Prvé dotyky leta v znamení voňavej levandule

225
Levanduľa

Vôňa tejto obľúbenej bylinky, ktorá pochádza z oblasti Stredomoria, je nezameniteľná. Nadchýnať sa ňou môžete počas kvitnutia v záhrade, ale aj na balkóne či terase.

Levanduľa (Lavandula) je vždyzelený poloker, obľúbená liečivka a okrasná rastlina s pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Do exteriéru prináša pozdrav slnečného Stredomoria. K jej prednostiam patrí nielen bohaté kvitnutie, ale aj to, že dobre znáša extrémne podmienky, najmä teplo, veterno a sucho. Rastie kompaktne, avšak len za predpokladu, že je pravidelne strihaná. Keď jej doprajete rez a nebudete si ju príliš všímať, prekvapí vás svojou prirodzenou nádherou. Predovšetkým úzkymi a vysokými súkvetiami, ktoré môžu byť modrasté, fialové, ale aj biele a ružové. Pekné sú aj úzke, striebristé listy, ktoré sú mimoriadne príjemné na dotyk. V období, kedy levanduľa nekvitne, sú jej ozdobou. Celá rastlina je presiaknutá silicami a príjemne vonia. Vedeli ste, že levandúľ je niekoľko druhov? Najviac osvedčená v našich podmienkach je levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia). Veľmi často sa však dá stretnúť s levanduľou hlávkovitou (Lavandula stoechas). Ide o príťažlivo vyzerajúci a pekne kvitnúci, hoci chúlostivejší druh. Kvety má väčšie, zaujímavejšie, rastlina intenzívnejšia vonia. Je vhodná na pestovanie v nádobách na slnečných miestach. Prezimuje však len v interiéri.

LevanduľaMožnosti

Súkvetia levandule sú ozdobou priamo na rastline a platí, že čím je rastlina staršia, tým je ich viac. Nádherný je pohľad na porast niekoľkých kusov rozrastených levandúľ, napríklad pri chodníkoch. Súkvetia si však môžete aj odrezať a vložiť do váz či primiešať do pestrých letných kytíc. Keďže sú trvanlivé, oplatí sa ich aj sušiť, neskôr ich využijete na dekorovanie interiéru alebo prípravu liečivých prípravkov. Pokiaľ ide o termín zberu kvetov, na prípravu liečivých prípravkov, čajov a na kozmetické využitie treba strihať úplne rozkvitnuté kvety. Ak si však chcete levanduľové súkvetia uchovať do zimy, ostrihajte ich skôr, približne v období, kedy rozkvitnú prvé dva-tri kvety.

LevanduľaMiesta

Dôležité je vedieť, že levanduľa sa uplatní v slnečných moderných aj vidieckych záhradách, na okraji kvetinových záhonov, v štrkových plochách, pri chodníkoch, v skalkách a kvetinových múrikoch, na svahoch a v predzáhradkách. Je nádherná v spojení s ružami a v lete kvitnúcimi trvalkami. Dokáže odpudiť niektorých škodcov ruží, napríklad vošky. Exceluje v zmiešaných bylinkových výsadbách, mnohé druhy môžete pestovať samostatne aj v priestrannejších dekoratívnych kvetináčoch na balkónoch a terasách. Nádherný je aj nízky živý plot z tejto rastliny, ktorý je prekrásny hlavne v čase kvitnutia. Podmienkou pestovania levandule je slnečné a teplejšie miesto. Levanduli sa nedarí na tienistých stanovištiach s vlhkou pôdou. Vyhovuje jej ľahká, priepustná, piesčitá a skôr suchšia pôda. Toleruje aj úpalové miesto.

Levanduľa

Ošetrovanie

LevanduľaRastlinu si môžete vysadiť aj v kvitnúcom stave, hneď po kúpe. Nezabudnite ju však pravidelnejšie zavlažovať, aby sa dobre zakorenila. Na častejšie zavlažovanie myslite u rastlín, ktoré pestujete v kvetináčoch, pretože substrát v nádobe vysychá rýchlejšie. Pri pestovaní je veľmi dôležitý pravidelný rez, realizovať ho musíte dvakrát ročne – skoro na jar a po odkvitnutí. Skoro na jar kríky skráťte asi o polovicu, pričom nestrihajte do veľmi starého dreva. V rámci letného rezu dajte preč odkvitnuté kvety a kríky mierne vytvarujte. Levanduľu môžete začiatkom sezóny aj prihnojiť hnojivom na bylinky. Rastlina obvykle netrpí chorobami ani škodcami.

Text: Daniel Košťál, foto: Pixabay