú veľmi jemné, no účinné. Môžeme ich používať dlhodobo, preventívne alebo už priamo pri chronických problémoch. Pri akútnych stavoch pomôžu, no nie sú všeliek. Tu sa už poraďme aj so svojím lekárom.

Ak sa rozhodneme pre vnútorné použitie, jednoducho si pripravíme nápoj. Do pohára s vodou pridáme 5 – 15 ml hydrolátu, teda približne jednu čajovú až polievkovú lyžicu. Dopriať si ho môžeme aj tri až päťkrát denne. Pre zmenu vodu nahradíme čajom, smoothie alebo iným obľúbeným nápojom. Okrem terapeutického efektu potešíme aj chuťové poháriky.

Akým spôsobom hydroláty vyberať? Ako sa orientovať v ponuke na trhu?

Na trhu sú pod označením „kvetinové vody” často ponúkané aj produkty získané vodnou destiláciou – varením vo vode. U tých veľa bio aktívnych látok zostane vo vode a hydrolát je chudobnejší. Tiež sú v ponuke produkty získané lúhovaním vo vode. Tie sú najchudobnejšie. Bez konzervantov majú veľmi nízku životnosť.HydrolátyPodstatný je obal. Svetlo hydrolátom škodí. Na ich úschovu je lepšia tmavá fľaštička, takzvaná liekovka. V nej nám dlhšie vydržia. Všímajme si teda obal, cenu a, samozrejme, zloženie. Vyberajme skôr slovenského výrobcu. Produkty s konzervantmi či stabilizátormi neužívajme vnútorne.

Text: Eva Vašková, foto: pexels.com