Veľkonočná kvetinová záhrada

55
Jar

K veľkonočným sviatkom patrí svieža a rozkvitnutá zeleň. Z množstva rozmanitých kvitnúcich rastlín sa môžete tešiť nielen v záhrade, ale aj na balkóne či terase. Aké sú najkrajšie rastliny sviatkov jari?

V prvom rade sú to jarné cibuľoviny, hlavne narcisy, tulipány, hyacinty, modrice a ďalšie. Nádherne sa budú počas slnečných dní vynímať v záhonoch aj v kvetináčoch. Prekvapia vás nielen sýtou farebnosťou kvetov, ale aj príjemnou vôňou. Záhon s rozkvitnutými cibuľovinami si pred príchodom sviatkov môžete ozdobiť vkusnou veľkonočnou dekoráciou, napríklad drevenou, kovovou či prútenou. Podčiarknete tým sviatočnú náladu a prekvapíte svojich sviatočných hostí.

Jar

Sirôtky, nezábudky a dreviny  

Počas veľkonočných sviatkoch vám urobia radosť aj rozkvitnuté sirôtky. Ich kvety bývajú menšie, väčšie, jedno- aj viacfarebné. Ide o vďačné jarné rastliny, ktoré vyniknú samostatne aj v kombinovaných výsadbách, či už na záhonoch alebo v kvetináčoch. Príjemnú sviatočnú atmosféru vám do záhrady alebo na terasu prinesú aj bohato kvitnúce nezábudky či sedmokrásky. Keď budete chcieť znásobiť krásu ich kvetov, vysaďte si spolu niekoľko kusov týchto rastlín.

Jar

Počas Veľkej noci môže záhrada zažiariť aj vďaka kvitnúcim krom. Teraz je príležitosť si ich zaobstarať a vysadiť, ale len s neporušeným koreňovým balom. K najkrajším druhom, ktoré najlepšie pozdvihnú atmosféru sviatočných dní v záhrade, patria zlatovka, okrasná mandľa, tavoľník, okrasná ríbezľa, kalina, dulovec, kéria japonská a ďalšie. Je to však aj vŕba rakytová, ktorú teraz, na jar, zdobia typické bahniatka. Keď sa pre niektorý z týchto krov rozhodnete, v záhrade mu vyhraďte dostatok miesta, aby mal príležitosť vyniknúť. Keď nemáte záhradu, môžete si tieto dreviny vysadiť aj do väčších kvetináčov.

Jar

Energické stromy a odolné trvalky

Atraktivitu a energiu jarnej záhrady zvyšujú aj stromy, či už okrasné alebo ovocné. Pohľad na zakvitnuté stromy býva veľkým zážitkom, obzvlášť počas takýchto sviatkov. Stromy sú však nielen estetickou záležitosťou, ale aj užitočnou súčasťou exteriéru. K najkrajšie kvitnúcim druhom patria magnólie, napríklad pôvabná magnólia hviezdokvetá, sakury, judášovec, z ovocných druhov čerešne, jablone, broskyne alebo slivky a ďalšie. Pred príchodom sviatkov vyskúšajte stromy decentne ozdobiť vkusnými závesnými dekoráciami. Plné kvetov však môžu byť aj miesta pod stromami. Hoci tu nebýva príliš veľa svetla, dokážu sa tu bohato rozrásť mnohé trvalky, ktoré takisto môžu prispieť ku krajším veľkonočným sviatkom.

JarVeľakrát ide o pestovateľsky nenáročné druhy. Kamzičník, pľúcnik, hrachor, bergénia, vojnovka, fialka, veternica – to je len časť z pestrého výberu, ktorý máte teraz k dispozícii. Aj tu však platí, že keď chcete znásobiť kvetinový zážitok, dôležité je vysadiť si viac kusov rastlín z jedného druhu. K najosvedčenejším kvitnúcim jarným trvalkám patria prvosienky. Dostať veľa druhov a kultivarov, mávajú rôznofarebné, menšie aj väčšie kvety. Pozoruhodné sú aj svieže listy. Prvosienky sa hodia do voľnej pôdy, skaliek alebo k jazierkam, ale najmä do rôznych kvetináčov – či už samostatne alebo spolu s inými kvitnúcimi jarnými rastlinami. Za dostatok vlahy sa odmenia veľkým množstvom kvetov. Súčasťou veľkonočnej záhrady môžu byť aj misky a kvetináče s naklíčenou trávou či obilím, košík s kraslicami alebo rôzne dekoratívne postavičky zvierat. Nezabudnite, že menej je aj v tomto prípade viac. Radšej nechajte vyniknúť zeleň, zožeňte si kvitnúce jarné rastliny a postarajte sa o to, aby tohtoročné sviatky boli zážitkovejšie.

Jar

Text: Daniel Košťál, foto: Pixabay