Čriepky z elektroniky

53
Novinky

Začiatok roka býva obdobím, kedy sa konzumenti spotrebnej elektroniky dozvedia informácie o horúcich novinkách, ktoré sa objavia v priebehu roka na trhu.

Poprední svetoví tvorcovia špičkových technológií a výrobcovia elektroniky prišli na podujatie CES 2022 s najčerstvejšími novinkami. Nebolo ich málo, my vyberáme zopár zaujímavých inovácií.

Otočný projektor Samsung

Svet projekčných zariadení ešte nepovedal svoje posledné slovo. Potvrdzuje to otočný projektor Samsung The Freestyler, ktorý vie podávať obrázky pri rôznych úrovniach svetla a taktiež na farebné steny. Navyše vie zabezpečiť projekciu na zvislú stenu aj na strop. Zariadenie je vybavené digitálnou korekciou lichobežníka, poskytuje rozlíšenie Full HD, videá môžu mať uhlopriečku do 100 palcov (asi 2,5 m) a má vlastný operačný systém Tizen.

Novinky
Projektor Samsung The Freestyler

Notebook Lenovo s dvoma obrazovkami

Spoločnosť Lenovo prináša novinku ThinkBook Plus Gen 3, ktorá posúva oblasť multitaskingu na inú úroveň. Prvý, hlavný displej má uhlopriečku 17,3 palca, rozlíšenie 3K, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a podporu Dolby Vision. Druhý displej vedľa klávesnice disponuje uhlopriečkou 8 palcov, rozlíšenie je 800 x 1200 pixelov a vie sa spárovať s mobilom alebo tabletom. Zariadenie využíva procesor Intel Core i7, 16 alebo 32 GB RAM DDR5, na výber je 512 GB, 1 TB alebo 2 TB internej pamäte, grafická karta je Intel Iris Xe. Pripojenia sprostredkujú USC-C Thunderbolt 4, HDMI, USB-A, vstup pre slúchadlá alebo mikrofón.

Novinky
Notebook Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 má dva displeje.

Inovatívny router od TP-Link

Trojpásmový WiFi 6E router Archer AXE200 Omni od TP-Link obdržal od odborníkov ocenenie CES 2022 Innovation Awards Honoree. Zariadenie pripomína tvarom dron, má motorizované automaticky otočné antény optimalizujúce prenos signálu, vysiela v pásmach 6 GHz, 5 GHz a 2,4 GHz. Na zadnej strane sa nachádzajú 10Gb LAN a jeden 2,5Gb WAN/LAN porty. Označenie WiFi 6E znamená rozšírenie o novú frekvenciu, ktorá je otvorená použitiu budúcich inovácií v oblastiach, ako je napríklad 8K streamovanie.

Novinky
Router Archer AXE200 Omni od TP-Link ponúka viaceré inovácie.

Prémiový soundbar od LG

Novinka LG Soundbar, model S95QR, disponuje výkonom 810 W, konfiguráciou 9.1.5 kanálov a čistým priestorovým zvukom. Vďaka piatim nahor smerujúcim kanálom (trom na soundbare a dvom v samostatných zadných bezdrôtových reproduktoroch), vrátane celosvetovo prvého nahor smerujúceho stredového reproduktora, zlepšuje LG Soundbar kvalitu zvuku a realistické podanie. Zariadenie je ideálnou voľbou pre milovníkov filmov a priestorového zvuku. Jeho nahor mieriaci stredový reproduktor prináša jasnejšie dialógy a ešte viac pohlcujúci zvuk vo formátoch Dolby Atmos a DTS:X. Používatelia si môžu pri sledovaní kompatibilného obsahu vychutnať ohromujúci trojrozmerný zvuk vďaka technológii IMAX Enhanced.

Novinky
Spoločnosť LG predstavila prémiový soundbar S95QR.

Kamera Sony Bravia Cam

Spoločnosť Sony okrem nových televízorov a PS VR2 prináša aj malú kameru (CMU-BC1), kompatibilnú so všetkými modelmi televízorov pre rok 2022. Používať ju možno pri realizovaní videohovorov, ale aj na ovládanie televízora gestami. Okrem toho ju možno využiť na nastavenie vhodného priestorového zvuku podľa polohy poslucháča či sledovanie jeho správnej vzdialenosti od obrazovky.

Novinky
Inteligentná kamera k televízorom Sony

Text: Peter Stano, foto: Samsung, Lenovo, TP-Link, LG, Sony