Spravte z balkóna oázu pokoja

91
Balkón

Hoci je balkón omnoho menší priestor ako záhrada, aj na ňom si dokážete vyčariť dokonalú letnú pohodu. Postačí k tomu len pohodlné sedenie, veľa rastlín a tiež štýlové dekorácie. Balkón sa tak počas letných dní stane obľúbeným miestom na relax.

Príjemné teplé dni trávime prevažne na čerstvom vzduchu. Záhrada je ideálnym miestom na relax, no ak bývate v byte, relaxovať môžete aj na terase či menšom balkóne. Aj malý priestor sa dá jednoduchými krokmi zútulniť a vytvoriť tak z neho oázu pokoja. Takto to docielite!

Balkón

Relaxačný nábytok

Záhradný nábytok tvorí základ pre štýlovú terasu či balkón. Mal by nám slúžiť pár rokov, a tak by sme pri jeho kúpe mali myslieť najmä na pohodlnosť, odolnosť voči počasiu a tiež nadčasovosť. Pri výbere záhradného nábytku do menších priestorov je veľmi dôležitý doslova každý centimeter. Na balkón sa preto skvelo hodí sedenie s dvoma stoličkami a menším stolom. Ak chcete na balkóne aj leňošiť, výbornou voľbou je ratanové sedenie v tvare L. Zostal vám po umiestnení nábytku ešte nejaký voľný priestor? Vyplňte ho hojdacou sieťou či závesným kreslom. Trendom sú aj pohodlné sedacie vaky či pufy určené do exteriéru. Menší priestor na balkóne môžete vyriešiť aj praktickými policami, na ktoré môžete umiestniť dekorácie a kvetináče.

Balkón

Rastliny nesmú chýbať

Aký by to bol balkón bez záplavy kvetov a rastlín? Práve tie dotvárajú celkový charakter exteriéru. Obľúbenými kvetmi na balkón sú begónie, muškáty a tiež fuchsie. V menšom priestore si viete vytvoriť aj svoju vlastnú mini záhradku. Nasadiť si tak môžete rôzne bylinky, ako sú tymian, bazalka i majorán. Milovníci minimalizmu môžu do exteriéru zvoliť monsteru alebo olivovník. Tie prinesú závan exotiky a zároveň vyzerajú trendy. Rastliny umiestnite do efektných kvetináčov či vyvýšených záhonov, ktoré sa túto sezónu tešia veľkej obľube.

Štýlové dekorácie do exteriéru

BalkónZáhradný nábytok je dôležitým kúskom, no pre ešte väčšie pohodlie ho nezabudnite zútulniť záhradným textilom. Pohodlné sedenie zabezpečia mäkké podsedáky a vankúše. Počas chladnejších letných večerov určite oceníte aj tenšiu deku alebo prikrývku. Pre útulnú atmosféru umiestnite na zem exteriérový koberec, ktorý odolá aj nepriaznivému počasiu. Ten zlaďte s vankúšmi, ale aj ďalšími doplnkami – lucernami, vázou či kvetináčmi. Vonkajší stôl môžete rovnako oživiť živými alebo aj umelými kvetmi. Na stole nesmie chýbať karafa s osviežujúcim drinkom či poháre farebne zladené k ostatným záhradným dekoráciám. Ak rozmýšľate, do akej farby zladiť balkón, tak tento rok určite stavte na veselé farby. Svieža citrónová, upokojujúca zelená či námornícka modrá skvelo vyniknú v každom exteriéri.

Všade samé svetielka

Chcete tráviť horúce letné večery na svojom balkóne? Tak myslite aj na praktické záhradné osvetlenie. Osvetlenie priestor zútulní a dodá mu nezameniteľnú atmosféru. Obľúbené sú najmä solárne lampy rôznych tvarov a prevedení. Tie jednoducho umiestnite ku kvetom a nemusíte v nich vymieňať baterky, keďže sa nabíjajú vďaka slnečnému žiareniu. Romantickú atmosféru balkónu dodajú tiež lucerny so sviečkami, ale aj rôzne svetelné reťaze.

Text: Michaela Miňová, foto: unsplash.com, pexels.com