Šampanské alebo sekt?

192
Sekt

Veľa ľudí zvykne nazývať každé šumivé víno šampanským. No nie je to správne. Šampanské je len šumivé víno z francúzskej oblasti Champagne. Tiež je dobré vedieť, že sýtené vína sú len akýmsi variantom šumivých vín.

Na výrobu pravého šampanského možno použiť len vybrané odrody hrozna, napríklad Pinot Noir či Chardonnay. Samotná výroba prebieha preverenou tradičnou cestou, druhotným kvasením vo fľašiach. Šumivé vína, ktoré nemajú pôvod v uvedenej francúzskej oblasti, možno označiť ako sekty. Málo sa tiež vie, že nie všetky perlivé vína, ktoré bežne dostať kúpiť, sú rovnaké. Sú medzi nimi dokonca značné rozdiely. Vína s obsahom oxidu uhličitého, teda tie „bublinkové“ sa rozdeľujú na vína šumivé a vína sýtené.

Sekt

Ušľachtilé bublinky

Šumivé víno je prírodný produkt, rovnako ako tiché víno, avšak obsahuje malé, jemne pôsobiace bublinky. Vyrába sa podobne ako šampanské, druhotným kvasením hroznového vína a na rozdiel od vín sýtených je pôvod bubliniek oxidu uhličitého ušľachtilý. Sýtené vína sú lacnejším variantom šumivých vín. Napokon, vyrábajú sa obvykle z menej kvalitného vína a do toho sa ešte umelo pridáva oxid uhličitý. Toto víno tak neprechádza procesom zrenia, jeho výroba je kratšia a oproti prvej verzii nenáročná. Typické pre toto víno je aj to, že bublinky po otvorení rýchlo vyprchajú, avšak pri konzumácii vytvárajú silnejší až agresívnejší chuťový vnem.

Obľúbená voľba

SektV minulosti bolo pitie sektov výsadou bohatých mešťanov a obyvateľov kráľovského dvora. V súčasnosti sú dostupným luxusom pre širší okruh ľudí. Hoci si väčšina z nás spája konzumáciu sektov skôr so slávnostnými chvíľami na konci decembra, tento nápoj chutí aj inokedy v roku. O niečo výnimočnejšie napríklad aj počas letných podvečerov. Pocit osvieženia dodávajú bublinky. Modernému spotrebiteľovi ponúkajú sekty navyše príležitosť vyskúšať a ochutnať sekt trochu inak, napríklad s ľadom či kúskom čerstvej mäty, tiež ako súčasť miešaného nápoja s ďalšími ingredienciami. Sekt takmer nikdy nepijeme sami. Vystrelenie zátky je istou formou rituálu, ktorou sa vyzdvihuje výnimočnosť situácie. Na Slovensku sú momentálne obľúbené najmä sladšie sekty, avšak v preferenciách mladšej generácie nastávajú zmeny. V povedomí týchto spotrebiteľov zohráva dôležitejšiu úlohu zdravší životný štýl a vyššiu prioritu majú produkty, ktoré obsahujú menej cukru a alkoholu.

Správne skladovanie

Sekty je lepšie zadovážiť si pred konzumáciou, teda nie je vhodné dlhšie ich skladovať. V tomto sa odlišujú od klasických tichých vín. Pokiaľ ide o pravidlá skladovania, ideálne je suché, tmavé a pokojné miesto. Hodia sa na to vínne pivničky alebo špeciálne chladničky na víno, pričom osvedčené je vertikálne skladovanie, teda nie v horizontálnej podobe. Pri skladovaní v stoji sa totiž vo voľnom priestore medzi hladinou a zátkou vytvorí ochranná atmosféra, ktorá zabraňuje vysúšaniu zátky a oxidácii. Sekty citlivo reagujú na kolísanie teplôt. Málo sa vie, že sektom škodí rovnako časté chladenie aj vystavovanie vyšším teplotám v exteriéri. Tu navyše, vplyvom pôsobenia priamych slnečných lúčov, hrozí aj rýchlejšie starnutie sektu. Ak so sektom správne manipulujete a skladujete ho tak, ako je to správne, je vhodné skonzumovať ho do 2 rokov. Fľaše so sektom, ktoré sú uzavreté korkovým uzáverom, možno skladovať až 3 roky. Nezabudnite, že pred konzumáciou a po preprave či prenesení na miesto konzumácie by ste mali nechať sekt „odpočinúť“. Je to osvedčená cesta, ako zabrániť nadmernému peneniu obsahu fľaše po odstránení zátky.

Sekt

Text: Daniel Košťál, Zdroj: autor, obchodné reťazce, Hubert Ilustračné foto: Pixabay