Za Korunou je zodpovednosť a hodnoty

356
Jakub Abrahám

Zabudnúť na chvíľu, že nie všetko je úplne v poriadku. Odložiť bokom „slovné zbrane“. Dopriať si silu z okamihu jednoty a nechať sa očariť krásou noblesy.

Možno i takto by sa dalo charakterizovať myslenie Britov pri nedávnej Kráľovskej konskej šou. Tento rok o niečo výnimočnejšej. Pri príležitosti 70. výročia na tróne ňou Briti vzdali hold esencii ich národa – Jej Veličenstvu kráľovnej Alžbete II. Vizuálnym zážitkom, ale najmä srdcovou záležitosťou na celý život sa atmosféra Royal Windsor Horse Show stala aj pre royalistu a komentátora britskej kráľovskej rodiny Jakuba Abraháma.

Jakub Abrahám
Jakub Abrahám

Popísať atmosféru podujatia je náročné. Ak by si predsa len mal nájsť slová, aké by to boli?

Dlho som sa vyhýbal tomu, aby som niečo charakterizoval ako najväčší či najkrajší zážitok môjho života. Myslím však, že práve teraz nastala chvíľa, aby som to povedal. Bol to pre mňa najväčší zážitok vo všetkých smeroch. Od dramaturgie podujatia až po stretnutie s kráľovnou. Najvýstižnejšie slovo, ktoré môžem použiť, je – neuveriteľné.

Jakub AbrahámAk sa pozrieme bližšie na dramaturgiu podujatia, ktorú spomínaš – čo tvorilo jeho obsah?

Royal Windsor Horse Show je tradíciou. Je to obľúbené podujatie Jej Veličenstva. Tentokrát o to špecifickejšie, že podtitulom – Cvalom naprieč históriou – sme si pripomenuli obdobie vládnutia Alžbety II. spoločne s históriou britskej monarchie od Alžbety I. Tudorovskej. Bolo zaujímavé sledovať rôzne zinscenované historické udalosti. Celú atmosféru konskej šou tvorilo viac ako šesť stoviek koní a viac ako tisícka účinkujúcich. Tí pochádzali aj z bývalých britských domínií, napríklad Indie. Nechýbali karibské oblasti, prezentovali sa aj nórske kráľovské gardy a ďalší.

Zodpovednosť koruny sa spája s Jej Veličenstvom Alžbetou II. už neuveriteľných 70 rokov. Teba ako royalistu v pomyselnom listovaní kronikou jej panovania určite oslovilo mnoho momentov. Je ale nejaký konkrétny výnimočný?

Je zložité vybrať jeden z okamihov, pretože Alžbetu II. možno skutočne považovať za „esenciu“ Britov. A možno práve preto vidím ako jeden z tých výnimočných okamihov jej panovania už korunováciu. Je to pamätný moment. Moment neopakovateľný. Moment so všetkou pompéznosťou, no bez okázalosti.

Jakub ďalej pripomenul, že Jej Veličenstvo sa stala kráľovnou v mladom veku. Prirodzene tak musela zvládnuť zodpovednosť koruny, ale aj matky. Tá začína narodením prvého syna Charlesa. Významným okamihom je i narodenie jedinej dcéry Anny. Vzťah s deťmi je to, na čom Jej Veličenstvu vždy záležalo a záleží. „A bez pochýb aj na vzťahu s jej mužom Philipom. Jeho smrť bola smutným okamihom, no zároveň míľnikom pre ňu samotnú.“

V júni kráľovná oficiálne oslavuje narodeniny, dostáva darčeky. Má napríklad nejakú kresbičku od princeznej Charlotte a podobne?

Alžbeta IIUrčite áno. A dokonca si myslím, že toto sú tie najobľúbenejšie darčeky. Jeden z okamihov je zachytený aj na fotografii, kde si ešte s princom Philipom prezerajú takéto darčeky pri príležitosti výročia ich sobáša. Samozrejme, dostáva i oficiálne dary od zástupcov rôznych krajín. Uložené sú na hrade Windsor. Mal som príležitosť ich vidieť. Sú to rôzne dary od tých najhodnotnejších cez tradičné umelecké predmety a podobne.

 Jakub však okrem zážitku royalistu vnímal aj rozdiel medzi vlastenectvom a patriotizmom. „Pochopil som, že milovať svoju krajinu môžeme aj s otvorenosťou voči ostatným.“ A vlastnú myšlienku doplnil ďalšou vnímavosťou, tentokrát britského royalistu: „Jej Veličenstvo kráča tempom toho najpomalšieho človeka na Zemi, aby sa nikto necítil pomalší ako ona.“

Text: Eva Vašková, foto: Jakub Abrahám, facebook.com