Obraz ako dominanta priestoru

220
Obraz

Chcete dať interiéru dušu a zároveň ním vyjadriť svoje pocity a myšlienky? Tak siahnite po obraze. Ten totiž mnohokrát dokáže povedať viac než tisíc slov. Veľkorozmerné obrazy, ale aj menšie umelecké diela sú skvelou voľbou, ako priestor oživiť.

ObrazRefresh priestoru

Vo svojom domove sa v prvom rade chceme cítiť príjemne. Príbytky si dotvárame textíliami, osobnými predmetmi, ale aj rôznymi dekoráciami. Často sú vitríny či skrinky preplnené, ale steny ostávajú prázdne. Práve tie by si niekedy zaslúžili malý refresh. Ten môžete docieliť tak, že na holé steny zavesíte obrazy. Obrazy totiž dokážu vyplniť prázdne miesto na stenách, ale zároveň priestoru dodajú šmrnc i eleganciu. Či sa už rozhodnete pre minimalistický štýl alebo extravagantnejší obraz plný farieb, práve obrazom môžete vyjadriť svoju náladu a vkus.

Umenie i grafické prvky

Obrazy už dávno nie sú len o krajinkách či zátišiach. Do popredia sa čoraz viac dostávajú rôzne grafické prvky i netradičné umenie. Novinkou sú tiež personalizované obrazy, ktoré si môžete dať na mieru vyrobiť. Môžu byť peknou spomienkou na vzácne okamihy v živote, ako sú svadba či narodenie dieťaťa. Stabilné miesto pri obrazoch si stále udržiavajú čiernobiele motívy, ktoré v interiéri pôsobia minimalisticky a zároveň elegantne. Obľúbené sú tiež rastlinné i abstraktné motívy a tiež obrazy vo vintage štýle.

Obraz

Veselá detská izba

Detská izba by mala byť hravá a plná farieb. Takúto atmosféru môžu v detskej izbe okrem dekorácií vytvoriť aj pestré obrazy s detskými motívmi. Obrazy s obľúbenými rozprávkovými hrdinami či zvieratkami sú skvelou voľbou do interiéru pre menšie deti. Starším deťom môžu izbu zdobiť obrazy v neutrálnejších tónoch alebo rôzne vtipné ilustrácie. Fantázii sa medze nekladú a pri výbere obrazov do detskej izby to platí dvojnásobne.

Netypické obrazy

ObrazPod pojmom obraz si väčšinou predstavíme na plátne namaľované umelecké dielo či plagát umiestnený v ráme. Obraz však môže byť zhotovený aj z iných materiálov, ako sú napríklad kov alebo drevo. Veľakrát sa pri týchto obrazoch uplatňuje aj mix materiálov. Stále obľúbené sú aj viacdielne obrazy, ktoré spolu vytvárajú komplexný celok, ale aj obrazy rôznych atypických rozmerov. Interiér dokážu oživiť aj prírodné obrazy, vytvorené napríklad z machu. Kúsok prírody tak viete preniesť do svojho príbytku. Keďže je mach stabilizovaný, a teda špeciálne upravovaný, nepotrebuje závlahu ani denné svetlo. Takýto obraz tak môžete umiestniť aj na tmavšie miesta v interiéri. Efektne vyzerá napríklad v kúpeľni či chodbe.

Oživte obraz rámom

Ak máte doma starší obraz, ktorého sa nechcete vzdať, skúste ho oživiť novým rámom. Dnes nájdete nespočetné množstvo rámov v rôznych štýloch, a tak môžete zvoliť taký, ktorý bude dokonale ladiť s interiérom. Trendy sú rámy z prírodných materiálov, ktoré nahrádzajú klasické plastové rámy i rámy v glamour štýle.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com