Nadštandardný svet

90
Novinky

Automobilizmus ponúka množstvo udalostí, či už ide o zmeny majiteľov historických vozidiel, kúpu výnimočne skonštruovaných vozidiel či príchod „svalovcov“ zameraných na klientelu so športovým srdcom.

Dnes sa pozrieme na zopár exkluzívnych modelov, ktoré určite vzbudia zaslúženú pozornosť fanúšikov automobilizmu.

Výnimočný kúsok

V charizmatickom prostredí automobilky Ferrari vznikol jedinečný unikát. Ide o športového krásavca Ferrari SP48 Unica, ktorý bude jediným na svete. Samozrejme, neznámy zákazník si za takúto nadštandardnú prácu dobre priplatil. Model vraj vychádza z automobilu F8 Tributo, čo by malo znamenať, že pohonnou jednotkou je motor 3.9 V8 (529 kW/720 k; 770 Nm). Prepracovaná aerodynamická karoséria nezaprie DNA značky, zadné okno v tomto prípade chýba.

Ferrari SP48 Unica
Ferrari SP48 Unica

Rekordná suma

Mercedes-Benz a aukčná spoločnosť RM Sotheby´s usporiadali dražbu historického klenotu 300 SLR Uhlenhaut Coupé (1955). Je jedným z dvoch existujúcich exemplárov tohto modelu a výsledok aukcie prekonal predchádzajúci celkový svetový rekord približne dvojnásobne. Neznámy zberateľ si ho kúpil za neuveriteľných 135 miliónov eur. Vozidlo má nainštalovaný radový trojlitrový osemvalec (222 kW/302 k), spriahnutý je s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou a dosahovalo rýchlosť 300 km/h.

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé
Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé

Bavorský svalovec

Divízia BMW M GmbH v rámci osláv 50. výročia od svojho založenia predstavila špeciál BMW M4 CSL. Ten spája klasickú pretekársku vášeň s inovatívnou technológiou a vytvára nenapodobiteľný zážitok z výkonu. Gény zdieľa s pretekárskym súrodencom BMW M4 GT3, čo dokázal najrýchlejšími časmi na kolo v histórii sériových vozidiel vyrábaných spoločnosťou BMW Group, samozrejme, na Severnej slučke okruhu Nürburgring. Skratka CSL pochádza zo slov Competition, Sport, Lightweight (Preteky, Šport, Odľahčenie). Výroba vozidla sa začne v závode spoločnosti BMW Group v meste Dingolfing v júli 2022, vyrobených bude limitovaných 1000 exemplárov. Trojlitrový radový šesťvalec M TwinPower Turbo vyvinie maximálny výkon 405 kW (550 k) a krútiaci moment 650 Nm, spriahnutý je s 8-stupňovou prevodovkou M Steptronic, poháňa zadné kolesá a zaručí šprint z 0 na 100 km/h za 3,7 s.

BMW M4 CSL
BMW M4 CSL

Ďalšia oslava

Mercedes-AMG slávi 55. výročie svojho vzniku špeciálnou edíciou najvýkonnejšieho vozidla Mercedes-AMG GT 63 S E Performance F1 Edition. Špecialitka zostáva na rovnakej výkonovej úrovni (620 kW/843 k; 1400 Nm), poháňa ju motor 4.0 V8 Biturbo a elektromotor. A dynamika? Zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,9 s, maximum rýchlosti 316 km/h. Zo zušľachťujúcich prvkov limitovanej série uvádzame iba niektoré: aerodynamický balík AMG, čierne 21-palcové kolesá AMG, čierne koncovky výfuku, tónované sklá, čierne kožené sedadlá a športový volant AMG Peformance, karbónové doplnky atď.

„F1 Edition“ betont Nähe der E PERFORMANCE Hybridtechnologie von Mercedes-AMG zur Formel 1™"F1 Edition" emphasises proximity of Mercedes-AMG's E PERFORMANCE hybrid technology to Formula 1™
Mercedes-AMG GT 63 S E Performance F1 Edition

Maximum exkluzivity

Rolls-Royce predstavil na Concorso d’Eleganza, Villa d’Este druhý exkluzívny model z trojkusovej edície Boat Tail. Zadná časť pripomína palubu jachty, vozidlo je zušľachtené zlatom, zberateľskými hodinkami objednávateľa/majiteľa (obchodník s perlami) a ďalšími vychytávkami. Lak sa vyberal podľa odtieňa perlovej škrupiny, zadné veko sa otvára krídlovo a skrýva bohatý hostiteľský balík.

Rolls-Royce Boat Tail
Rolls-Royce Boat Tail

Text: Peter Stano, foto: Ferrari, Mercedes-Benz, BMW, Mercedes-AMG, Rolls-Royce