Zopár pohľadov na pneumatiky

121
Pneumatiky

Pneumatiky dosiahli za posledné roky pozoruhodné technologické pokroky, čo potvrdzujú rôzne správy z výskumných aj vývojových laboratórií ich výrobcov.

Oblasť „čierneho remesla“ púta pozornosť širokej odbornej aj laickej motoristickej spoločnosti najmä preto, lebo pneumatiky zaručujú kontakt vozidla s vozovkou. Ich vlastnosti teda výrazne prispievajú k bezpečnosti prevádzky a jazdným vlastnostiam vozidla.

Posun vpred

Goodyear EfficientGrip Performance 2
Goodyear EfficientGrip Performance 2

Príspevkom na poli komfortu a bezpečnosti prevádzky sa stali pneumatiky typu Runflat, na ktorých sa pri defekte dá za určitých okolností pokračovať v jazde ďalej. Neskôr prišli výrobcovia s pneumatikami so samozaceľovaním v prípade defektu, napríklad pneumatika ContiSeal od spoločnosti Continental okamžite zacelí otvor až do priemeru 5 mm.

Ďalšou pomerne širokou oblasťou je vývoj optimálnych zmesí a konštrukcií bočnice a profilu tak, aby sa z pneumatík dali „dostať“ čo najlepšie vlastnosti. Nové požiadavky na pneumatiky prináša aj rozširovanie využitia elektromobilov, otvára sa taktiež využitie ekologických technológií.

Continental Premium Contact 6
Continental Premium Contact 6

Z revolučných riešení konštrukcie pneumatík možno spomenúť koncept Michelin Visionary Tire, pri ktorom pneumatika Michelin Uptis integruje do jedného celku disk a pneumatiku. Dezén sa bude meniť pomocou plne automatického systému Michelinu vďaka 3D tlačiarni. Goodyear reCharge je zas revolučný koncept samo regeneračných pneumatík, ktoré možno prispôsobovať a meniť podľa individuálnych potrieb. Obnoviteľná a biologicky rozložiteľná zmes behúňa sa dá opätovne „nabíjať“ jednotlivými segmentami. Pneumatiky sa presne prispôsobia podmienkam použitia.

Pripravené na leto

Vráťme sa však do prítomnosti a položme si otázku, ako sa dá vyznať v ponuke pneumatík? Dobrým vodidlom môžu byť aktuálne výsledky testov uskutočnených renomovanými spoločnosťami alebo odbornými časopismi. Pretože sme v období používania letných pneumatík, pozrieme sa na výsledky ADAC testu letných pneumatík s rozmermi 185/65 R15 pre malé vozidlá, ako aj na testované produkty s rozmermi 215/60 R16, vhodné pre vozidlá strednej triedy.

Michelin Uptis
Pneumatika Michelin Uptis

Do testu pneumatík s rozmermi 185/65 R15 bolo zaradených 16 aktuálnych modelov, nijaký z nich nepreukázal vážne nedostatky pri hodnotení jazdy na suchom povrchu, mokrom povrchu, hlučnosti, spotreby paliva a opotrebovaní. Šesť modelov dostalo hodnotenie obzvlášť odporúčané (známka dobré) a ďalších desať sa odporúča (známka uspokojivé). Poradie na prvých šiestich miestach – Goodyear EfficientGrip Performance 2, Bridgestone Turanza T005, Michelin Primacy 4, Pirelli Cinturato P1 Verde, Dunlop Sport BlueResponse a Giti GitiSynergy H2.

Goodyear reCharge
Regeneračná pneumatika Goodyear reCharge

V kategórii 215/60 R16 sa testu zúčastnilo 18 pneumatík a prvých päť dostalo hodnotenie obzvlášť odporúčané (známka dobré) – najviac presvedčil produkt Continental PremiumContact 6, na ďalších miestach skončili Michelin Primacy 4, Bridgestone Turanza T005, Dunlop Sport Bluresponse a Toyo Proxes Comfort. V nijakom hodnotiacom kritériu nevykázali tieto pneumatiky nedostatky a bodovali vďaka vyváženým vlastnostiam. Ďalšia „dvanástka“ dostala hodnotenie odporúčané (známka uspokojivé) a jedna pneumatika mala hodnotenie odporúčaná len podmienečne (známka dostatočná).

Text: Peter Stano, foto: Goodyear, Continental, Michelin